sakaldan saç ekimi

Sakaldan Saç Ekimi

FUE saç ekimi 2000’l yıllardan sonra günümüze kadar hızlı bir şekilde ilerlemiştir. Saçlı bölge yetersiz kaldığı durumda vücudun diğer kıllı bölgelerinden saçlı bölgeye transfer işlemi yapılır. Bunlardan en sık kullandığımız yöntem sakaldan saç ekimi işlemidir. Buradaki temel amaç, ekilecek kıl sayısını ve rezervini arttırmaktır. 2008’de başlayan sakaldan tepeye saç ekimi, günümüzde oldukça artış göstermiştir. Kliniğimizdeki istatistiklere göre, bize başvuran 5 kişiden birisinde sakal kıllarından saç ekimi yapılmaktadır.

Ayrıca sakal kıllarının diğer vücut kıllarına göre daha kalın olması yer kaplama açısından avantajdır. Sakal kılları yetersiz donör durumunda mükemmel bir kaynaktır. Sakaldan sonra ise ikinci alternatif olarak göğüs kıllarından saç ekimi işlemini tercih etmekteyiz.

Sakaldan tepeye saç ekimi yapan doktorlar ya da merkezlerin sayısı hala çok azdır. Bu da işlemin daha zor ve teknik bilgi gerektirdiğini göstermektedir. Sakal kıllarından saç ekimi yapan yerler içerisinde AHD saç ekimi merkezi Türkiye içerisinde önde gelmektedir. Dr. Hakan Doğanay 10 yılı aşkın bir süredir (2009 yılından bu yana) bu işlemi uygulamaktadır.

Neden Sakaldan Saç Ekimi ?

Sakal kıllarından saç ekimi yapılır mı? Sakaldan saç ekimi olur mu? Saç ekiminde sakal kılları kullanılır mı? Bunun gibi sorular bundan 10 yıl öncesinde çok sorulurken şimdiki yıllarda ise artık bu soruların çok fazla rastlamıyoruz.

Özellikle norwood skalası olarak grade 6 grade 7 gibi saçsız alan bölgesi büyük olanlarda, saçsız bölgeyi kapatabilmek için 8.000-10.000 arası hatta daha yüksek sayıda saç grefe ihtiyaç olabilir. Ense bölgesinden bu kadar yüksek sayıda saç greftini çıkartmak imkansızdır. Gereğinden fazla yüksek sayıda enseden saç greftini almak, ense bölgesinin bütünlüğünü ciddi şekilde bozmaktadır. Kliniğimize, saç ektirmiş ama bu sefer ensedeki kötü görüntüyü düzelttirmek için birçok vaka başvurmaktadır. Dolayısı ile bu durumda, yani donör yetersizliği durumlarında yedek rezerv olarak vücut kılları akla gelmiştir. Bunlardan en uygunu olan sakal kılları saç ekiminde önemli bir yardımcı metot olarak kabul edilmiştir. İşte sakaldan saç ekimi ile, saçsız bölgeye nakledilebilecek greft sayısında önemli oranda artış olmuştur.

Ayrıca sakalların sıklığından yakına kimselerde sakalları seyrekleştirmek içinde ideal bir çözümdür. Sakal fazlalığından dolayı epilasyon yaptırmayı düşünenler için de oldukça iyi bir fikir olarak görülmektedir.. Sakal kılları genelde tekil greftlerdir. Ama diğer vücut kıllarına göre daha kalın oldukları için açık alanları kapatma da ya da sıklaştırma işleminde oldukça avantajlıdır. Diğer vücut kıllarına kıyasla sakal kılları en uzun anagen faza sahiptir. Ayrıca en kısa anagen faza sahiptir. Yani dökülmeye karşı daha çok dirençlidir. Ayrıca sakal kıllarının büyüme hızı diğer vücut kıllarına göre daha fazladır.

