kaş ekimi

Kaş Ekimi Nasıl Yapılıyor ? Fiyatlar Nelerdir?

Bu yazı, kaş ekimi hakkında merak edilen tüm sorulara, bilimsel ve doğru yönden cevap verebilmek için Dr. Hakan Doğanay tarafından hazırlanmıştır. Kaşlar, yüz görünümü açısından, kritik bir öneme sahiptir ve görünüm açısından saçlardan daha önemlidir, çünkü gözleri çerçeveleme görevi yapar ve yüzün önemli bir yüz detayıdır. Seyreklik ya da yokluk yaşayan kadınlar aynanın karşısında kaş görünümünü düzeltmek için epey zaman harcarlar. Özellikle kadınlar, görüntü bozukluğundan oldukça mutsuz olmaktadır gürleştirme istenmektedir.

Kaş ekimi nedir ? sorusuna cevap olarak “kaşların tamamı ya da belirli bir kısmının, eksikliğinde vücudun diğer bölgesindeki kılların, eksik olan bölgeye nakledilmesi işlemidir “ diyebiliriz. Bu uygulama, fue yönteminin gelişimi ile son yıllarda özellikle bayanlarda popüler hale gelmiştir. İşlem saç nakli ile aynı mantık çerçevesinde yapılır. Fakat  kendine özgü açı saç çizgisi farklılıklarından dolayı saç ekiminden bazı noktalarda ayrışır.

Özellikle kadınlar bu operasyona çok daha fazla ilgi göstermektedirler. Erkeklerde ise, doğuştan kaş yokluğu ya da kaza travmaya gibi durumlarda ekim yapılmaktadır.

Kaşın Anatomik Yapısı

kaş nakli


Öncelikle anatomik yapıyı bilmekte fayda vardır. Kaş şekil olarak, doğrusal bir tabanı olan kılıç görüntüsündedir. Yaş ilerlemesiyle anatomik olarak çizgi aşağı inebilir.

 • Kaşın burun bölgesine yakın kılları, yukarı yöne doğru bakar. Alt bölgesindeki kıllar da yukarı doğru bakar. Üst bölgesi kılları ise, aşağı yöne doğru bakar. Orta bölgede çapraz bir şekilde birleşim vardır. Bu şekilde orta bölgede birleşir ve yatay olarak uzanan ince bir yükseklik oluşmaktadır. Bu bu yönlere dikkat etmek doğal görünüm açısından çok önemlidir. Yukarıdaki resimde kaş kıllarının takip ettiği yönler oklar ile gösterilmiştir.
 • Ayrıca bu kılların çıkış açıları saç kıllarına göre çok farklıdır. Adeta deriye yapışık şekilde 5-10 derecelik açılarla çıkar. Bu açı kuralına uymak da çok önemlidir. Kalem tekniğiyle doğru çıkış açılarını yakalamak çok daha kolaydır.
 • Kaş kılları tekli greftler halindedir. Saçlı derideki gibi 2-3 lü greftler ekilirse doğal bir görüntü sağlanamaz. Tamamen tekli greftler ekilmelidir.

Kaş Dökülmesi Nedenleri Nelerdir ?

Kaş dökülmesi denilince daha çok kıllarda seyrelme ve incelme akla gelmektedir. Kaş kaybı, saç gibi doğal bir süreç olarak görülemez. Estetik olarak kabul edilebilir bir durum değildir. Seyreklik ya da kaş dökülmesi nedenlerine kısaca bakacak olursak ,

