sakal ekimi

Sakal Ekimi ve Fiyatları

Bu yazımızda sakal ekimi hakkında Dr. Hakan Doğanay tarafından bilgiler verilecektir. Ayrıca bu ekim nasıl yapılır? Kimlere yapılır? Sonrası süreç nasıldır? Dikkat dilmesi gerekenler nelerdir? Sakal ekim fiyatları ne kadar? Öncesi ve sonrası sonuçlar nasıldır? gibi merak edilen bütün sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Yüz, çene altı, elmacık kemikleri, çene ve boğaz bölgesindeki vücut kıllarının tümüne birden sakal adı verilmektedir. Özellikle Türk Arap toplumlarında görsellik ve dış mesaj anlamında önemli bir yer tutmaktadır. Genelde, 15-16 yaşlarında çıkmaya başlar 20 yaşında olgun hale gelir.

sakal ekimi öncesi sonrası

Sakal Ekimi Nedir?

Ense ya da sakal bölgelerinden alınan köklerin hedeflenen bölgelere nakledilmesine sakal ekimi adı verilir. Şimdi bu ameliyat kimlere apılır kısaca inceleyelim

1- Köselik (Doğuştan Sakal Seyrekliği veya Yokluğu)

Kılların doğuştan hiç olmaması durumudur. Genelde sakal ve bıyık ekimi bir arada yapılır. Hormonsal bir durumdur. Köselik durumu genelde yaşı olduğundan küçük gösterir. Psikolojik olarak kişiler bu durumdan rahatsızlık duyarlar. Köse olan kişi yüz ifadesi genelde kadınsı bir görüntüyü yansıtır. Erkeksi bir görünüm için yüzde kılların olması önem taşır. Sakal kıllarının yoğunluğu ve kalınlığı etnik kökenlere göre farklılık gösterir. Batı Asya ve Güney Asyalılarda daha kalın iken, Doğu ve Güneydoğu Asyalılarda nispeten seyrek ve zayıf kıllara sahiptir. Kafkas kökenlilerde santimetre karede 20-50 kıl bulunurken, Güney Asyalılarda santimetre karede 150 kıl bulunabilir. Köselere sakal ekimi, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Köselik durumunun iki temel nedeni vardır.

Testesteron Hormonu eksikliği: Erken yaşlarda hormon eksikliği tansı konulursa, dışarıdan testesteron ilacı verilerek kıl çıkışı sağlanabilir.

Testesteron un aktif metaboliti olan dihidrotestesterona dönüşümü sağlayan alfa- 5 redüktaz enzimi eksikliği

2- Sonradan Oluşan Sakal Eksikliği

Sonradan oluşan sorunları dört maddede inceleyebiliriz.

a- Kısmi sakal kaybı veya seyrekliği

 Bazı kişilerde birkaç cm2’lik küçük alanlarda kıl yokluğu olabilir. 100-300 greft arası ekim yapılabilir. Genellikle sakalın diğer yoğun bölgelerinden seyrek ya da boş bölgelere ekim tercih edilir. Seyreklik şikayeti olanlar, gürleştirme adına birçok yöntemleri denemektedirler. İşte fue saç ekimi yönteminin gelişmesiyle, bu tür eksiklik durumlarında sakal ekimi kesin çözüm olmaktadır.

Sakal seyrekliği kimine göre normalken, başka bir kişi tarafından anormal değerlendirilebilir. Önemli olan kişinin kendisini nasıl görmek istediğidir. Buna saygı duymak gerekir. Herhangi bir metabolik ya da hormonsal bozukluk yoktur. Sakal sıklaştırma işlemi ya da sağ sol asimetrik problemler olduğunda operasyon planlanır. Köse tanımlamasına girmez. Ayrıca erkeksi görünüm arayan transseksüellerde, fue sakal ekimi yapılabilmektedir.

b- Yara İzine Sakal Ekimi

Yanık ameliyat ve dikiş izi, yara izi ve trafik kazası gibi travmaya bağlı durumlarda kayıp olabilir. Travmaya bağlı bu bölgelerde kıl köklerinde kalıcı hasar söz konusudur. Skar izi oluşan bu bölgelerde tek ve en etkili çözüm sakal ektirmektir. Dramatik olarak yara izleri, ekim sonunda kamufle edilebilir. Yanık bölgeye sakal ekimi sonunda başarılı sonuçlar alınmaktadır. Aynı şekilde ergenlikten kalan sivilce izleri de rahatlıkla kapatılabilir.

