şakak saç ekimi

Şakaklara Saç Ekimi

Bu yazımızda şakaklara saç ekimi nedir, şakak ekimi nasıl yapılır , teknik olarak özellikleri nelerdir gibi soruların cevabını ayrıntılı olarak ele alacağız. Öncelikle şakak bölgesi neresidir? Bu sorunun cevabına bakalım.

 • Şakak Nedir Şakak Bölgesi Neresidir? : Kısaca kulak ,elmacık kemiği, göz ve alın arasında kalan alana şakak bölgesi adı verilmektedir. Bu bölgede temporal kemik adı verilen parmakla bastırıldığında çukurluk hissi veren kemik bulunmaktadır.. Burada alın bölgesinden aşağı doğru uzanan fronto temporal üçgen dediğimiz doğal yan saç çizgisi vardır. İşte bu yan saç çizgisine yapılan ekimlere şakak bölgesi saç ekimi adı verilir.

Şakak Saç Ekimi Nedir?

Şakaklara saç ekimi denildiğinde, genelde, şakak saçlarıyla sakal bölgesinin birleşim yeri olan favori bölgesi ve alın bölgesine olan saç ekimleri de birleşik olarak değerlendirilir. Tip 2 gibi bölgesel saç dökülmelerinde zaten alın bölgesi ve şakak bölgesi saçlarını ayrı değerlendirmek doğru değildir. Şakak bölgesi ekimlerini bölgesel saç ekimi olarak değerlendirebiliriz. Saç dökülmesi olmayan bir kimsedeki şakak bölgesi saçları dizayn ve açı bakımından diğer saçlara göre farklıdır. Şakak bölgesi saçlarının tamamına yakın bir kısmı tekil ve daha ince saç köklerinden oluşur. Yan saç çizgisini oluşturan bu saçların açıları 5-10 derece arasındandır ve kendine özgü açı ve yönleri bulunmaktadır.

Şakak bölgesi, temporal bölge olarak da adlandırılır ve buradaki saçlar normalde temporal üçgen dediğimiz bir üçgen bulunur. Bunu doğal saç ekimi nasıl yapılır konusunda açıklamıştık. Saç dökülmesi olanlarda temporal üçgen içerisindeki saçlar zamanla zayıflamaya başlar ve belirli bir süre sonra üçgen çizgisi kaybolur ve temporal bölge saçları geriye doğru çekilir. Bu tamamen androjenik dökülme kaynaklı olan bir durumdur.

Şakak bölgesi dökülmelerini 4 evreye ayırabiliriz. Şimdi bu evrelere kısaca göz atalım.

 1. Evre 1 : Şakak çizgisi normaldir üçgenin keskinliği bozulmamıştır.
 2. Evre 2 : Sakak bölgesi üçgeni halal belirgindir fakat saçlar seyrelmeye ve incelmeye başlamıştır.
 3. Evre 3: Temporal üçgen noktası dediğimiz şaka bölgesi noktası kaybolmaya başlar üçgen yavaş yavaş içeri doğru kayar ve üçgenin açısının keskinliği kaybolur.
 4. Evre 4 : Üçgen tamamen kaybolmuştur. Hatta normalde dışbükey olan bölge tamamen kaybolup içbükey hale gelmiştir. Bu daha çok ileri tip saç dökülmesiyle beraber görülen bir durumdur.

Şakak bölgesi saçları yüzün genişliğini maskelediği için kişi görünümüne önemli bir katkı sağlar. Bundan dolayı, tip 2-3 gibi küçük alanlı bölgesel saç ekimlerinde, gerekiyorsa şakak bölgesine de ekim yapmak daha mantıklı olacaktır. Aksi takdirde yüz bölgesi görünüm olarak yine geniş görünebilir, doğallığı yakalamakta zorluk çekilebilir

Şakak Bölgesi Yan Saç Çizgisi Nasıl Tespit Edilir ?

