saç ekimi fiyatları

Saç Ekimi Fiyatları

Gelirimiz ne olursa olsun herhangi bir ürün satın alacağımızda, ilk araştıracağımız konulardan birisi de o ürünün maliyetidir. Saç ekiminde de durum böyledir. Ama ücretlerin çok farklı olması kafa karışıklığına neden olmaktadır. Saç ekim fiyatlarını belirleyen bir çok farklı husus bulunmaktadır. Ülkemizdeki yasal mevzuat gereği fiyatları İnternet ortamında yayınlamak yasaktır. Özellikle İstanbul da kıyasıya bir rekabet söz konusu olup ücretler oldukça düşmektedir.

Saç Ekimi Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

 • Saç Ekimi fiyatlarını belirleyen 9 ana grup tespit ettik. Bunları listeyecek olursak;
 • 1) Saç ekimini yapan doktor ve marka değeri
 • 2) Operasyonu Yapan Kim ?
 • 3) Ekilecek Greft Sayısı
 • 4) Operasyonun Türü
 • 5) Donör Bölge Türü
 • 6) Merkezin Bulunduğu Şehir ve Semt
 • 7) VIP ve Paramedikal Hizmetler
 • 8) Kampanyalar
 • 9) Ulaşım Giderleri
 • Bu 9 faktöre bağlı olarak merkezden merkeze fiyatlar değişmektedir. Şimdi bu 9 faktörün ayrıntılarına bakalım.

1- Saç Ekimini Gerçekleştiren Doktor ve Marka Değeri

En önemli kriterlerden birisidir. İnsanlar saç ektirmek istedikleri doktorun alanında isim yapmış tecrübeli güvenilen bir doktor olmasını ister, bu da gayet doğaldır. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de alanında isim yapmış saygın doktorların saç ekim fiyatları da genel fiyatların üzerindedir. Nasıl ki lüks bir Mercedes maliyetine, orta sınıf bir araba alınamayacaksa, saç ekim ücretleri olarak da durum böyledir. Bu konuda size fikir veresi açısından Türkiye Saç Ekimi Hekimleri Derneği sayfasını ve bu derneğe üye doktorları incelemenizi tavsiye ediyorum. Türkiye’de bu derneğe kabul edilmiş sadece 20 doktor var. Neden sadece 20 tane hiç düşündünüz mü ? Halbuki saç ekimi sektöründe adı geçen bir çok doktor var. Marka değeri denilince reklam popülaritesi aklınıza gelmesin.

2- Saç Ekimini Yapan Kim ?

Elbette doktor diyeceksiniz. Maalesef hayır. Aslında “saç ekimini kim yapar? ya da “kim yapmalı? konusunu saç ekim merkezi isimli yazımızda ayrıntılı olarak yazdık. Burada sadece fiyatlar açısından kısa başlıklar halinde belirteceğiz.  Türkiye’de günlük olarak 2000’in üzerinde saç ekimi yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu kadar yüksek bir sayıya saç ekimi yapmaya yetkili doktorların yetişmesi mümkün değildir. Dolayısıyla pratikte 4 farklı uygulama gelşimiştir. Türkiye’de saç ekimi 4 ana grup tarafından yapılmaktadır. Bu gruplara göz atalım.

a) Doktor Operasyonu Baştan Sona Kendisi Yapar:

Yardımcı personelleri tıbbi bir müdahalede bulunmaz, sadece saç tıraşı, yıkama, köklerin dizimi gibi tıbbi olmayan işlerde  doktorun yardımcısıdır. Ücret greft başına belirlenir. Haliyle bu tip işlemlerde saç ekimi fiyatları oldukça yüksek olacaktır. Dünyada bu tip ekim yapan doktorların fiyatları greft başına 10-15 dolar seviyesindedir. Ülkemizde bu tür ekim yapan hekimlerin ücretleri greft başına  2,5-3 Euro arasında değişmektedir. Günde sadece 1 saç ekimi yapılır.

b) Doktor Operasyonu Kendisi ve Yardımcı Personeliyle Birlikte Yapar :

Greft alımı, kanal açma , ekim gibi tıbbi müdahaleleri doktor yardımcı sağlık personelleriyle paylaşımlı olarak birlikte yapar. Bu tür uygulama ülkemizde ve dünyada yapılmaktadır. Türkiye’de bu tür uygulanan saç ekimi fiyatları greft başına 1-2,5 euro veya dolar arasında değişmektedir. Bu şekilde günde en fazla 1 ya da saç ekimi yapılabilir.