Sakaldan Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?

sakaldan saça ekim

Sakaldan saç ekimi işlemine başlarken öncelikle doğru bir planlama yapmak gerekir. Kişinin sakal yoğunluğu ve sayısı, mesleği, her gün sakal tıraşı olup olmadığı, gibi durumlar dikkatli bir anamnezle araştırılmalıdır. Mesleği gereği ya da yaşam tarzı olarak her gün sakal tıraşı olan bir kimsede yüksek sayılarda sakal grefti almak doğru olmaz. Ama kirli sakalla yaşamını devam ettiren bir kimse de sakal grefti sayısında daha şanslıyız diyebiliriz. Her gün sakal traşı olan bir kimsede fazla miktarda alım yapılırsa ve  homojen bir alım yapılmazsa iz kalma olasılığı yüksektir. Sakaldan greft alımına başlarken alım yapılacak bölge işaretlenerek çizimi yapılır. Daha sonra bu alan lokal anesteziyle uyuşturulur. Şunu belirtmek gerekir ki sakal bölgesi anestezisi ağrılıdır.

Özellikle çene ve çene altı bölgesi ciddi ağrılı olmaktadır. Biz uygulamalarımızda tüm bölgenin lokal anestezisi yerine alım yapılacak bölgeyi küçük alanlara bölerek kısım kısım anestezi yapmayı daha doğru buluyoruz. Daha sonra, saçlı deride uyguladığımız FUE yöntemiyle sakal greftleri tek tek alınır. Greftler mikro motor yada manuel FUE yöntemiyle tek tek sakal kılları çıkartılır. Sakal kıllarının alınabilmesi için erkekte 1-2 günlük kirli sakal olmalıdır. Yani sakal ektirecek kişi, o gün sakal tıraşı olmamalıdır. Uygulamalarımızda manuel ya da mikro motor arasında bir fark bulamadık hatta mikro motorla alımda daha başarılı olunduğu söylenebilir.

Sakal Kıllarından Alımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

sakaldan ekim

Sakal bölgesinde homojen bir şekilde seyreltme işlemi tercih edilmelidir. Homojen bir şekilde seyreltme yapılmazsa güve yeniği gibi iz görülebilir. Bu istenmeyen bir durumdur. Sakal greftleri alınırken 0,7 mm gibi ince uçlu punchlar kullanılmalıdır. Ayrıca sakal greftleri anatomik olarak saç greftlerine göre daha yüzeyseldir. Ortalama 2 mm derinlikte bulunmaktadır. Dolayısı ile daha yüzeysel bir girişimle sakal greftleri rahatlıkla alınabilir. Greft alımı yapan doktorun yanında, deriyi gerdirmek için asiste eden bir yardımcı personele gerek olabilir. Sakal bölgesinin anestezisi sonrası dil ve ağız çevresinde birkaç saat süren uyuşma olabilir birkaç saatte geçer.

Sakal kıllarından saç ekimi ve enseden saç ekimi uygulamasını aynı gün yapmayı doğru bulmuyoruz. Genelde sakaldan saça ekim uygulaması için ayrı bir gün ayırıyoruz. (Saç ekiminden sonraki ertesi gün). Aynı gün içinde yapılması, anestetik ilaç dozunun artması, kişinin genel direnci açısından doğru değildir.

Sakaldan Saç Ekimi ve Püf Noktaları

 • Sakal bölgesi olarak daha çok çene altı boğaz bölgesini tercih etmekteyiz. Mecbur kalınmadığı takdirde çene üstü yüz bölgesi sakallarından alım yapmak çok doğru olmayabilir. Sakal bölgesi olarak daha çok çene altı boğaz bölgesini tercih etmekteyiz. Eğer kişi kirli sakal bırakıyorsa, çene üstü bölgesi sakal kıllarından da alım yapılabilir.
 • Sakaldan saç ekimi ve saç ekimi uygulamasını aynı gün yapmayı doğru bulmuyoruz. Genelde sakaldan saça ekim uygulaması için ayrı bir gün ayırıyoruz. (saç ekiminden sonraki ertesi gün). Aynı gün içinde yapılması , anestezik ilaç dozunun artması , kişinin genel direnci açsından doğru değildir.
 • Sakaldan alınıp saç ekimi uygulamasında kalem yöntemini ( dhi saç ekimi olarak biliniyor) tercih etmekteyiz.

Alttaki iki resimde,alım yapılan sakal bölgesinin öncesi ve 10 gün sonraki resimlerini görmektesiniz. Bu kişinin çene altı ve boğaz bölgesinden 1100 greft alınmıştır.

sakaldan tepeye ekim

Görüldüğü gibi homojen bir şekilde ve dengeli bir şekilde alım yapıldığı takdirde sakal bölgesinde görülebilen bir iz oluşmayacaktır.