Aşağıda yanık bölgeye yapılan sakal ekimi öncesi ve sonrası sonucunu görmektesiniz.

yanık izine sakal ekimi

c- Alopecia areata

Sakal kıran olarak adlandırılabilir, kısmi olarak yüz bölgesinde kıl kökü yokluğudur. Psikolojik durum bozuklukları ve strese bağlıdır. Tıbbi tedaviye cevap vermez ise ekim işlemi düşünülebilir..

d-Traksiyon Alopecia

Devamlı sakal kıllarını yolmakla oluşan durumdur. Psikolojik nedenlere bağlı olabilir.

Aşağıda kısmi köse olan birisine operasyon öncesi yapılan çizimi görüyorsunuz.

köseye sakal ekimi

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Operasyon Aşamaları: işlem birkaç aşamadan oluşur. Şimdi bunları inceleyelim.

 1. Ön Muayene ve Planlama
 2. Donör Bölge Anestezisi
 3. Donör Bölgeden Köklerin Alınması
 4. Ekim bölgesinin anestezisi
 5. Alınak Köklerin Ekimi

1- Sakal Ekimi Öncesi (Muayene-Planlama)

Öncelikle ekim yapılacak alanın çizimi yapılarak bölge belirlenir. Çizimde operasyonu gerçekleştirecek olan doktorun sanatsal becerisi ön plana çıkar. Çizim sırasında mutlaka hastanın görüşlerine değer verilmelidir. Hastaların birçoğu ünlülerin sakallı resimlerini bize göstererek istedikleri şekli bize belirtirler. Buna saygı duymak gerekir. Ayrıca doğru bir çizimle, yüzün sağ ve sol bölgesine yapılacak işlemde asimetri oluşumunun önüne geçilir. Planlama esnasında, alınabilecek saç kökü sayısı, alınan köklerin kalitesi ve ekim bölgesinin cm 2 olarak büyüklüğü doktor tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.

Köselere sakal ekimi için greft ihtiyacı oldukça fazla olabilir. Bu durumda 1 yıl sonra ikinci bir seans planlaması yapılabilir ve hastaya bu önceden söylenmelidir. Ayrıca saç dökülmesi olan ve saç ekimi de düşünen bir kimsede sakal ve saç ekimi için toplam greft ihtiyacı belirlenmelidir.

2- Donor Bölgeye Lokal anestezi ve Köklerin Alınması

FUE Sakal ekiminde önce lokal anestezi ile alım yapılacak alan uyuşturulur. Anestezi sırasında oluşacak ağrıya olan tepki, kişinin ağrı eşiğine göre değişir. Bazı kişiler çok ağrı yaşadıklarını söylerken bazıları ise bu ağrıyı hiç önemsemezler. Bu tamamen kişiye bağlı olarak değişmektedir. FUE yöntemiyle saçlı bölgeden ya da sakaldan sakala alınan kökler nakledilebilir. Diğer vücut kıllarından yüz bölgesine ekim çok uygun değildir. Dikkat edilmesi gereken husus, greftlerin tekli köklerden olmasına özen gösterilmelidir. Çoğul greftler tekli köklere ayrılmalıdır. Bu doğal görünüm için önemli bir kriterdir. Kök alımının ayrıntılarını burada anlatmayacağız. Greftlerin alım işlemi FUE işleminin aynısıdır. Eğer, ihtiyaç olan kök miktarı fazla değilse ve donör bölge saçları uzunsa traşsız yöntemiyle kökler alınabilir.