c) Doktor Vardır Fakat Operasyona Girmez Ekip Başındadır:

Doktor  ekimde bulunmaz, personeli kontrol eder, konsültasyonu yapar, bazen lokal anestezi işlemini yapar. Hastaya karşı sorumlu doktordur. Bir günde 3-5 arası operasyon yapılabilir. Bu  işlemlerde saç ekim fiyatı genelde greft başına uygulanmaz. Ortalama maliyetler, 7000-10.000 TL arasında değişmektedir.

d) Doktorsuz Ekim (Formaliteden Bir Doktor Diploması Bulunabilir):

Tam merdiven altı diye adlandırabileceğimiz yerler bu tür yerlerdir. Doktor yoktur ya da sağlık bakanlığı denetiminden kurtulmak için kiralık bir doktor diploması kullanılır. Bu tür yerler günde 15-20 hatta 50-60 gibi saç ekimi operasyonu gerçekleştirebilirler. Ucuz fiyatlara işlem uygulanır ve sürümden kazanç ilkesi esastır. Genelde bu tür yerlerde saç ekimleri 2500- 5000 TL arasında değişmektedir. Greft politikası yoktur. Genelde sınırsız saç ekimi sloganıyla, ne çıkarsa onu ekeriz diye hareket ederler.

3- ) Ekilecek Greft  Sayısı

Ekilen greft sayısı ile greft sayısının orantılı olması doğaldır. Greft nedir konusunu başka bir yazımızda ayrıntılı olarak açıklayacağız. Bazı merkezler greft sayısına göre fiyat belirlerken bazı klinikler ise küçük , orta, ya da büyük ekim sınıflamasına  dayanarak maliyet belirlemektedirler. Bazı merkezler ise tek fiyat sınırsız greft reklamıyla ön plana çıkmaya çalışmaktadır. Sınırsız greft sloganıyla hitap edenlere temkinli yaklaşımınızı önermekteyiz. Biz klinik olarak bir günde  2000-2500 greftten fazla ekimi doğru bulmuyoruz. Operasyon süresi 1 günde 5-6 saati geçmemelidir. Bu greftlerin sağ kalım oranı açısından önemlidir. Gün sayısı artınca operasyon maliyetinin de artması kaçınılmazdır.

Şüphesiz ki saç ekimi maliyeti araştırması yaparken kaç grefte ihtiyacım var sorusu da akla gelecektir. Bunun için önceden hazırlanmış online greft hesaplama tabloları size yardımcı olabilir. En doğrusu operasyon düşündüğünüz merkezle ve doktorla bunu yüz yüze görüşmenizdir. Eğer bulunduğunuz il dışında ise Whats-app Email, Telefon gibi iletişim araçlarından faydalanmanız da alternatif bir seçenektir.

4- Operasyon Türü

2020 yılından ülkemizde artık FUT’tan bahsetmiyoruz ama Amerika’da halen yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Yurtdışında FUT ve FUE saç ekimi fiyatları değişiklik gösterir. Peki ülkemizde durum nedir? Hemen her saç ekim merkezinde FUE uygulanmaktadır. Peki hangi FUE öncelikle bunu sormalısınız. Klasik FUE, tıraşsız saç ekimi ve dhi saç ekimi Türkiye’de yaygın olarak uygulanmaktadır. Operasyonun türüne göre masraflar değişmektedir. Bizim de tercih ettiğimiz kalem yönteminde , implanter  iğne uçları oldukça pahalıdır ve tek kullanımlıktır. Kanal yönteminin ise maliyeti buna göre oldukça düşüktür.

5- Donör Bölge Türü

Saç ekiminde rutin olarak iki kulak arası bölgesi saçları kullanılır. Donör bölge yetersizliğinde ise sakal kıllarından veya diğer vücut kıllarından alınıp saça ekim işlemi yapılabilir. Sakal ve diğer vücut kıllarından alım özellik gösteren ve daha zor olan bir işlemdir. Bu tür işlemlerde saç ekimi fiyatları artış gösterebilir.