Sakaldan Saç Ekimi Avantajları

 • Daha sık bir görünüm için, seyrek saçların arasına sıklaştırma için idealdir. Özellikle saç telleri ince ise, bu avantaj daha da artmaktadır.
 • Kalın sakal kılları, kapayıcılık açısından daha avantajlıdır.
 • Güçlü sakal kılları, saç köklerine göre şok dökülmeye daha dirençlidir.
 • Sakal kılları aşırı yoğun olan kimsede sakal kıllarının homojen bir şekilde alınmasıyla sakal tıraşı daha kolay olmaktadır.
 • Vertex dediğimiz tepe bölgesinde sakal kılları saç köklerine göre daha verimli olmaktadır
 • Özellikle Norwood 6 -7 gibi açıklığı geniş olan kimselerde saç köklerine destek olarak sakal kıllarının kullanılması rutin uygulamamız haline gelmiştir.
 • Sakal kıllarını ön saç çizgisine ekmek doğru değildir. Doğal görüntüyü bozabilir. En doğrusu homojen bir şekilde saçların arasına dağıtarak ekim yapmaktır.
 • Sakal bölgesinde Anagen fazındaki kılların sayısı (yapım evresi) Telogen ve Katagen (dinlenme ve yıkım evresi) kılların sayısına göre çok daha fazladır. Dolayısıyla ekilen sakal kıllarının tutunması ve şok dökülme saç köklerine göre daha az görülmektedir.

Sakaldan Saç Ekimi Sonrası Süreç

Sakal kıllarının alındığı bölge saçlı deriye göre çok daha çabuk iyileşir. Bunun nedeni sakal kıllarının derinliği saç kıllarına göre daha yüzeyseldir. Bir saç greftini FUE yöntemiyle alabilmek için 3-4 mm derinliğe girilir. Sakal kılları için ise 2 mm lik bir derinlik yeterlidir. Kişi isterse yaklaşık 4-5. Gün bile jiletle sakal tıraşı olabilir.10 gün sonrasında sakal bölgesinde hiçbir şey belli olmaz. Çok açık tenlilerde, belirli bir süre sakal bölgesinde kızarıklık devam edebilir. Sakaldan alım yapılan bölgenin yıkanması sırasında özel bir şampuan ya da solüsyona gerek bile kalmayabilir. Temiz suyla ekim sonrası yıkanması bile yeterli gelecektir.

Vertex bölgesindeki sakal kıllarının tutunabilmesi oranı, normal saçlara göre daha fazladır. Ekilen sakal kılları aynı saç ekimindeki gibi şok dökülmeye uğrayabilir. Ama bu şok dökülme nispeten saç köklerine göre daha az olmaktadır. Ekilen sakal kılları dördüncü aydan itibaren çıkmaya başlar .İstenilen sonuç için bir yılın doldurulması gerekir.

Sakaldan Saç Ekimi Videosu

Sakaldan saç ekimi nasıl yapılır sakal kılları nasıl alınır diye merak ediyorsanız aşağıdaki sakaldan saç ekimi videomuzu izleyebilirsiniz. Videonun yayınlandığı tarihe dikkat ederseniz, 10 yılı aşkın bir süredir sakal kıllarından saç ekimi yaptığımızı görebilirsiniz.

 • Youtube kanalımızda sakaldan saç ekimi nasıl yapılır sorusuna cevap olacak teknik videolar olduğu gibi, öncesi ve neticeleri görebileceğiniz videolar da bulabilirsiniz.
 • Ayrıca sakaldan saç ekimi yaptıranların yorumlarını ilgili birçok Türk ve yabancı saç ekimi forum sitelerinde bulabilirsiniz. Kliniğimiz ve Dr. Hakan Doğanay‘ın sakaldan saç ekimi sonuçlarını, bir çok forum sitesinden takip edebilirsiniz.

