ekilen saçlar ne zaman çıkar

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar

Saç ekimi sonrasında, sabır isteyen zorlu bir sürece girmektesiniz. Saç ektirenler, bu süre içerisinde olabilecek durumları da öğrenmek isterler. Bu dönemde biz bir çok sorularla karşı karşıya kalırız. Ekilen saçlar ne zaman çıkar, ne zaman tutar ? Ne zaman uzar ? kalınlaşır? gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Bu yazımızda bunları ayrıntılı olarak anlatacağız.

Bilindiği gibi saç ekimi sonrasında ekilen saçların büyük çoğunluğu dökülmektedir. Şok dökülme dediğimiz bu durumu ilgili yazımızda detaylı olarak açıkladık. Gönül isterdi ki saçlar dökülmeden büyümeye devam etsin. Ama bu oldukça nadir görülen bir durumdur. Şimdi dökülen bu saçlar ne zaman çıkar sorusunun cevabına açıklayalım.

Saç Ekiminden Sonra Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi sonrası ekilen saçların çıkma süresi için belirli bir dönemin geçmesi gerekmektedir. Şok dökülmeden 3-4 ay sonra saçlar çıkmaya başlar. 3.aydan sonra çıkışlar nadiren başlar. Genelde 4.aydan itibaren saç çıkışı daha sık görülmektedir. İlk çıkan saçlar bebek saçları gibi incedir. Saç yönleri bu dönemde düzensiz olabilir. Buna çirkin ördek yavrusu görüntüsü adı verilmektedir. Ekim yapılan bölgede hafif karaltılar bu dönemde başlamaktadır. Dört ayın sonunda saç çıkışını oranı ortalama olarak %30-40 civarındadır. İlk çıkan bu saçlar zayıf ve ince oldukları için seyrek görünüm devam edecektir. Tepe ( verteks) bölgesine ekilen saçların çıkış süresi ön bölgelere göre daha yavaştır. Tepeye ekilen saçların çıkış süresi 1-2 ay geriden gelebilir. Bu normaldir. Ayrıca kalem yöntemiyle yapılan ekimlerde, saçların daha erken sürede çıktığı tespit edilmiştir.

Aşağıda saç ekiminden sonra 7 aylık sonucu görüyorsunuz. Bu kişide 7 ay sonunda büyük oranda saçların çıkışı tamamlanmıştır.

ekilen saç ne zaman çıkar
ekilen saç ne zaman çıkar

Ekilen Saçlar Ne Zaman Kalınlaşır ?

Dört aylık süre sonunda zayıf olan ince saçlar yavaş yavaş kalınlaşmaya başlar. Bu dönemde sayısal saç çıkışı da artmaya devam eder. 5-6 ay sonunda ekilen saçların %60- 70 kadarının çıkması beklenir. Hacim ve sayısal artış birlikte olduğu için değişim bu aylarda daha çok belli olur. 7.8.aylarda ise saçlarda hem kalınlaşma artarak devam edecektir. İstenilen sıklık ve saç kalınlaşmasına ulaşmak için 1 yılı beklemek gerekir. Saç ekimi sonrası ay ay aşamaları saç ekimi sonrası süreç isimli yazımızdan ayrıntılı okuyabilirsiniz.

Ekilen Saçlar Uzar mı ?

Normalde saçların uzama miktarı ayda ortalama 1-1,1 cm arasıdır. Ekilen saçlar da da durum aynısıdır. Normalde ekilen saçlar diğer saçlar gibi uzamaya devam eder. Ekilen saçlarının 4. aydan itibaren uzamaya başladığını varsayarsak 6 ay sonunda 2 cm lik uzunluğa erişmesi gerekmektedir.

Ekilen Saçların Tutmaması Nasıl Anlaşılır ?

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar için ilk günler oldukça kritik dönemdir. Epitelizasyon dediğimiz köklerin tutunma aşamasında ilk 48 saat oldukça önemlidir. Bu dönemde saç köklerine yönelik bir travma olmaması gerekir. Şunu unutmayalım, saçların tutmama ihtimali vardır. Ayrıca kabukların 10 gün sonunda gitmesi gerekir. İlk dönemlerde ekilen köklerin tutup tutmadığını anlamak pek mümkün değildir. Bunu ileriki aylarda değerlendirmek daha doğrudur. Köklerin tutup tutmama nedenlerini başka bir yazımızda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

6 Aydan Sonra Saç Çıkar mı?

Saçların çıkış süresi ve oranı kişiye gere değişir. Genel ortalama olarak söylemek gerekirse 6 ay sonunda saçların en az yarısının çıkmış olması gerekir. İleriki aylarda bu çıkışlar artarak devam eder.

Ekilen saç kaç günde tutar ?

Ekilen saçları için en kritik dönem ilk 48 saattir. İlk 10-15 günde sorun yaşanmadıysa, genelde saçların tuttuğundan söz edilebilir.

Ekilen saçların yüzde kaçı çıkar ?

Saç ekimi sonrasında ekilen saçların tamamı tutar ya da çıkar demek doğru değildir. Bu oran kişinin saç kalitesi, ekim tekniği ve yaşa bağlı olarak değişir. Yüzde 85’lik bir çıkış oranı başarılı bir sonuç olarak değerlendirilebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top