6-  Bulunulan Semt Şehir Operasyon Yeri

Saç ekimi lüks semtlerinde  yüksek maliyetler olabilirken, ekonomik düzeyi daha düşük yerlerde daha düşük ücretlere yapılabilmektedir. Burada,  semtlerdeki  yerlerin hastane yada klinik kiraları önemli rol oynar. Saç ekimi fiyatları İstanbul,  Ankara, İzmir, Antalya gibi şehirlerde daha yüksek olabilirken, nispeten daha düşük nüfuslu ve doğu illerinde daha düşük olabilmektedir. Ayrıca hastanelerde yapılan ekimlerde , hasta başına hastane ücreti alınmaktadır. Ülkemizde batı illeriyle doğu illeri arasında bile farklar bulunmaktadır.

7- VIP ve Paramedikal Hizmetler

Saç ekimi dışındaki konaklama, otel, transfer, laboratuvar ve operasyon sonu kullanılan ilaç şampuan gibi verilen hizmetler maliyetleri etkilemektedir. Bazı klinikler bu hizmetlerin hiç birisine karışmazken bazı merkezler de  bu hizmetlerin tamamını ya da bazılarını ücretsiz olarak yerine getirmeyi taahhüt etmektedirler. Ayrıca operasyonda ve operasyon sonrası PRP uygulamasıyla fiyatlar arttırılmaktadır. Dolayısıyla verilen bu hizmetlerin total olarak ücretlere yansıması kaçınılmazdır.

8- Kampanyalar

Her sektörde olduğu gibi saç ekim sektöründe de dönemsel olarak fiyat değişiklikleri olabilir. Burada abartılı reklamlara itibar etmemenizi öneririz. Size tıbbi açıdan yaklaşımı ön plana çıkaran yerlere itibar etmenizi tavsiye ederiz.

9- Ulaşım Ücreti

Bu saç ekim merkezleri dışında olan bir konudur. Ulaşım olarak uçak,otobüs tren ya da kişisel araç giderleri saç ekimi dışında ekstra olan giderlerdir.

Saç Ekimi Fiyatları Ortalama Ne Kadar ?

saç ekim ücreti

Saç ekimi fiyatları dünyada olduğu gibi ülkemizde de değişkenlik gösterir. TL Ya  Euro bazlı ücretlendirmeler yapılmaktadır.  Ayrıca greft başına ücretlendirme ya da  tek tip ücretlendirme söz konusudur.  Greft sayısı ile orantılı olarak 15000 TL –  50000 TL arasında fiyatlar bulmak mümkündür. Ayrıca ülkemizde greft başına 1 euro ile 3,5 euro arasında saç ekimi fiyatları alabilmek mümkündür.

Dünyada Saç  Ekimi Fiyatları Kaç Para

Dünyadaki saç ekimi fiyatları ortalaması ülkemizden çok yüksektir. Genelde greft başına rakam verilmektedir.  Greft başına  1 euro ile 15 euro  gibi ücret aralığı çok yüksek rakamlara mal olmaktadır. Mesela 3.000 greftlik bir saç ekimi için  3.000 euro ile 45.000 euro arası ücretler almak mümkündür.  Fiyatların bu denli yüksek olmasından dolayı ,  Türkiye saç ekimi açısından oldukça cazip hale gelmiştir. Özellikle saç ekimi İstanbul ve Antalya başta olmak üzere , yurt dışından oldukça rağbet görmektedir.  Araplar daha çok İstanbul u tercih ederken, Ruslar daha çok Antalya’yı tercih etmektedirler. İstanbul’da  günlük 2000 saç ekimi yapıldığı tahmin edilmektedir.