Sakaldan Saç Ekimi Sonuçları

Sakaldan saç ektirenlerin sonuçları, saç ekimi sonuçları  gibi oldukça yüz güldürücüdür. Öncelikle şu belirtmek gerekir ki sakal kılları hiçbir zaman ilk tercih değildir. Ancak ense bölgesi greftleri sayısal olarak saçsız bölgeyi kapatmaya yetmediği takdirde yedek rezerv olarak başvurulan bir yöntemdir. Doğru bir planlama yapıldığı takdirde, saçlı deride oldukça doğal görünmektedir ve oldukça kapatıcı bir görünüm elde edilebilir. Bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde sakaldan saç ekimi sonuçlarımız hakkında size öncesi ve sonrası resimli olarak detaylı bilgi verebiliriz. Sakal kılları uzadığı zaman genelde kıvırcık bir görünüm oluşur. Ama 3-5 cm uzunlukta herhangi bir görünüm bozukluğu kesinlikle olmaz. Ayrıca uygulamalarımdan elde ettiğimiz sonuçlara göre özellikle kalın sakal kılları, saçlı deri greftlerde şok dökülme dediğimiz durum çok daha az görülmektedir.

Sakaldan Saç Ekimi Fiyatları

Sakaldan Saç ekimi fiyatları, saçlı deriden greft alımına göre daha teknik beceri gerektiren bir işlem olduğundan dolayı, normal saç ekimine göre bir az daha fazladır. Genelde greft sayısına göre hesaplama yapılmaktadır. Fiyatları , yasal açıdan mümkün olmadığından dolay, web sitemizde yayınlayamıyoruz. Bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde size detaylı bilgi verebiliriz. Türkiye’de sakaldan saç nakli fiyatları da klinikten kliniğe değişkenlik göstermektedir. Saç ekimi fiyatlarındaki değerlendirme kriterleri burada da geçerlidir. Dünyadaki saygın kliklerdeki fiyatları ise greft başına 5 ile 10 euro / dolar arasında değişmektedir. Fiyat araştırması yapan kişilere , sakaldan saç nakli yapan doktorun bu konudaki deneyimi ve sonuçlarını araştırmanızı öneririz. Kliniğimizde 2009 yılından bu yana bir çok kişiye sakaldan saç nakli işlemi başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Sakaldan saç ekimi ile kaç greft alınabilir?

Bu sorunun cevabı kişinin sakal sıklığı ve kişinin her gün sakal tıraşı olup olmamasına bağlıdır. Sayı olarak 500 sakal greftte kalındığı gibi 5000 greft sakal alımı da mümkündür. Bir kişide 6000’e yakın sakal grefti aldık. Bu sanırım bu alanda sayısal bir rekor olabilir.

Sakal alınan bölgede iz kalır mı?

Sakal alınan bölgede iz kalır mı? Şunu söylemek gerekirse, deriye yapılan cerrahi her girişim az ya da çok mutlaka iz bırakır. Sakal bölgesinde önemli olan bu izin dışarıdan bakıldığında rahatız edici bir iz olmamasıdır. Kirli sakalla gezen bir kişide herhangi bir iz asla belli olmaz. Ayrıca bütün sakal alanından eşit bir şekilde homojen olarak greftler alındığında belirli bir iz gözükmez. Ayrıca 0.7 mm gibi ince uçlu punçhlarla alım yapılırsa iz olasılığı oldukça düşer. Zencilerde ve aşırı koyu ten rengi olan kişilerde sakaldan saç ekimi sonrasında iz görülebilir. Bu kişilerde sakaldan saç nakli operasyonu ya çok daha dikkatli ve az sayıda yapılmalı ya da bu işlemden vazgeçilmelidir.

Sakal kılları kafada doğal durur mu kıvırcık olmaz mı?

Sakal kılları saç çizgisini belirlemede yani ön hatta kullanılmaz. Orta ve geri bölgelerde sıklaştırma olarak kullanmak en doğrusudur. Belirli bir alana sadece sakal kılları nakledilirse görünüm olarak sırıta bilir. Dolayısıyla, sakal kıllarının, ekilen saç greftleri arasına homojen bir dağılımla yerleştirilmesi, hem sık hem de doğal bir görüntü oluşturacaktır.

Sakaldan Saç ekimi tutar mı?

Eğer sakaldan alım ve kafaya ekim kurallara uygun bir şekilde yapılırsa gayet yüksek oranda tutar. Sonuçlardaki başarı oranımız oldukça yüksektir

Sakal kılları uzar mı?

Sakal bölgesinde nasıl uzuyorsa saçlı bölgede de sınırsız uzar. En hızlı uzayan vücut kılı sakal kıllarıdır

Sakaldan Saç Ekimi Kimler İçin Uygundur?

