sakal ekimi

Sakal Ekimi Hakkında Her Şey

Erkeklerde 15 yaşından itibaren sakal çıkışı başlar. 20 yaşında beklenen yoğunluğa ulaşır. Sakal bir çok erkek için önemli estetik ve maskülenlik göstergesidir. Bazı erkekler, bunu öz güven belirtisi olarak kabul eder.

Çene ve yüz bölgesinde kıl yokluğu ya da boşluklar olabilir. Bu durumda vücut kıllarının çene ve istenilen yüz bölgelerine nakledilmesine sakal ekimi adı verilir.

sakal ekimi öncesi sonrası

Şimdi bu operasyon kimlere yapılabilir maddeler halinde inceleyelim.

 • Köselik : Hormonsal nedenlere bağlık yüz bölgesinde kıl yokluğudur. Hormon tedavileri sonuç vermez ise sakal nakli genelde iyi sonuç verir.
 • Seyreklik : Bazı kişilerde yer yer düzensiz boşluk yada seyreklikler olabilir. Bir çok erkek bu durumdan hoşnut olmaz. Amaç kıl nakli ile yüz bölgesinde homojen bir görüntü sağlamaktır.
 • Transseksüel kişiler, yüz bölgesinde sakallı görüntü isteyebilir.
 • Yara ve Yanık İzine Sakal Ekimi : Yüz bölgesinde yara yanık ameliyat izi skarları olabilir. Bölgesel nakil ile izler rahatlıkla kapatılabilir. Aşağıdaki resimde yanık deriye yapılmış sonucu görmektesiniz.
yanık izine sakal ekimi

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Operasyonu 3 aşamada inceleyebiliriz.

köselere sakal ekimi

1-Operasyon Öncesi : Ekiminden önce doktor hastayı muayene eder. Donör bölgenin yeterli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer hastada saç dökülmesi varsa ve saç ekimi de düşünüyorsa, fazla greft almak doğru değildir. Doktor muayenesi sonunda operasyon için uygun görülürse ekim yapılacak bölgeler çizim yapılarak belirlenir. Kişi aşırı heyecanlı ise sakinleştirici ilaçlar verilebilir.

2-Greft Toplama: Donör bölge olarak genelde saç kılları kullanılır. Bölgesel seyreklik varsa gerekli greft sayısı yüksek olmayacaktır. Bu durumda sakaldan sakala da nakil yapılabilir. Belirlenen greft sayısı donör bölgeden toplanır. Bu aşama FUE yöntemi ile yapılır. Lokal anestezi sonrasında FUE yöntemi ile greftler tek tek çıkartılacaktır.

3- Ekim İşlemi : Şimdi sıra toplanılan greftlerin ekim aşamasına geldi. Hastanın ekimden önce öğle yemeği tavsiye edilir. Önce yüz bölgesinde ekim yapılacak alanlara lokal anestezi uygulanır. Anesteziden sonra greftler yüz bölgesine yerleştirilecektir. Aşamaları 3 maddede inceleyebiliriz.

 • Dhi Metodu . İmplanter pen yardımı ile alınan kıllar yüz bölgesine nakledilir. Biz sakal ekimi için en doğru yöntemin dhi tekniği olduğunu düşünüyoruz.
 • Stick and Place : İğne ile bir delik açılır bir kök yerleştirilir. Bu da uygun bir yöntemdir. Maliyeti düşüktür fakat daha yavaş bir yöntemdir.
 • Kanal Yöntemi : Önce greft sayısı kadar delik açılır daha sonra kökler delikler içine yerleştirilir. Bu yöntemin dezavantajları fazladır. Biz bu yöntemi tercih etmiyoruz.

Sakal ekimi acı verir mi?

Bir çok internet sitesinde sakal ekiminin acısız geçtiği söylenmektedir. Bu kesinlikle doğru değildir, operasyon genelde ağrılı geçer. Yüz bölgesine anestezi yapılırken ağrı duyulur. Bu ağrı saç bölgesine yapılan anesteziden biraz daha fazladır. Ağrı eşiği düşük olanlarda yeni nesil anestezi pompaları kullanılabilir. Burada iğne yoktur. Basınçlı pompa ile anestezi deri altına uygulanır. Bu şekilde ağrı ciddi şekilde azaltılabilir.