 1. Guatr (troid bozuklukları) Burada ilk akla gelen hipotroidi denilen troid yetmezliği durumudur. Hipotroidiye bağlı kaş dökülmesinde ekim işleminin bir anlamı yoktur. Troid bezleri yeterli hormonları üretemediği için donör bölge kılları da zayıf ve ince olacaktır. Nedene yönelik medikal troid tedavisi ile kılların geri gelmesi mümkündür.
 2. Alopecia Areata :Saçlı bölgede  saçkıran, kaş bölgesinde de kaş kıran olarak halk arasında bilinir. Psikolojik durum ve duygu bozukluklarında ya da bağışıklık sisteminin bozulduğu durumlarda aktifleşir. Bu kişilerde medikal tedavi dışında ikinci seçenek olarak ekim işlemi düşünülebilir. Kortizon tedavisiyle medikal cevap alınabilir. Genelde tekrarlayan dökülmeler olabilir.
 3. Enfeksiyonlar: Özellikle mantar enfeksiyonları sonucu dökülme ya da pullanmalar olabilir. Mantar tedavisi ile netice alınabilir. Ayrıca eski yıllarda üzere tüberküloz ve lepraya bağlı dökülmeler mevcuttur.
 4. Vitamin Eksiklikleri: Özellikle H vitamini biotin eksikliği ve dengesiz beslenmeye bağlı vitamin eksikliklerinde görülen bir durumdur. Doğru besinlerin alınmasını bir neden olarak söyleyebiliriz.
 5. Kemoterapi ve Radyoterapi: Kanser tedavisine bağlı kaş kıllarında geçici olarak kayıp söz konusu olabilir. Kemoterapi ilaçları kanser hücrelerini yenmek için savaşırken kıl köklerine de hasar verir
 6. Menopoz ve hamilelik durumunda görülebilir. Menopoz dönemindeki dökülmeler genellikle kalıcıdır. Yaşlandıkça hormonal değişiklikler daha önem kazanmaktadır.
 7. Yanık Trafik Kazası Ameliyat izleri gibi travmaya bağlı durumlar: Hem erkek hem de kadınlarda fue kaş ekimi ideal bir çözüm yöntemidir.
 8. Kalıcı Makyaj: Köklere hasar vermektedir. Bize, başvuranların önemli bir kısmında daha önce kalıcı makyaj yaptırdıkları görülmektedir. Ayrıca dövme silmeye ya da lazer epilasyona bağlı dökülmeler olabilir.
 9. Trikotillomani : Kaş yolma denilebilir. Genelde nedeni psikolojik rahatsızlıklardır. Sık sık kaşlarını çeken ya da yolan bir kimse de zamanla yeniden çıkış azalabilir veya incelebilir.
 10. Kaş Aldırma: Sürekli kaşlarını aldıran kadınlarda, halk arasında kaş küsmesi adı verilen bir durum ortaya çıkabilir. Ekim ile ideal bir çözüm bulunabilir.
 11. Doğuştan seyrek kaşların olması
 12. İlerleyen yaşa bağlı olarak, seyrelmeler incelmeler ve dökülmeler olabilir.
 13. Total olarak kaşların doğuştan yokluğu olabilir.

Kaş Ekiminde 4 Önemli Püf Nokta

4 altın kural diyebileceğimiz maddeler şunlardır.

 1. Ekilen greftler tamamen tekil greftlerden oluşacak : İkili ya da çoğul greftlerden oluşan bir ekim asla doğal görünümlü bir sonuç vermeyecektir.
 2. Mümkün olduğu kadar yatık açılarla ekim yapılacak Kaş ekiminde dikkat edilecek en önemli husus, nakledilecek greftleri doğru açılarla yerleştirilmesidir. 5-10 derecelik açılarla greftler yerleştirilmelidir. Açılar deriye adeta yapışık olacak şekilde olmalıdır. Buna dikkat edilmemesi durumunda, memnun olunmayan ve hüsranla neticelenen bir durum olabilir. Açı konusunda en iyi sonuç dhi yöntemi adı verilen kalem tekniği ve sticik and place adı verilen iğneli ekim tekniği ile alınmaktadır. Bunun için kaş nakli operasyonunu mutlaka bu işte kendini kanıtlamış bir doktor tarafından yapılması çok doğru olacaktır.
 3. Kaşın normal eğrisine uygun bir çizgi oluşturulacak :Burun bölgesinden ortaya doğru hafif yukarı bakan bir eğriyle kaş çizgisi oluşturulması gerekmektedir. Aynı durum kaşın alt bölgesi içinde geçerlidir. Ayrıca bu eğri orta bölgede hafifçe kalınlaşırken orta bölgede hafifçe yukarı kaldırılırken, dış bölgeye doğru incelmesi gerekmektedir. Eğrinin nasıl olması gerektiğini aşağıdaki resimde açıklamaya çalıştık.
 4. Kaşın üst, alt buruna yakın ve dış bölge açıları hesaba katılarak , açılan kanallar uygun yönde olacak. : Kaşın buruna yakın olan bölümünde açılar yukarı doğru bakar. Üst bölgesindeki kılların çıkış açıları aşağı doğru bakar. Alt bölgesindeki kılların çıkış açıları yukarı doğru bakar. Üst bölgesi kılları hafifçe aşağı bakan yatay bir çizgidedir. Yönlerin nasıl olması gerektiği aşağıdaki resimde ok işaretleriyle gösterilmiştir. Ekilecek tüyler doğal büyüme yününde olmalıdır.