Ense bölgesi saçları zayıf ve yetersiz olan kişiler için sakaldan tepeye saç ekimi uygundur. Sakal kılları daima ikinci tercih olmalıdır. Alınacak saç köklerinin, saçsız bölgeyi kapatamyacağı düşünülüyorsa alternatif seçenek olarak değerlendirilmelidir.

Sakal alınan yerden tekrar sakal çıkar mı?

Hayır çıkmaz. Sakal bölgesinde homojen bir seyrekleştirme yapmak en doğrusudur.

Sakal kıllarından saç ekiminde acı olur mu?

Özellikle çene bölgesinde nispeten daha çok ağrı olur. Ağrı, daha çok kişinin ağrı eşiğine bağlıdır. Lokal anesteziden sonra ağrı duyulmaz.

Sakaldan Saç Ekimi Caiz mi?

Bu sorunun muhatabı maalesef biz değiliz. Çünkü biz bu işi yapıyoruz ve bu konuda tarafız. Bunun için en iyisi, dini bilgisine güvendiğiniz bir kimseden ya da dini kitaplardan yardım almanız gerekmektedir. Bize sorduğunuz takdirde araştırmalarımıza göre dini yönden bir sakıncası yoktur cevabını vereceğiz.

Sakaldan saç ekimi yapılırken şah damarı (atardamar) delinir mi?

Bu anatomik olarak mümkün değildir. Şah damarı dediğimiz carotis arter (atardamar) boğazdan 3 cm derinde aşağıdadır. Sakal kılları alımı için girilen derinlik ise 2-3 mmdir. Yani bu olasılık mümkün değildi

Yararlanılan Kaynaklar

 1. The preshaving protocol in body hair-to-scalp transplant to identify hair in anagen phase. Indian J Dermatol. 2010 Jan-Mar; 55(1): 50–52. http://www.e-ijd.org/article.asp?issn=0019-5154;year=2010;volume=55;issue=1;spage=50;epage=52;aulast=Poswal

Sorularınızı aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz . Mail adresiniz gizli kalacaktır.

8 thoughts on “Sakaldan Saç Ekimi”

 1. Merhabalar yazınızı ilgiyle okudum, daha önceden başarısız bir saç ekimi geçirdim maalesef ensede fazla sac kalmadı..ama sakal ve göğüs kılları oldukça güçlü bana nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

  1. Bizimle email ya da telefonla iletişime geçin. Bize ayrıntılı olarak göğüs ve sakal kıllarını içeren resimlerinizi gönderiniz. Ayrıca saçlı bölge ende durumunu da içeren resimler gönderirseniz size yardımcı olabiliriz. İyi günler.

 2. Selamlar, Enseden alınan sac kılları dediğimiz yer net olarak kulak hizasına kadar olan bölge diye tanımlanmış. Merak ettiğim konu; halk arasında “ense” diye tabir ettiğimiz yerden saç kökü alınıyor mu? Hani her defasında elektrikli aletle sıfır alınan ense kıllarından bahsediyorum.
  Leanfact Danışmanlık Yalın Üretim

  1. sorduğunuz bölgedeki kıllar genelde incedir, ayrıca alınan bölge açıkta olduğu için iz kalma ihtimali vardır. Bunun için biz tercih etmiyoruz.

 3. Fatih Sultan Yanmaz

  Hakan Hocam merhaba. Ben bir klinikte yaklaşık 1 ay önce DHI yöntemi ile 3 bin saç ve 800 sakal ekimi yaptırdım. Sakal ekimi ile ilgili yazınızda, sakal kıllarının saçtan daha kaliteli ve kalın olduğu, şok dökülmeye karşı ve tutunmaya daha elverişli olduğunu belirtmişsiniz. Benim şok dökülmemde saçtan daha çok sakal kılları dökülüyor. Bu normal mi ve ekimde teknik bir hata yapılmış olduğunu mu gösterir ?

  1. Anormal bir durum yok. Evet şok dökülmeye karşı sakal kıllarının daha dirençli olabileceğini söyledik Bu bizim uygulamalardan elde ettiğimiz sonuçlara göre söylediğimiz genel bir durum. Herkeste aynı şekilde olacak diye bir kural yok. Endişe etmeyin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top