Türkiye’de Sakal Nakli

Son yıllarda Türkiye’de sakal ekimine ilgi artmaktadır. Başta Arap ülkeleri olmak üzere dünyanın her tarafından bir çok insan bu işlem için Türkiye yi tercih etmektedir. Bunun nedeni uygun fiyatlar ve başarılı sonuçlardır. Türkiye’de bu işlem için en çok İstanbul ve Antalya şehirleri tercih edilmektedir.

Türkiye’de bu operasyonu düşünüyorsanız bazı kriterleri de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

 • Seçtiğiniz klinik ve doktorun marka değeri: Unutmayınız ki sakal ekimi geri dönüşü çok zor olan bir cerrahi işlemdir. Başarısız bir sonuç ile karşılaşma ihtimaliniz de bulunmaktadır. Bunun için seçeceğiniz kliniğin güvenilirliği çok önemlidir. Klinik ve doktor hakkında mutlaka araştırma yapın. Sonuçlarını mutlaka inceleyin. Bunun için İnternet ve forum siteleri size yardımcı olacaktır. Yorumları okuduktan sonra karar verin.
 • Doktor Var mı ? : Maalesef Türkiye’deki saç nakli işlemlerinin bir çoğunda doktor bulunmuyor. Bu da ucuz maliyet demektir. Mutlaka doktorun olmasını isteyin. Operasyonu gerçekleştirecek doktorun uluslararası üyelikleri var mı? ( ISHRS, ABHRS,IAHRS gibi)

Sakal Ekimi Öncesi Sonrası Sonuçlar

Aşağıda 2800 greftlik bir sakal ekimi sonucunu izleyebilirsiniz. Öncesi ve sonrası görüntüleri içeren video, ekimden yaklaşık 1 yıl sonra çekilmiştir.

Öncesi sonrası resimler sakal nakli düşünenleri önemli ölçüde etkiler. İnsanlar, En doğal ve en iyi ekimi yapan kimdir? sorusunun cevabını araştırırlar. Sonuçlarımızı web sitemizde, instagram facebook ve youtube video sayfalarımızda bulabilirsiniz.

sakal bıyık ekimi
Sakal Nakli Doğal Görünür mü ?

Operasyonda doğru açılar çok önemlidir. Yüz çene ve çene altı kıllarının yönleri farklıdır. Açılar doğru açılmaz ise doğal olmayan kötü bir görüntü olacaktır. Implanter pen yöntemi ile doğru açıları elde etmek daha kolaydır. Çene yanak ve boğaz kıllarının kendine has yönleri vardır. Mutlaka bu yönlere dikkat edilmelidir. Ekim bölgesinin dış kısımları mutlaka tekli köklerden oluşmalıdır.

En iyi sakal ekim merkezi neresidir?

Sakal ektirmeyi düşünen kişilerin şu kriterleri göz önünde bulundurmasını tavsiye ederiz.


a) Doktorun Deneyimi : Basite alınacak bir iş değildir. Ömür boyu ekilen kıllar ile yaşayacaksınız. İşlemi yapacak doktor hakkında araştırma yapın. Uluslararası ve ulusal platformlarda doktor hakkında bilgi arayınız. Bu konudaki deneyimini araştırınız.


b) Hangi Yöntemle Size Operasyon Yapılacak : Sakal ekiminde dhi veya stick and place yönteminin daha uygun olacağını belirtmiştik. Nedeni ise köklerin yüz bölgesine yerleştirme açılarının öneminden dolayıdır.


c) Operasyon Öncesi Yeterli Bilgi ve Sonrasında Size Sunulacak Destek : Öncesinde size her türlü konuda yeterli bilgi verilmelidir. Ayrıca ekim sonrasında size yeterli destek sunabileceğine emin olacağınız yerleri ön planda tutun.


d)Öncesi ve Sonrası Sonuçlar : Size gösterilen sonuçların mutlaka klinik tarafından gerçekleştirildiğin emin olun. Gerekirse canlı örnek görmeyi talep edin.