Estetik bir kaş görünümün kazanılması için bu 4 kurala uyulması gerekmektedir.

kaş çizgisi
kaş ekim yönleri

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır ?

Bu işleminin aşamalarını kısaca gözden geçirerek verelim.

 1. Ön Muayene: Kaş ektirmek isteyen bir kimse için öncelikle bu konuda kendini kanıtlamış bir doktor ile iletişim kurması ilk başlangıç noktasıdır. Ayrıca doktor tarafından işlemi yaptıracak hastanın da mutlaka görüşleri göz önünde tutulmalıdır.
 2. Greft Alımı: Yeterli miktarda greft ,mikro motor yada manuel yöntemle, lokal anestezi sonrası FUE yöntemiyle alınır. Burada da dikkat edilmesi gereken durum eğer greftler saçlı bölgeden alınacaksa, tamamen birli greftler olmalı bunların da en inceleri seçilmelidir. Tekil saç greftleri genelde kulak üstünde ve ense altında bulunur.. Kulak üstü tekil greftleri, ensenin orta bölgesindeki tekil greftlere göre daha incedir. Kıl kökleri nereden alınır diye sorarsanız, en ideali kulak üstü ince olan tekli greftleri tercih etmekteyiz. Çoğul olan 2’li veya 3’lü greftler kesinlikle doğal görünüm vermeyecektir. Ayrıca genital bölge, koltuk altı ve kol kılları da bayanlarda kaş nakli için uygulanabilir.
 3. Kaş Çizgisi Oluşturulması Kişinin yüz yapısına göre, natürel görünümü sağlamak için uygun bir çizgi tayin edilir.
 4. Lokal anestezi Çizgi içeriği lokal anestezi ile uyuşturulur. Supraorbital ve supra trochlear denilen çentiklere (anatomik noktalara ) lokal anestezi uygulanmasıyla ekim yapılacak bölge uyuşturulabilir. Anestezi sırasında 20-30 saniye kadar süren bir anestezi acısı vardır. Bunun dışında başkaca bir ağrı olmaz. 

Adım Adım Kaş Nakli Aşamaları

Tamamen tekil olan greftler, uygun açı ve yön tayini çerçevesinde çizilen kaş çizgisi içerisine yerleştirilir. Greftlerin yerleştirme planını yukarıdaki 4 önemli kriter başlığında açıkladık. Kaş naklinde dhi saç ekim yöntemini (kalem tekniği) kullanmaktayız. Kalem yönteminde neredeyse 5 derece açıya kadar yatay bir açıyla greftlerin nakledilmesi mümkündür. Kalemlerin iğne uçları olarak sadece 0,6’mmlik çok ince uçları kullanmaktayız. 0,6 mm lik ince uçlarla doğal sonuçlar elde etmek mümkündür. Ayrıca kanamanın nispeten daha az olması ve yara iyileşmesinin daha hızlı olması ayrı bir avantaj sağlar. Çok ince uçlarla kanalların açılmasından dolayı da kaş diplerinde hemen hemen hiç bir iz görülmeyecektir. Kadınlarda saç ekimi ve kaş nakli aynı anda uygulanabilmektedir.