 • Alınan Köklerin Ekimi

İki alt aşaması vardır. Önce anestezi yapılır, sonra ekim işlemine geçilir.

3-Ekim Bölgesi Anestezisi

Ekim yapılacak alan da lokal anestezi altında uyuşturulur. Uyuşturma işleminden sonra acı veya ağrı duyulmaz. Alınan kökler ihtiyaca göre çene, yanak, favori ve boğaz alt kısımlarına nakledilir. İnfraorbital ve mental sinir bloğu, anestezide tercih edilmektedir. Yüz bölgesi hassas bir alandır, ağrıyı hafifletmek için anestezi bölgesine buz uygulaması yapılabilir. Gerekirse sakinleştirici ilaçlar verilebilir. Ağız çevresi ve bıyık bölgesi anestezisi hasta yemeğini yedikten sonra yapılmalıdır.

4- Sakal Ektirme Aşamaları

Sakal ya da bıyık ekiminde implanter pen tekniğini (kalem yöntemi) kullanmaktayız. Ülkemizde dhi sakal ekimi adıyla da bilinmektedir. Diğer uygun teknik ise stick and place adı verilen iğneli yöntemdir. Bu yöntemde 20-22 G hipodermik, ince uçlu iğneler kullanılır. Favori ve yanak bölgesinin ekim işlemi önce yapılır. Daha sonra çene ve çene altı ekimi yapılmalıdır.

sakal ekimi sonuçları

Biz klasik FUE olarak adlandırılan kanal yöntemiyle sakal naklini doğru bulmuyoruz. Kanal yönteminde açı tayini zordur. Şunu unutmamak gerekir ki sakal ekimi operasyonunda açı tayini çok önemli bir yer tutar. Doğal görünümü sağlayabilmek için bu şarttır. Kökler genelde 15- 25 arası bir derece ile ekilmelidir. Choi kalem tekniğiyle istenilen açılarda ekim yapabilmek oldukça kolaydır. Dolayısıyla gerçeğinden ayırt edilemeyen sonuçları elde etmek hiçte şaşırtıcı değildir. Ayıca kanamanın az olması ve yara iyileşme sürecinin hızlı olması da ayrı bir avantajdır.

Sakal ya da bıyığın değişik bölgelerinde kendine has açı değişiklikleri vardır. En doğrusu diğer kılların çıkış yönlerine eşit olacak şekilde yerleştirme yapılmalıdır. Sakal kılları elmacık kemikleri yanak ve boğaz bölgesinde 15-20 derecelik açılarla çıkış yapar. Çene bölgesinde ise 25-30 derecelik açılarla çıkış yapar. Kişinin kendi kıllarının çıkış yönüne uygun ekim yapılmaz ise doğal olmayan görüntü oluşur. Ayrıca açılan deliklerin çapı küçük olmalıdır. Uygulamalarımızda 0,6 ve 0,8’mmlik kalem uçları kullanmaktayız. Bu çaplarda açılan deliklerin iyileşmesi neticesinde herhangi bir iz kalmaz. Doktor ekim işlemini yaparken bir yardımcı personel, deriyi ters yöne doğru gerdirir. Gerdirme işlemi ekim işlemini kolaylaştırır çünkü yüz bölgesi derisi oldukça hareketlidir.

Ekim işleminin sonuna doğu hastaya bir ayna verilerek, görünüm hakkında fikri alınmalıdır. Ayrıca bu işlem simetri kontrolü açısından bize avantaj sağlar. Hastanın görüşleri doğrultusunda ince rötuşlar yapılabilir. Operasyon süresi genelde 5-6 saatte tamamlanan bir işlemdir. Yüksek sayıda greft gerekiyorsa 2 güne bölünebilir.

Sakal Ekimi Sonrası Görüntü

Aslında saç ekiminden sonraki süreç ile sakal nakli sonrası dönem arasında pek fark yoktur. Hatta sakal ekiminden sonra iyileşme süreci daha hızlıdır. Öncesi ve sonrası doğal görünümde sonuçlar elde etmek mümkündür.