Şakak bölgesi ve üçgen görünümü kaybolan bir kişide anatomik hatlardan çizgiler bize yardımcı olur.

Aşağıdaki resimde bunu daha net olarak görebilirsiniz.

şakaklara saç ekimi
 1. . Burun uç noktası ile göz bebeğinin ortasından geçen yukarıya doğru bir çizgi çizilir.
 2. Kulak memesi ucundan saç ön hat orta noktasını birleştiren bir çizgi çizilir.

Bu iki noktanın birleşim noktası içresinde kalan alana şakak bölgesi üçgeni diyebiliriz Yukarıdaki resimde evre 2 ya da evre 3 diyebileceğimiz bir şakak bölgesine ekim yapılmıştır. Yukarıdaki iki çizginin birleşim noktası , saç dökülmesi olmadan önceki noktadır. Kişinin yaşı, greft sayısına göre, ekim yapacak doktor bu çizgide değişiklik yapabilir.

Şakaklara Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, şakaklara saç ekimi favori bölgesi ve tip-2-3 gibi alın bölgesine saç ekimi işlemiyle birlikte planlanır. Nadiren de olsa saç dökülmesi olamayan kişilerde yanlara saç ekimi talebiyle başvurabilir.

Şakak saç ekimi öncesindeki yapılan işlemlerin klasik saç ekiminden bir farkı yoktur. Hekim alınan greft sayısına göre bir planlama yapmalıdır, Alın bölgesine, şakak bölgesine ve favori bölgesine ne kadar greft gerekmektedir. Buna göre uygun greft sayısı FUE yöntemiyle çıkartılır. Daha sonra ekim bölgesinin anestezisi gerçekleştirilir. Sonra da greftlerin ekimine geçilir.

Ekim safhası FUE ya da DHİ saç ekimi ile yapılmaktadır. Biz kalem yöntemini tercih etmekteyiz. Kalem yöntemiyle yapılan ekimlerde doğru açıların uygulanabilmesi daha kolaydır.

Şakaklara Saç Ekiminde 5 Püf Nokta

Şakaklara yapılan saç ekimlerinin bazı püf noktaları vardır. Aslında bunlar basit olan ayrıntılardır. Fakat bu ayrıntıları bilmeyen bir kişi tarafından ekim yapılırsa doğal olmayan sonuçlar ortaya çıkar. Peki bu ayrıntılar nelerdir?

 1. Saçların çıkış açıları kesinlikle yatık olmalıdır. Neredeyse deriye yapışık olacak şekilde 5-10 derece açılarla ekim yapılmalıdır. Alın bölgesi açıları 10-15 derece olabilir.
 2. Şakak bölgesine ekilen greftlerin tamamı mümkünse tekli greft olmalıdır. Tekil greft sayısı az ise 2li ve 3 lü greftler tekil greftlere bölünebilir. Ya da şakak çizgisinin dış kısmına ekilenler mutlaka tekli olmalıdır. İç bölgelere 2 li greftler ekilebilir.
 3. Dış çizgiyi oluşturmak için, ekilen tekli saç greftleri en ince köklerden seçilmelidir.
 4. Üçgenin üst kısmında kalan köklerin yönü kesinlikle içeri bakar. Üçgen noktasına paralel bir yön tayini yapılmalıdır. Bu şakak bölgesi ekiminde en sık yapılan hatalardandır.
 5. Üçgenin alt bölgesinde köklerin yönü aşağı bakar. Alt bölgenin üst kısmındaki köklerin yönü üçgen noktasına paraleldir. Favori bölgesine doğru gidildikçe, favori saçlarının yönüne paralel olacak şekilde yön tayini yapılmalıdır.

Kadınlarda Şakak Saç Ekimi

Kadınlarda şakak bölgesi dökülmesi, genelde ön saç çizgisinin geriye çekilmesi ve seyrelmesi ile birliktedir. Kadınlarda şakak çizgisi erkeklerdeki gibi keskin bir üçgen değildir. Bu konuyu kadınlarda saç çizgisi isimli yazımızda daha ayrıntılı olarak paylaşacağız. Ekim açısından erkeklerde uygulanan genel prensipler aynıdır. Ekim sırasında köklerin açıları yine deriye yapışık şekilde olması gerekir. Yönler ise kadının kendi saçlarıyla tamamen paralel olacak şekilde planlanmalıdır.