Kalemler içerisine greftlerin yarleştirimesinde özel bir püf nokta vardır. Yardımcı personel,saç köklerini kalem içerisine yerleştirirken, saçın konveks (dış bükey) kısmı, iğne yarığına bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu şekilde  iğne ucu da açıklığı aşağı bakacak şekilde deri içerisine girilir. Böylece doğal çıkış yönüne en uygun şekilde kökler yerleştirilmiş olur.

Kaş nakil işleminde, greftlerin yerleştirilmesi için kanal yöntemini tercih etmiyoruz Kanal yöntemiyle yapılan işlemlerde doğal kaşlara sahip olmak daha zordur. Nedeni ise açı tayininde doğru açıları yakalamak daha zordur ve kıl diplerinde izler belli olabilir. Stick and place yöntemi denilen iğneli ekim de de başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Kaş Ekiminde ve Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

 • Ekiminden sonra göz kapağı ve çevresinde birkaç gün süren ve morarma ve şişlik oluşabilir. Böyle bir olası yan etki tamamen normal ve geçici bir durumdur. 5-6 günde tamamen kaybolur ve normal hale gelir. Bu süre içerisinde güneş gözlüğü ile bu durum kamufle edilebilir. Morluk daha çok güneş ışığına fazla maruz kalanlarda ve yaşlılarda daha fazla görülebilir. İşlem sonrasında hastanede yatılı olarak kalmayı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Operasyon sonrası ertesi gün bile işe dönüş mümkündür.
 • Kaş ekim sonrası görüntüde, oluşacak pıhtılar bir gün sonra kabuk halini alır ve yıkamalar sonrası kısa bir sürede kaybolur.
 • Yara yanık ameliyat izi gibi skarlı alanlara yapılan kaş ekimlerde oldukça yüz güldürücü neticeler elde edilmektedir.
 • Kalıcı makyaj yaptıranların birçoğu, zamanla pigment kaybı ve renk değişikliklerinden dolayı kaş nakli operasyonuna yönelmektedirler.
 • Operasyonda hekimin tecrübesi önemlidir. Kötü yapılmış bir kaş nakli işlemini düzeltmek, normal bir ekimden daha zordur.
 • Hepatit C, Hapatit B, HIV (AIDS) gibi hastalıklar kesinlikle kaş ektirmeye engel değildir. Sadece bu hastalıklar aktif dönemde ise operasyon ertelenebilir. Mutlaka kan testleri operasyondan önce yapılmalıdır. Nasıl ki HIV pozitif olan birisine, beyin ameliyatı yapılabiliyorsa bu işlemde yapılabilir. Hastalığın aktif dönemde olup olmadığı kan testleriyle netleştirilebilir. İşlemi yapacak doktor ve yanındaki yardımcı sağlık personelinin korunma tedbirlerine daha çok dikkat etmesi gerekir.
 • Afrika kökenliler ve zenciler genelde kıvırcık saç yapısına sahiptir. Bu kişiler, kaş ektirmek için uygun bir aday olmayabilir..

Operasyon Sonrası Yıkama

Kaş ekiminden sonraki yıkama işlemi saç ekimine göre çok daha kolaydır. İyileşme süresı çok hızlıdır, genelde 3-4 günde normal hayata dönülür. Kalem yöntemiyle yapılan ekim sonrası görüntü, kanlı değildir. Sonrası oluşacak pıhtılar bir gün sonra kabuk halini alır ve yıkamalar sonrası kısa bir sürede kaybolur. Operasyon sonrası oksijenli suyla küçük pıhtılar temizlendiği takdirde gayet temiz bir görüntü ortaya çıkacaktır. Genelde 2 gün sonra yıkamayı öneririz. Bebe şampuanı ile bebek başını okşar gibi nazik hareketlerle yıkanmalıdır. Hatta nemlendirmek amacıyla temiz ve ılık suyla günde 5-6 defa yüzünüzü yıkarken ekilmiş bölgeyi de nemlendirmekte fayda vardır. Operasyondan sonra özel bir pansuman gerekmez. Kurumuş kabukları çıkartmak için, ekim bölgesine antibiyotikli bir krem ya da yumuşatıcı bir kremi nazikçe sürebilirsiniz. Kabukların tamamen kaybolmadan denize ve havuza girilmesi doğru değildir.