Aşağıda saçtan sakala ekim yapılan bir kişinin öncesi, 2. gün ve 20. gün resimlerini görmektesiniz.

sakal ekimi sonrası

Sakal Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sakal ekiminden sonraki dönemde özel bir kısıtlama ve farklı bir durum yoktur. Günlük aktivitenize devam edebilirsiniz. İlk günlerde travma riskini ortadan kaldırmak amacıyla ağır egzersizlerden kaçınmanızı öneririz. Ekimden sonraki birkaç günde özellikle yatış pozisyonuna dikkat edilmelidir. Yüz üstü değil sırt üstü pozisyonda yatmaya dikkat edilmelidir. Aksi takdirde uyku esnasında farkında olmadan ekilmiş bölgenin yastıkla vs. temasından dolayı hasar olabilir. Sürtünmeye bağlı ekilen kökler yerinden çıkabilir ya da kökler hasara uğrayabilir.

 • Kızarıklık ve Morarma: Operasyondan yaklaşık bir hafta kadar süren kızarıklık olan bir dönem oluşacaktır. Kızarıklık ekilen kök diplerinde oluşur. Bir hafta sonunda ekim bölgesinde kabuklar dökülmüş kızarıklıklar da azalmış olacaktır. 10. Günden sonra kızarıklıklar tamamen kaybolur. Açık tenlilerde bu süre uzayabilir.
 • Sakal Ekimi Sonrası İlk Yıkama: Ekimin hemen ertesi gün yıkama işlemi yapılabilir. Bazı doktorlar, ekimden sonra 3-5 gün yıkamayı yasaklıyorlar. Biz bu görüşe katılmıyoruz. Yıkama işlemi saça göre çok daha kolay olacaktır. Ekimden en az 24 saat sonra ekim yapılan alanda yıkama yapılabilir. Hatta bu yıkama işlemini kendiniz bile yapabilirsiniz. Yıkamayı bir günde birçok defa yapabilirsiniz. İlk yıkamadan sonra, ekim yapılan bölgede kabukları net şekilde göreceksiniz.
 • Ekilen Bölgede ağrı : Sonuçta minör cerrahi bir işlem yaptırdınız. Sakal ekiminden sonra ağrı olabilir. Endişe etmeyiniz. Bu durum, basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir.
 • Ekim Sonrası Traş: Operasyondan sonra, ilk traş işlemini 10-15 gün sonra yapabilirsiniz.
 • Sakal ekimi sonrası şok dökülme (shock loss): Şok dökülme, beklediğimiz olağan bir durumdur. Ekilen greftler 15-20 gün sonra dökülebilir. Bu tamamen normal bir durumdur. Bu kökler 4-6 ay arasında yenden çıkmaya başlar endişelenecek bir durum değildir.
 • Kıl Dönmesi : Sakal ekiminden 1 ay sonra bazı köklerde kıl dönmesi olabilir. Fazla sayıda olmadığı takdirde endişelenmeyin kendiliğinden geçer.
 • Doğal Olmayan Görünüm: Yanlış açılarla ve geniş deliklere yerleştirilen köklerden dolayı doğal olmayan bir görüntü oluşabilir. Doğal görünüm için doğru açılar ve çok ince kesiler şarttır. Açılan deliklerin büyük olması durumunda, doğal olmayan dik kıl çıkışları olabilir. Deri dibinde yumru görünümü şeklinde kabartılar olabilir. Bundan dolayı ince uçlarla ekim yapılmalıdır. Uzun saç kökü olanlarda ekim yapılırken derinlik kontrolü iyi ayarlanmalıdır. Hatalı açılarla yerleştirilmiş dik olan kökler FUE yöntemiyle tek tek çıkartılabilir. Sakal diplerinde yumru görünümü şeklinde kabartılar olabilir. Daha çok kalın ve uzun saç kökleri olanlarda görülebilir. Uzun saç kökü olanlarda ekim yapılırken derinlik kontrolü iyi ayarlanmalıdır.