Fiyatlar ile ilgili Tavsiyeler

 • Saç ekimi acili yet gerektiren bir durum değildir. En azından 4-5 yerden  saç ekimi fiyatları alın.
 • En ucuzu  yerde yaptırırım gibi bir yanılgıya düşmeyin
 • En pahalı yer de en iyi saç ekim sonucu alırım demek  de doğru değildir
 • Maliyet yanında kalite güvenilirlik gibi konuları mutlaka değerlendirin.
 • Kadınlara yapılan saç ekimi, sakal ekimi, kaş ekimi gibi özellik gerektiren işlemlerin maliyetleri ile klasik saç ekimi maliyetleri arasında farklılık olması da doğaldır.
 • Bazı yerler operasyon sonrası, şampuan ve benzeri ürünlerin satışını yapmaktalar. Bu merkezler operasyonun başarısı için  bu ürünleri kullanmanız açısından sizleri zorlayabilir. Bunların hiçbirisi gerçekçi değildir. Dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.
 • Bütçenize göre fiyat/performans değerlendirmesi yapabilirsiniz.
 • PRP destekli FUE diye bir furya türedi. PRP’nin saç ekimine katkısı olabilir, olmayabilir de. Ama sonucu dramatik şekilde etkileyecek bir etkisi yoktur. Buna dikkat etmenizi tavsiye ederiz.
 • Saç ekimi operasyon ücreti, özel sigorta şirketlerinin kapsamı dışındadır. Ayrıca ülkemizde de SSK BAĞ-KUR gibi kamusal sigorta şirketleri tarafından da ödenmemektedir.
 • Birçok saç ekimi forum sitesinden saç ekimi yaptıranların yorumlarını takip ederek, ödenen fiyatlar hakkında birinci ağızlardan da bilgi alabilirsiniz.
 • Saç ekiminde garanti belgesi diye  bir durum söz konusu değildir. Şunu unutmayın tıbbi hiç bir işlemde garanti belgesi olmaz. Buzdolabı TV almıyorsunuz. Bu tür evraklar hukuki olarak hiçbir geçerliliği olmayan ve kişiyi kandırmamaya yönelik  evraklardır .
 • Size micro fue ,gold fue, icefue  gibi kelime oyunlarıyla yaklaşıp farklı bir işlem yapılıyormuş süsü veren merkezlerden uzak durun. Fue saç ekimi operasyonunun makrosu mikrosu yoktur. Bu tür kelime oyunları bir tür sahtekarlıktır.

Saç Ekimini Nerede Yaptırmalıyım

Öncelikle hangi doktorda yaptırmalıyım diye sormanız daha akılcı olur. Aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 1.  Operasyon yaptıracağınız yer legal ve ruhsatlı olmalı. Gerçek legallik nedir, merdiven altı saç ekim merkezi nedir sorusunu  saç ekim merkezleri yazımızda ayrıntılı olarak açıkladık.
 2. Operasyon yaptıracağınız yerin saygınlığı geçmişi ve güvenilirliği hakkında bilgi edinin. Ayrıca saç ekimi sonrasında tam destek alabileceğinizden emin olabileceğiniz bir yer seçmeyi ihmal etmeyin. Saç ekimi sonrasındaki süreçte daimi olarak yardım alabileceğiniz bir merkez olması çok önemlidir.
 3. Ekim yaptırmayı planladığınız yerin öncesi ve sonrası sonuçlarını görün. Hatta mümkünse canlı örnekleriyle bizzat görüşün ve fikir alın.

SSS

Saç Ekimi Fiyatları Neden Farklı?

Saç ekimi ücretini araştırırken şu iki deyimi dikkate almanızı tavsiye ederiz.
1) Ucuz etin yahnisi olmaz.
2) Param var ama sokağa atacak kadar zengin değilim
Saç ekimi düşünen herkes için, alın teri ile kazandığı para değerlidir. Dolayısıyla bunu en iyi ve en ergonomik şekilde değerlendirmekte herkesin doğal hakkıdır. Buna saygı duymak gerekir. Şimdi fiyatlar hakkında bilgi almak için yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Fayda göreceğinizi umuyoruz.

Hangi Saç Ekim Merkezini Seçmeliyim?

Size basit bir test etme yöntemi tavsiye ederiz. Deneyin Faydasını göreceksiniz. Google’da “saç ekimi” ya da “saç ekim merkezi” gibi kelimelerle araştırma yapın. Önünüze gelecek merkezlerden rastgele  15-20 tanesinin telefonlarını bir yere not edin telefondan bu yerleri arayın ve karşınızdaki kişiye ” saç ektirmek istiyorum saç ekim fiyatı ne kadar” diye sorun.
Karşınızdaki kişiden ” fiyat şu kadar TL ” “Sizin için indirim yaparız” “kampanyamız var hemen gelin ekelim ” gibi sizi ya da resimlerinizi görmeden cevaplar geliyorsa bu yerleri listenizden silmenizi tavsiye ederiz. Ama “gelin bir kere görüşelim” ya da uzaksanız whats-app email gibi yollarla “resimleriniz gönderin” ” saç ekimine uygun olup olmadığınızı değerlendirelim” gibi cevaplar alırsanız, bu tür yerleri listenizde tutabilirsiniz. Aramaları mümkünse ankesörlü telefondan yapın yoksa haftada ya da ayda bir “kampanyamız var” gibi istenmeyen telefonlara ya da mesajlara muhatap olabilirsiniz.

 Dr.Hakan Doğanay’ın saç ekimi fiyatları hakkında bilgi almak için 0532 313 41 98 nolu telefondan ve Whatsaapp yoluyla bilgi alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top