Kaş Ekimi Videoları

Başta Youtube kanalı olmak üzere İnternet ortamında bir çok videolar görebilirsiniz. Videolar operasyona ait teknik görüntüleri içerdiği gibi, öncesi ve sonrası görüntüleri içeren sonuç videoları da olabilir. Aşağıda Dr. Hakan Doğanay tarafından 2011 yılında gerçekleştirilen kaş ekimi videosunu izleyebilirsiniz. Videoda trafik kazası skarına bağlı olan bir erkeğin bozulan görüntüyü düzeltmek adına yapılan bir işlemdir. Dr. Hakan Doğanay 10 yılı aşkın bir süredir hanımlarda ve erkeklerde bir çok kaş nakli operasyonunu kalem yöntemi kullanarak başarıyla gerçekleştirmiştir. Videonun yayınlanma tarihinden bunu görebilirsiniz. Daha çok sonuçları görmek ve videolarından haberdar olmak için Youtube kanalımıza abone olunuz. Ayrıca bizi Instagram ve Facebook gibi sosyal sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.

Kaş Ekimi Öncesi ve Sonrası Sonuçlar

Öncesi sonrası sonuçlar için, bizimle iletişime geçerseniz sonuçlarımız hakkında sizi bilgilendirebiliriz. Yasal zorunluluktan dolayı bu sonuçları web sitemizde yayınlayamıyoruz. Öncesi ve sonrası görüntüler için bizimle iletişime geçiniz. Neticeleri karşılaştırırken yapılabilecek fotoğraf hilelerine dikkat edilmelidir. Fotoğrafların aynı çözünürlükte, ön sağ ve sol cephelerden ve kaliteli bir ışık altında çekilmiş fotoğraflar olmasına dikkat edilmelidir. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki , kalem yöntemiyle yapılan kaş ekim sonuçları oldukça yüz güldürücüdür.

Kaş Ekimi Fiyatları ne Kadar?

Kaş ektirme kaç para ? gibi sorular, en çok merak edilen sorulardandır. Kaşsız bölgenin durumuna göre, genelde 200-800 arası bir greft yeterli olabilir. Greft sayısı kişiye göre değişebilir, bazen 500 kök bile yeterli olabilir. 2023 yılında, bir kaş nakli operasyonu için 15.000-20.000 TL ödemeniz gerekebilir. Operasyonu yaptıracak kişinin, sadece fiyat değil diğer kriterlere de dikkat etmesi gerekmektedir. Bu kriterler, operasyonu doktorun yapıp yapmayacağı, doktorun bu konudaki tecrübesi, size gösterebileceği öncesi ve sonrası sonuçlar ve kliniğin sizde bıraktığı güven duygusu olmalıdır.

Yasal zorunluluktan dolayı kaş ekimi fiyatlarımızı web sitemizde yayınlayamıyoruz. 0532 313 41 98 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Whats-app yoluyla bize resimlerinizi gönderdiğiniz takdirde olası operasyon hakkında size daha detaylı bilgi verebiliriz. Bize başvurduğunuz takdirde size detaylı bilgi sunabiliriz. Dr. Hakan Doğanay operasyonlarını Antalya’da gerçekleştirmektedir.

Yurt dışındaki fiyatlar ise Türkiye ile kıyaslanamayacak derece oldukça yüksek fiyatlardadır. Bu fiyatlar Avrupa ve Amerika da otalama 5,000-7.000 dolar / euro seviyesindedir. Yurt dışından birçok kişi kliniğimize bu işlem için başvurmaktadır.