Sakal Ekiminden Sonraki Süreç

Ekimden sonraki dönemde özel bir kısıtlama yoktur. Günlük aktivitenize devam edebilirsiniz. Aşırı güneş ışığından kaçınmanızı tavsiye ederiz.

sakal ekim sonuçları
 • İlk 1hafta -10 gün sık boğazlı kazak giymeyiniz. Düğmeli ya da giyilip çıkartılması kolay giyecek giymenizi öneririz.
 • Sakal ekimi sonrası birkaç günde özellikle uyku yatış pozisyonuna dikkat edilmelidir. Yüz üstü değil sırt üstü pozisyonda yatmaya dikkat edilmelidir. Aksi takdirde uyku esnasında farkında olmadan ekilmiş bölgenin yastıkla vs. temasından dolayı hasar olabilir. Sürtünmeye bağlı ekilen kökler yerinden çıkabilir ya da kökler hasara uğrayabilir.
 • İlk günlerde travma riskini ortadan kaldırmak amacıyla ağır egzersiz gereken spor hareketlerinden uzak durunuz. Kaçınmanızı öneririz.
 • Operasyondan sonra yüzde bir kaç gün süren şişlik olabilir. Bu tamamen normaldir. Kendiliğinden geçecektir.
 • Köklerin ekildikten sonra tutmaya başlar. Kritik dönem ilk 48-72 saat arasıdır. 1hafta 10 gün sonrasında kökler tamamen tutmuş olur.
 • Ekilen Bölgede ağrı : Sonuçta minör cerrahi bir işlem yaptırdınız. Ekiminden sonra yüz bölgesinde ağrı olabilir. Endişe etmeyiniz. Bu durum, basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir.
 • Ekimden sonra şok dökülme: Bu, beklediğimiz olağan bir durumdur. Ekilen greftler 15-20 gün sonra dökülebilir. Bu tamamen normaldir. Bu kökler 4-6 ay arasında yenden çıkmaya başlar endişelenecek bir durum değildir.
 • Kıl Dönmesi :Ekimden 1 ay sonra bazı köklerde kıl dönmesi olabilir. Fazla sayıda olmadığı takdirde endişelenmeyin kendiliğinden geçecektir.
sakal bıyık nakli

Sakal Naklinden Sonra ilk yıkama ne zaman yapılır?

Ekimin hemen ertesi gün yıkama işlemi yapılabilir. Bazı doktorlar, sakal ekimi sonrasında 3-5 gün yıkamayı yasaklıyorlar. Biz bu görüşe katılmıyoruz. Yıkama işlemi saça göre çok daha kolay olacaktır. Ekimden en az 24 saat sonra ekim yapılan alanda yıkama yapılabilir. Hatta bu yıkama işlemini kendiniz bile yapabilirsiniz. Yıkamayı bir günde birçok defa yapabilirsiniz. İlk yıkamadan sonra, ekim yapılan bölgede kabukları net şekilde göreceksiniz. İlk günler ılık ve düşük tazyikli suyla banyo yapmanızı öneririz.

Operasyondan yaklaşık bir hafta kadar süren kızarıklık olan bir dönem oluşacaktır. Kızarıklık ekilen kök diplerinde oluşur. Bir hafta sonunda ekim bölgesinde kabuklar dökülmüş kızarıklıklar da azalmış olacaktır. 10. Günden sonra kızarıklıklar tamamen kaybolur. Açık tenlilerde bu süre uzayabilir. İyileşme dönemi 10 gün içinde tamamlanacaktır. 10 gün sonunda kabuklar tamamen dökülmüş olmalıdır.İyileşme döneminde ekim yapılan bölgede kaşıntı olabilir. Kesinlikle kaşımayınız.. Çok fazla kaşıntı olursa doktorunuza başvurunuz .Kabukların tamamen dökülmesinde sonra rahatlıkla işinize geri dönebilirsiniz.Bu süre içerisinde yüz bölgesine kimyasal madde içeren bir şey sürmeyiniz.

Operasyondan sonra, ilk traş işlemini 10-15 gün içinde yapabilirsiniz.