Ekilen Sakal dökülür mü ?

Greftler güçlü olduğu sürece, ekilen kökler de dökülmez. Uzamaya devam eder.

Sakal ekimi kaç yaşında yapılmalıdır?

Hormonal nedenlere bağlı durumlarda, hormon dengesinin tam oturabilmesi için, tam köse olanlarda bile 24-25 yaşına kadar beklemek doğru olur. Özellikle 21’den önce bu işlem bizce doğru değildir. Eğer medikal tedavilere cevap yoksa, sakal ektirmek kesin çözüm olarak düşünülebilir.

sakal bıyık ekimi

Sakal Ekim Fiyatları

Sakal ekimi fiyatları ekim yaptıracakların en çok merak ettiği konulardandır. Peki bu işlem kaç paradır? Saç ekimi ücretlerine göre nispeten biraz yüksektir. Bu da işlemin daha fazla özellik göstermesi ve deneyim gerektirmesinden dolayıdır. Sakal ekim fiyatı, operasyon yerine ve operasyonu gerçekleştirecek doktorun marka değerine göre değişmektedir. Bazı klinikler greft sayısından bağımsız tek ücret politikası uygulamaktadırlar. Biz ekilecek kök sayısına göre hesaplamayı doğru buluyoruz. Sakal ekim fiyatlarımızı yasal zorunluluk gereği web sitemizde yayınlayamıyoruz. Bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde sizlere bu konuda detaylı bilgi verebiliriz. Yurt dışında ekilecek sayıya göre ücretler 5000-20.000 dolar arasında değişmektedir. Dhi sakal ektirme fiyatları için bizimle iletişim kurunuz.

Sakal Ekimi Yaptıranların Yorumları

Ücretleri hakkında İnternet siteleri ya da saç ekimi forum sitelerinde, sakal ektirenlerin yorumlarından ve tavsiyelerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca fiyatların ne kadar olduğu hakkında kıyaslama yapabilirsiniz. İlgili forum sayfamızdan bu siteler hakkında bilgi alabilirsiniz. Sakal ektiren ünlüler de, kişilerin ilgisini çekiyorlar. Toplumda genel kanı, ünlü kişilerin ekim yaptırdıkları yer en iyi yerlerdir. Bu yaklaşım her zaman doğru değildir. En iyi saç ekim merkezi konumuzda bunu ayrıntılı şekilde anlattık. Bu konuya temkinli yaklaşmanız öneririz.

Sakal Ekimi Öncesi Sonrası Sonuçlar

sakal ekimi

Operasyon düşünenler sakal ekimi öncesi ve sonrası sonuçlarını merak ederler. Hatta Türkiye’nin en iyi sakal ekim merkezi neresidir sorusuna cevap ararlar. Sonrası görüntüler öncelikle doğal olmalı başkaları tarafından anlaşılmamalıdır. Daha önce belirttiğimiz gibi, operasyonu yaparken doğru açı planlaması oldukça önemlidir. Eğer ekilen kökler doğru açıyla yerleştirilmemişse ve dik çıkarsa görüntü ciddi anlamda rahatsızlık oluşturabilir. Bunu düzeltmek için tekrar bir ekim planlanabilir kamuflaj yöntemiyle sert olan görünüm yumuşatılmaya çalışılır.

sakal ekimi önce sonra

Ayrıca piyasada sunulan sakal bıyık çıkartıcı ilaçlar sprey yada solüsyonlar gibi reklamları dikkate almamanızı tavsiye ederiz. Şunu unutmayınız sakal çıkartan herhangi bir ilaç dünya da yoktur. Sonuçlarımızı ve gelişmeleri takip etmek için YOUTUBE kanalımıza abone olunuz. Ayrıca bizi Facebook ve İnstagram sosyal paylaşım sitelerimizden de takip edebilirsiniz. Sakal ekim fiyatlarımızı yasal zorunluluktan dolayı burada belirtemiyoruz. Bize 532 313 41 98 nolu numaradan telefonla iletişime geçebilir, yada Whats-app yoluyla değerlendirmek üzere fotoğraflarınızı gönderebilirsiniz. Bu şekilde fiyatlar ve sakal ekimi resimleri hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz. Dr. Hakan Doğanay, 10 yılı aşkın bir süredir operasyonlarını Antalya’da gerçekleştirmektedir.