Sonuç

Kaş ektirmek, doğru uygulandığı takdirde kişinin kendine olan güvenini arttırabilen bir operasyondur. Özellikle kaza yanık travmaya bağlı durumlarda başarı oranı çok daha yüksektir. Ama klasik saç naklinden çok fazla beceri, teknik ve sanatsal bir dizayn gerektiren bir işlemdir. Eğer bu operasyonu yaptırmaya karar verdiyseniz, operasyonun mutlaka bir doktor tarafından gerçekleştirileceğinden emin olunuz. Dikkat etmeniz gereken husus, operasyonun yapıldığı yer değil , operasyonu kimin yapacağı olmalıdır. Ayrıca işlemi gerçekleştirecek olan doktorun bu konudaki deneyimini ve gerçekleştirmiş olduğu sonuçlarını ısrarla istemenizi önermekteyiz.

Kaç ektirenlerin yorumları, yerli ve yabancı bir çok forum sitelerinde bulunmaktadır. Bu sitelerden bu yorumları da inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Kaş Ekimi Nasıl Yapılıyor?

Saçlı bölgenin tekli ve en ince seçilen kılları dhi yöntemiyle kaşsız bölgeye nakledilir. Çok ince ayrıntılar gerektiren bir işlemdir. Doğal görünüm bu operasyonun olmazsa olmaz şartıdır.

Kaş ektirmek Ne Kadar Sürer?

Bir kaş nakli işlemi, greft sayısının az olmasından dolayı 1-2 saatte tamamlanabilecek bir işlemdir. Ekimden sonra birkaç ay güneş ışığından kendini korumalıdır. Ayrıca hamam ve saunadan belirli bir süre uzak kalması tavsiye edilmelidir.

Ekilen Kaşlar Doğal Görünür mü? Anlaşılır mı?

Yazımızda belirttiğimiz prensiplere uygun bir operasyon yapıldığı takdirde doğal olmaması için bir neden yoktur. Biz hiç bir zaman kusursuz kaşlar vaat etmiyoruz. Ama yaratılışa en yakın doğal sonucu etmenin mümkün olduğunu söylüyoruz.

Kaş ektirmek caiz midir?

Bu soruya biz caizdir günahtır ya da günah değildir diye bir cevap veremeyiz.Biz saç ekme işini yapıyoruz ve bu konunun bir tarafındayız. En iyisi bu konuyu inancınıza göre kaynaklardan araştırmanız yada bilgisine güvendiğiniz birisine danışmanızı tavsiye ederiz.

Sigaranın Kaş Nakline Bir etkisi varmdır?

Kaş ektirmek ile sigara kullanımı arasında bir ilişki saptanmamıştır

Kaş ekiminde en iyi doktor/merkez neresidir?

Bunu araştırmak size düşecek bir konudur. Size abartmadan bilimsel doğruları söyleyen, sonuçlarıyla bunu kanıtlayan yerlere itimat etmenizi öneririz.

Kaş Naklinden Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kaş nakli işleminde, ekilenler saçlı deriden alındıkları için devamlı uzayacaktır. Bundan dolayı ekilen kılları makasla mutlaka kısaltma durumundadırlar. Bu husus operasyondan önce açıkça anlatılmalıdır. İlk dönemlerde ekilen kaşlar çıkarken doğal çıkış yönü doğrultusunda çıkmayabilir

Ekilen kaşlar dökülür mü? Bu işlem Kalıcı mıdır? Ne zaman Çıkar?

Ekilen kıllar, saçın dökülmeyen güçlü bölgesinden alındığı için , nakledildiği yerde de dökülmez ve kalıcı sonuçlar almak mümkündür. Ekilen saçlar 4.aydan itibaren çıkmaya başlar 6-8 içerisinde istenilen sonuca ulaşmak mümkündür.

Yararlanılan Kaynaklar

1- Eyebrow restoration. From Wikipedia, the free encyclopedia https://en.wikipedia.org/wiki/Eyebrow_restoration

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top