Saç ekiminde olduğu gibi , sakallar ekildikten sonra şok dökülmeye uğrar. Şok dökülme, beklediğimiz olağan bir durumdur. Ekilenler 15-20 gün sonra dökülebilir. Bu tamamen normal bir durumdur. Dökülen kökler, 4-6 ay arasında yenden çıkmaya başlar. Şok dökülme, endişelenecek bir durum değildir.

Çıkan sakal Greftleri güçlü olduğu sürece, ekilen kökler de dökülmez ve uzar.

Kurallarına uygun olarak yapılan sakal naklinin herhangi bir yan etkisi ve riskleri yoktur. En istenmeyen görünüm doğal görüntü oluşmamasıdır.

 • Yanlış açılarla ve geniş deliklere yerleştirilen köklerden dolayı doğal olmayan bir görüntü oluşabilir. Doğal görünüm için doğru açılar ve çok ince kesiler şarttır. Açılan deliklerin büyük olması durumunda, doğal olmayan dik kıl çıkışları olabilir. Deri dibinde yumru görünümü şeklinde kabartılar olabilir. Bundan dolayı ince uçlarla ekim yapılmalıdır. Uzun saç kökü olanlarda ekim yapılırken derinlik kontrolü iyi ayarlanmalıdır. Hatalı açılarla yerleştirilmiş dik olan kökler FUE yöntemiyle tek tek çıkartılabilir. Sakal diplerinde yumru görünümü şeklinde kabartılar olabilir. Daha çok kalın ve uzun saç kökleri olanlarda görülebilir. Uzun saç kökü olanlarda ekim yapılırken derinlik kontrolü iyi ayarlanmalıdır.

Sakal Ekimi Yaptıranların Yorumları

Ücretler hakkında saç ekimi forum sitelerinde, sakal ektirenlerin yorumlarından ve tavsiyelerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca fiyatların ne kadar olduğu hakkında kıyaslama yapabilirsiniz. İlgili sayfamızdan bu siteler hakkında bilgi alabilirsiniz. Sakal ektiren ünlüler de, kişilerin ilgisini çekiyorlar. Toplumda genel kanı, ünlü kişilerin ekim yaptırdıkları yer en iyi yerlerdir. Bu yaklaşım her zaman doğru değildir. En iyi saç ekim merkezi konumuzda bunu ayrıntılı şekilde anlattık. Doktor yada merkezi seçerken güvenilirlik ve yorumları da dikkate almanızı öneririz. Başarısız sakal ekiminden şikayet edenlerin paylaşımlarını, forum sitelerinde bulmak mümkündür.

sakal ekimi önce sonra

İnternet ortamında birçok sakal ekimi videosu görebilirsiniz. Videolar sonuç anlamında resimlere göre daha gerçekçidir. Bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde öncesi sonrası sonuçlarla ilgili size detaylı bilgi verebiliriz.

Sakal Ekimi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Sakal ektirmek isteyenlerin ilgilendikleri önemli hususlardan birisi de ücretlerdir. Fiyatlar klinik veya doktor seçiminde, işlemi düşünenleri kararsızlık içinde bırakabilmektedir. Kişinin bütçesine göre uygun bir doktor seçebilmesi için ücretleri önceden bilmelidir. Şimdi ücretleri etkileyen faktörlere kısaca bakalım.

Fiyatları etkileyen kriterleri bir kaç başlık altında toplayabiliriz.

 • Sakal ekimini gerçekleştirecek doktor ve kliniğin kalitesi
 • Greft sayısı
 • Ekim Yöntemi
 • Operasyonun gerçekleştiği ülke şehir ya da semt
 • Sunulan paramedikal seçenekler

Doktorun marka değeri ve bilinirliği fiyatları etkileyen önemli bir kriterdir. İnternet ortamında araştırdığınızda bu ameliyatı yaptığını belirten bir çok yer bulabilirsiniz. Bu noktayı iyi araştırmanızı tavsiye ederiz. Şunu unutmayın her klinikte doğal ve başarılı sonuç almanız mümkün değildir. Marka değeri yüksek olan klinik ya da doktorların fiyatlarının yüksek olması da normaldir. Bu konuda sakal ekimi yaptıranların forum sitelerindeki yorumları size oldukça yardımcı olacaktır.