İnternet ortamında birçok sakal ekimi videosu görebilirsiniz. Videolar sonuç anlamında resimlere göre daha gerçekçidir. Bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde öncesi sonrası sonuçlarla ilgili size detaylı bilgi verebiliriz.

Sık Sorulan Sorular

 1. Sakal ekiminde kaç greft ekilir?

  Bir seansta ekilecek kök sayısı ekilecek alana göre değişiklik gösterir. Abartılı rakamlarda ekim yapmak yerine düşük sayılarda ekim yapmak ve başarılı olunduğu takdirde ikinci bir seans planlamak mantıklı olacaktır. Bölgeye göre yeterli greft sayılarına bakacak olursak;
  Bıyık Bölgesinin kılları 300-1000
  Yanak bölgesi (her bir yanak bölgesi ) 1000-1500
  Favori Bölgesi (her bir favori bölgesi) 300-350
  Çene bölgesi (keçi sakalı görüntüsü) 500-800
  yeterli olacaktır.

 2. Sakal ekimi ne kadar ve kaç gün sürer?

  Sakal ekimi zahmetli zor bir işlemdir. Greft sayısı arttıkça süre uzar ve kişinin direnci kırılabilir. 2000 grefte kadar 1 günde bitirilebilir. Greft sayısı daha yüksekse, günlere bölmek doğrudur.

 3. Sakal Ekimi belli olur mu, sonrası iz kalır mı?

  Kalem yöntemiyle 0,6 ve 0,8 mm gibi çok ince uçlarla ekim yapıldığından dolayı ekim sonrası iz kalmaz. Doğal ve anlaşılmayan bir görüntü olmalıdır.

 4. Sakal Ektirmek Caiz mi?

  Bize en çok gelen sorulardan birisi de sakal ekimi caiz mi / günah mı gibi sorulardır. Bu sorunun muhatabı kesinlikle biz değiliz ve bu soruya biz cevap vermeyiz. Biz bu konuda tarafız ve nakil işlemi yapıyoruz. Bu konuyu dini inancınıza göre okuyacağınız diyanet gibi kaynaklardan araştırmalı ya da bu konuda dini bilgisine güvendiğiniz bir kişiye danışmanızı öneririz.

 5. Nerede Sakal Ektimeliyim ?

  Nerede değil kime yaptırmalıyım sorusu daha öncelikli olmalıdır. Mutlaka bu konuda kendini kanıtlamış bir doktora başvurmanızı öneririz. Unutmayın ki doğru açılarla yapılmamış bir operasyon sonucu büyük hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

 6. Sakal Nasıl Çıkar?

  Şunu unutmayın, ekim dışında kalıcı sakal çıkarma yöntemi yoktur. Paranızı bu tür boş şeylere aldanıp heba etmeyin. Minoxil ancak, zayıf kıl köklerini güçlendirir, bu da kullanıldığı sürece etkilidir