Şakak Ekimi Sonrası Dönem

Şakak bölgesine yapılan ekim sonrası dönemin kendine özel bir ayrıntısı yoktur.

 • Ekim sonrası yıkama, klasik saç ekimi sonrası yıkama işlemidir.
 • Ekimden sonra şok dökülme bu bölgede de görülebilir.
 • En önemli ayrıntı ekimden sonraki yatış pozisyonudur. Yan yatılmamalıdır. Aksi takdirde kökler sürtünmeyle yerinden çıkabilir. Bunun için yatış sırasında boyunluk takılabilir.
 • Şakaklara saç ekimi öncesi ve sonrası sonuçlar için bizimle iletişim kurunuz.
 • Şakak bölgesi ekim fiyatı diye ayrı bir fiyatlandırma olmaz. Ekim yaptırdığınız yere göre greft başı ücretlendirme ya da total bir ücret belirlenir.

Favori Bölgesi Ekimi

Favori bölgesi şakaklar ile sakalların birleştiği bölgeye denilmektedir. Doğuştan sakal yokluğu dediğimiz köselik durumlarında olabilir. Ya da saç dökülmesinin bir aşaması olarak favori bölgesinde de dökülme ve seyrelmeler oluşabilir. Bu bölgeye de rahatlıkla ekim yapılabilir. Genelde sakal ekimi ya da şakak saç ekimi ile birlikte uygulanır. Favori saç ekiminde dikkat edilmesi gereken nokta açı tayinidir. Favori bölgesi saçları tamamen aşağıya doğru bakar sağa ya da sola açı yapmaz .Açılar deriye yapışacak şekilde 5-10 derece arasında olmalıdır. Aşağıda favori bölgesine ekim yapılmış bir hastanın öncesi ve ekimden hemen sonra çekilen resimlerini görmektesiniz.

favori ekimi
favori saç ekimi

Yan bölgelere saç ekimi yapılır mı?

Şakak dediğimiz yan bölgelere saç ekimi nadiren tek başına yapılır. Fakat genelde bölgesel olarak favori ya da alın bölgesine yapılan ekimlerle birlikte kombine uygulanabilir.

Şakalara saç ekimi yaptıranların yorumlarını nasıl görebilirim

Bu kişileri en güzel olarak internet ortamındaki forum sitelerinden bulabilirsiniz. Forum sayfalarında şakak ekimiyle ilgili sonuçlara ulaşmanız mümkündür. Ulaşabileceğiniz sitelerin listesini web sitemizde bulabilirsiniz.

Şakaklara saç ekimi doğal durur mu?

Bu tamamen ekim yapan kişinin bilgi ve deneyimine bağlı olan bir durumdur. Yazımızda şakaklarda doğal görünüm için iki temel kural vardır. Açı kurallarına uyulması ve tekli saç köklerinin ekilmesi gerekir. Bunlara uyulursa gayet doğal sonuçlar alınabilir.

Favori ekimi nedir?

Şakaklar ile sakal arasında kalan bölgeye favori bölgesi adı verilir. Favori bölgesi genelde sakal ve saç köklerinin karışımı olan bir alandır. Bu bölgeye yapılan ekimler de favori ekimi adı verilir.

Şakak saç ekimi fiyatları ne kadar?

Pratikte şakak bölgesi saç ekimi için ayrı bir fiyatlandırma yapılmaz. Klasik saç ekimi fiyatları ile aynıdır.

Kaynaklar

 1. Follicular Unit Hair Transplantation: Current Technique
 2. Hair transplantation surgey https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2825128/

2 thoughts on “Şakaklara Saç Ekimi”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top