sakal ekimi sonrası

Bazı klinikler, greft sayısına göre rakam belirlemez. Sabit bir fiyat politikası uygulamaktadırlar. Bazı doktorlar ise greft sayısına göre ücret belirler. Ekilecek greft sayısına göre ödemeniz gereken ücret doğru orantılı olarak artacaktır. Yanık, kaza izi gibi bölgesel saç ekimlerinde100-300 greft gibi düşük sayılar yeterli olabilir. Fakat köselik gibi durumlarda gereken greft miktarı 4000 greft gibi sayılara ulaşabilir. Greft sayısına göre işlem yapılan gün sayısı da 1-3 güne bölünebilir. Gün sayısı arttıkça ücret de artabilir.

Ekim işleminde greftlerin yerleştirilmesi için 3 farklı teknik uygulanabilir. Bunlar kanal yöntemi, stick and place yöntemi ve dhi (kalem yöntemidir. Dhi ve stick and place yöntemi zor fakat sonuç açısından daha başarılıdır. Dolayısı ile ekim yöntemine göre fiyatlarda değişkenlik olması normaldir.

Ülke ya da şehirlere göre ücretler arasında bariz farklar vardır. Amerika ve Avrupa’da ücretler genellikle greft sayısına göre belirlenir. Bu yerlerde greft başına 4-10 Euro / dolar ücret talep edilmektedir. Dolayısı ile toplamda 8000 -20.000 euro / dolar gibi yüksek rakamlar ödemek gerekebilir. Türkiye’de ise Amerika ve Avrupa’daki ücretlerden çok daha ucuza ekim yaptırmak mümkündür. Bariz fiyat farkından dolayı, özellikle İstanbul ve Antalya’da yurtdışından gelenlere yoğun şekilde sakal nakli uygulanmaktadır. Özellikle İstanbul’da semtlere göre farklılık göstermektedir. Nişantaşı Etiler gibi lüks semtlerde yapılan operasyon fiyatları nispeten daha yüksektir. Bu lüks semtlerdeki, kiraların yüksek olması bunda en büyük etkendir.

Sakal nakli dışındaki sunulan hizmetler de maliyete yansıyacaktır. Konaklama, transfer, laboratuvar, uçak otobüs gibi seyahat ücretleri, operasyon dışındaki ekstra giderlerdir. Ekim sonundaki şampuan ilaçlar ve Prp gibi uygulamalar da ekstra giderler olarak söylenebilir. Bazı klinikler bu tür hizmetleri kendisi karşılar. Dolayısı ile totalde istenen sakal ekim ücreti içerisinde sunulan bu hizmetler de dahil edilmektedir.

Avrupa ve Amerika’daki saç ekim ücretlerini yukarıda belirtmiştik. Türkiye’deki ücretler bunların çok altında bulunmaktadır. Türkiye’de sakal ekim fiyatları genelde 15.000 TL ile 50.000 TL arasında değişkenlik gösterir.

Şunu aklınızdan çıkarmayın. En ucuz yer en iyisi demek değildir. Bu en pahalı fiyatı veren klinik ya da doktor içinde geçerlidir. Bu operasyon aceleye getirilecek bir işlem değildir. İnternet ortamında gördüğünüz reklamlara hemen itibar etmeyin. Reklamlarda size gösterilenler ile gerçekler örtüşmeyebilir. Acele etmeyin ve araştırın. Araştırdığınız yerlerin sakal ekimi sonuçlarına bakın. Mümkünse canlı örnekler görmeyi talep edin. Araştırdığınız yer ile ilgili yorumları inceleyin. Doğal ve başarılı bir sonuç alabileceğiniz bir kaç yeri mutlaka bulacaksınız. Sonuçta sizden talep edilen ücret ile bu işe ayırabileceğiniz bütçeyi karşılaştırın. Sonuçta en doğru kararı yine kendiniz vereceksiniz.

Ahd Saç Merkezinde sakal ekimleri Dr. Hakan Doğanay tarafından gerçekleştirilmektedir. Kliniğimizde yurt içi ve yurtdışından pek çok kişiye başarılı bir şekilde nakil gerçekleştirilmiştir. Fiyat bilgisi ve sonuçlar hakkında detaylı bilgi için bize başvurabilirsiniz. 0532 313 4198 nolu whatsap hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca piyasada sunulan sakal bıyık çıkartıcı ilaçlar sprey yada solüsyonlar gibi reklamları dikkate almamanızı tavsiye ederiz. Şunu unutmayınız sakal çıkartan herhangi bir ilaç dünya da yoktur. Sonuçlarımızı ve gelişmeleri takip etmek için YOUTUBE kanalımıza abone olunuz. Ayrıca bizi Facebook ve İnstagram sosyal paylaşım sitelerimizden de takip edebilirsiniz. Dr. Hakan Doğanay, 10 yılı aşkın bir süredir operasyonlarını Antalya’da gerçekleştirmektedir.

Ekilen sakal ne zaman çıkar?

Sakal ekimi sonrası şok dökülme olabileceğini önceden belirtmiştik. Şok ile dökülen bu kılların çıkışı saçta olduğu gibi 4 aydır. 4. aydan itibaren çıkmaya başlar. Genelde 8-9 ay içerisinde sonuç alınır.

Sakal ekimi kaç yaşında yapılır?

Sakal ektirmek için kesin bir yaş sınırlaması yoktur. Hormonal nedenlere bağlı durumlarda, hormon dengesinin tam oturması beklenmelidir. Tam köse olanlarda bile 24-25 yaşına kadar beklemek doğru olur. Özellikle 21 yaşından önce bu işlem bizce doğru değildir. Eğer medikal tedavilere cevap yoksa cerrahi seçenek kesin çözüm olarak düşünülebilir. Yanık trafik kazası gibi skar revizyonu gerektiren ekimlerde ise yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Sakal ekiminde kaç greft ekilir?

Ekilecek kök sayısı kişinin ihtiyacına göre değişecektir. Tamamen köse olan birinde nakil için gerekli greft sayısı 4000 i geçebilir. Yanık gibi bölgesel skarlarda büyüklüğe göre 200-300 greft dahi yeterli olabilir. Sakal naklinde yüksek sayıda grefti bir seansta ekmek doğru değildir. Abartılı rakamlarda ekim yapmak yerine düşük sayılarda ekim yapmak ve başarılı olunduğu takdirde ikinci bir seans planlamak mantıklı olacaktır.
Bölgeye göre yeterli greft sayılarına bakacak olursak;
Bıyık Bölgesinin kılları 300-1000
Yanak bölgesi (her bir yanak bölgesi ) 1000-1500
Favori Bölgesi (her bir favori bölgesi) 300-350
Çene bölgesi (keçi sakalı görüntüsü) 500-800 greft yeterli olacaktır.

Sakal nakli ne kadar sürer?

Sakal ekimi zahmetli zor bir işlemdir. Greft sayısı arttıkça süre uzar ve kişinin direnci kırılabilir. Süre greft sayısına göre değişecektir. 2000 greftlik bir operasyon ortalama 6-7 saat sürecektir. 4000 greftlik gereken bir operasyonu 2 güne bölmek daha doğru olacaktır.

Sakal ekiminden sonra iz kalır mı?

Açılan kanallar çok ince uçlarla açılmalıdır. Biz sakal ekimi için kalem yöntemini tercih ediyoruz ve 0,6-0,8 mmlik uçlar kullanıyoruz. Bu ince uçlarla yapılan ekimlerde cerrahi işlem sonundan gözle görülebilen bir iz oluşmaz. Daha kalın uçlarla işlem yapılırsa iz kalma durumu olabilir.

Sakal Ektirmek Caiz mi?

Bize en çok gelen sorulardan birisi de sakal ekimi caiz mi / günah mı gibi sorulardır. Bu sorunun muhatabı kesinlikle biz değiliz ve bu soruya biz cevap vermeyiz. Biz bu konuda tarafız ve nakil işlemi yapıyoruz. Bu konuyu dinen inancınıza göre okuyacağınız diyanet gibi kaynaklardan araştırmalı ya da bu konuda dini bilgisine güvendiğiniz bir kişiye danışmanızı öneririz.

Sakaldaki boşluklar nasıl dolar?

Sakal kıran gibi bir hastalığa bağlı boşluklar olabilir. Ya da hiç bir nedene bağlı olmayabilir. Bu boşlukların doldurulmasında en iyi çözüm yöntemi sakal ekimidir.

Kaynaklar

 1. Facial Hair Transplantation Kapil Dua, Aman Dua and Renu Kothottil Hair Transplant Forum International July 2015, 25 (4) 133-142; DOI: https://doi.org/10.33589/25.4.0133a https://www.ishrs-htforum.org/content/25/4/133.2

14 thoughts on “Sakal Ekimi Hakkında Her Şey”

 1. Merhaba hocam
  Bir kaç sorum olacaktı yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Saç ekiminde 6. Hafta şok dökülmeler yoğun bir şekilde arttı ama J ve L şeklinde dökülmeler oluyor bunlar normal midir ve masaj yapmam da bir sakınca olur mu?
  Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhabalar, ekimden sonra bu tip dökülmeler normaldir. 6 hafta sonunda masaj yapmanızda bir sorun yoktur. siz sakal ekimi mi saç ekimi mi yaptırdınız ?

 2. Hocam merhaba,

  Bilgiler için teşekkürler öncelikle. Peki sakal ekimi sonrası traşta yüzde köklerin görünme durumu nasıl oluyor? 15 gün sonra traş olunduğunda yüzde çizim belli olur mu? Yoksa zamanla mı normalleşir?

  1. Merhabalar, 15 gün yaraların tamamen iyileşmesi için erken bir süredir. 15 gün sonra traş olabilirsiniz buna bir engel yoktur. Bu sakal ekim tekniği ile ilgili olan bir durumdur. Kalem ve perkütan yöntemle yapılan ekimlerde ekim sonrasında görüntü ve iz hemen hemen hiç belli olmaz. Jiletle keserek açılan kanallarda , açılan kanallar geniş ise, traştan sonra iz belli olabilir.

 3. Hocam merhaba. Ben köse değilim ama sakallarimda yer yer boşluklar var. Ekim yaptırsam kendi sakallarima zarar verir mi?

 4. slm, top sakal şeklinde sakallarım var ama yanak kısımlarımda yok denecek kadar az. Bu arada 48 yaşındayım ama yinede imkanım olunca sakal ektirmek istiyorum, aceba yaş sınırı var mı ? ikinci sorum kaç greft ile normal bir görünüme kavuşurum, teşekkürler

  1. Merhabalar, sakal ekimi için 48 yaş idealdir. Size gerekecek greft miktarını belirleyebilmek için, iletişim sayfamızdan bize fotoğraf gönderirseniz size yardımcı olabiliriz.

 5. Iyi gunler hocam ben sakal ekimi yaptirdim fakat hic memnun degilim ikili greftler ve dik cikan kilar var ve bir favori bölgesi diger tarafa göre daha genis bu duzeltilebilir mi?
  Ve yurt disinda kaliyorum ve ekimi burda yaptirdim sapphire chanel tekni ile.
  Duzeltile bilirse kac gun gelmem gerkeli antalyaya ?

  1. Merhabalar , bize whatsap yolu ile resim gönderebilirseniz size yardımcı olabiliriz. Görmeden ezbere bir şey söylemek doğru olmaz. İyi günler dileriz.

 6. Hakan bayrak

  Merhaba hocam sakal ekimi yaptiedim 21 gu n oldu sivilceler oluştu birde yer yer kucuk bir iki kanama var normalmi

  1. sakal ekimi sonrası sivilceler olması normaldir. Fakat kanama beklenen bir durum değildir. Kanama olan yerde kök kaybı olma ihtimali vardır.

   1. Merhaba hocam sakal ekimi yaptirdim fakat kafamda soru işaretleri var mesela kanal yöntemiyle yaptirdim.kokler birde iki uclu kok var.birde kac gunde bir prp yaptirriyim
    .

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top