 7. En iyi sakal ekim merkezi kriterleri nelerdir?

  Sakal ektirmeyi düşünen kişilerin şu kriterleri göz önünde bulundurmasını tavsiye ederiz.
  a) Doktorun Deneyimi : Basite alınacak bir iş değildir. Ömür boyu ekilen sakal kılları ile yaşayacaksınız. Ekim yapan doktoru ve geçmişini inceleyiniz. Uluslararası ve ulusal platformlarda doktor hakkında bilgi arayınız. Bu konudaki deneyimini araştırınız.
  b) Hangi Yöntemle Size Operasyon Yapılacak : Sakal ekiminde dhi veya stick and place yönteminin daha uygun olacağını belirtmiştik. Nedeni ise köklerin yüz bölgesine yerleştirme açılarının öneminden dolayıdır.
  c) Operasyon Öncesi Yeterli Bilgi ve Sonrasında Size Sunulacak Destek : Ekim öncesinde size her türlü konuda yeterli bilgi verilmelidir. Ayrıca ekim sonrasında size yeterli destek sunabileceğine emin olacağınız yerleri ön planda tutun.
  d)Öncesi ve Sonrası Sonuçlar : Size gösterilen sonuçların mutlaka klinik tarafından gerçekleştirildiğine min olun. Gerekirse canlı örnek görmeyi talep edin.

 8. Minoxil / Minoxidil Sakal Çıkartır mı ?

  Minoxidil var olan sakal kıllarında kalınlaşma canlanma yapabilir. Bu etkisi, kılcal damarlardaki kanlanma artışına bağlıdır. Fakat sıfırdan sakal çıkartır iddiası doğru değildir. Köse olanlar maalesef bu konuda çok aldatılmaktadırlar.

 9. Sakal 1 Günde Ne Kadar Uzar?

  Sakal, en hızlı uzayan vücut kılıdır. Ortalama olarak 1 günde 2,5-3 mm uzamaktadır

 10. Ekimden sonra ne zaman sakal tıraşı olabilirim?

  Sakal ve bıyık ekiminden sonra ilk tıraş için 10-15 gün beklemenizi tavsiye ederiz

Kaynaklar

 1. Facial Hair Transplantation Kapil Dua, Aman Dua and Renu Kothottil Hair Transplant Forum International July 2015, 25 (4) 133-142; DOI: https://doi.org/10.33589/25.4.0133a https://www.ishrs-htforum.org/content/25/4/133.2

8 thoughts on “Sakal Ekimi ve Fiyatları”

 1. Merhaba hocam
  Bir kaç sorum olacaktı yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Saç ekiminde 6. Hafta şok dökülmeler yoğun bir şekilde arttı ama J ve L şeklinde dökülmeler oluyor bunlar normal midir ve masaj yapmam da bir sakınca olur mu?
  Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhabalar, ekimden sonra bu tip dökülmeler normaldir. 6 hafta sonunda masaj yapmanızda bir sorun yoktur. siz sakal ekimi mi saç ekimi mi yaptırdınız ?

 2. Hocam merhaba,

  Bilgiler için teşekkürler öncelikle. Peki sakal ekimi sonrası traşta yüzde köklerin görünme durumu nasıl oluyor? 15 gün sonra traş olunduğunda yüzde çizim belli olur mu? Yoksa zamanla mı normalleşir?

  1. Merhabalar, 15 gün yaraların tamamen iyileşmesi için erken bir süredir. 15 gün sonra traş olabilirsiniz buna bir engel yoktur. Bu sakal ekim tekniği ile ilgili olan bir durumdur. Kalem ve perkütan yöntemle yapılan ekimlerde ekim sonrasında görüntü ve iz hemen hemen hiç belli olmaz. Jiletle keserek açılan kanallarda , açılan kanallar geniş ise, traştan sonra iz belli olabilir.

 3. Hocam merhaba. Ben köse değilim ama sakallarimda yer yer boşluklar var. Ekim yaptırsam kendi sakallarima zarar verir mi?

 4. slm, top sakal şeklinde sakallarım var ama yanak kısımlarımda yok denecek kadar az. Bu arada 48 yaşındayım ama yinede imkanım olunca sakal ektirmek istiyorum, aceba yaş sınırı var mı ? ikinci sorum kaç greft ile normal bir görünüme kavuşurum, teşekkürler

  1. Merhabalar, sakal ekimi için 48 yaş idealdir. Size gerekecek greft miktarını belirleyebilmek için, iletişim sayfamızdan bize fotoğraf gönderirseniz size yardımcı olabiliriz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir