saç ekimi sonrası

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Aslında saç ekimi sonrası süreç, saç ekimine karar veren ve bunu yaptıranların en zorlu heyecanlı dönemidir. Saç ekimi yaptırdınız. Ne kadar heyecanlı olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Belkide yıllardır hayalinizi gerçekleştirdiğiniz saçlara kavuşmaya bir kaç adım kaldı. Ancak bundan sonra sizi daha zorlu bir dönem bekliyor. Nedir bu zorlu dönem diye soruyorsunuz değil mi? Beklemek. Evet bundan sonra sabırlı bir süreç sizi bekliyor. Tamamen yabancı olduğunuz bir saç ekim süreci sizi bekliyor. Nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Yapılması gerekenler nelerdir? Yapılmaması gerekenler nelerdir?  Belkide sizin için tam bir muamma olan bu konuyu yazımızda ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağız.

Saç Ekimi Sonrası Ay Ay Hafta Hafta Gelişim

Şimdi sizlere saç ekimi sonrası ilk günden, saç ekim sürecinin tam olarak tamamlanacağı 1,5 yıllık bir süreci özetleyeceğiz. Aklınıza gelebilecek tüm soruların yanıtını bulabileceğinizi tahmin ediyoruz. Yazı içerisinde bulamadığınız ekim sonrası durumlar varsa lütfen bize bildiriniz. En kısa sürede bunları da yanıtlamaya çalışacağız. Süreç uzun olacağı için lütfen strese kapılmayınız. Her şey yazımızda olduğu gibi gitmeyebilir. Bu süre içerisinde de ekim yaptırdığınız yerle irtibatı koparmayınız. Şimdi saç ekiminden sonraki dönemi ay ay, hafta hafta, hatta gün gün özetlemeye başlıyoruz.

Ekimden Sonraki İlk Günler (1- 5. Günler)

Ekimden çıktınız. Operasyondan sonra evinize ya da otelinize gidebilirsiniz. Greftler yerleştirilmiştir. Donor bölgeye baskı uygulamak amacıyla ense bölgesi bir bandajla kapatılır. (Nedeni sızıntı şeklinde kanama olmaması içindir). Greftler tazedir ekilen greftlerde ilk önce hafif kanlı görünüm olabilir. Greftler hızla kurumaya başlar. Ekim sonrası ciddi bir ağrı duyulmaz. Nadiren olabilecek ağrılar için basit ağrı kesici tabletler yeterli olacaktır. Operasyondan sonra evinize ya da otelinize gidebilirsiniz. Uyurken mümkünse yüksek bir yatıkla (2 yastık) kullanınız. Nadiren de olsa sızıntı şeklinde, alım bölgesinden kanama olabilir.Önemli bir durum değildir. Bunun için size bir yatak yastık koruyucu verilecektir. Bunu yastığınızın üzerine örtün.Yastığın batmaması içindir.

Ekim Sonrası 2-7.Günler

Ertesi gün kafada sarılı olan bandaj çıkartılabilir. Biz tercihen kalemle ekim yaptığımız için, ekim sonrası ertesi gün(ekimden sonraki 1.gün) ilk yıkamayı yapıyoruz. Klasik FUE tekniği ile ekim yapan yerler, genelde 3. gün yada 4.gün yıkamayı tercih ederler.Kalem yöntemin avantajlarından dolayı 3-4 gün beklemeyi doğru bulmuyoruz. İlk yıkamayı mümkünse, ekim yaptırdığınız yerde yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Saç ekimi sonrası yıkama konusunu başka bir yazımızda daha ayrıntılı olarak açıkladığımız için burada ayrıntılarına girmeyeceğiz.

Saç ekiminden sonraki en kritik dönem ilk 48 saattir. Epitelizasyon adı verilen bu dönemde, ekilen köklerin tutunabilmesi için özellikle bu süreçte dikkatli olmanız gerekir. Kafaya darbe gelebilecek durumlara karşı çok dikkatli olmanız gerekir.Yüz aşağı yatmayın. Uyku sırasında farkında olmadan kafanızı yastığa sürtebilirsiniz. Sürtünmeyle kanama olmuşsa o bölgedeki saçlar maalesef çıkmış demektir.

Ekimin 2-3. gününden itibaren, ödem dediğimiz kafada şişlik oluşabilir. Saç ekimi sonrası şişlik konusunu ilgili yazımızda detaylı olarak okuyabilirsiniz. Aslında bu şişlik normal bir durumdur, fakat saç ekimi yapan yerler, bu durumu hastalarına belirtmedikleri takdirde, hasta tarafından beklenmeyen bir komplikasyon olarak görülebilir ve endişeye kapılır. Şişliğin nedeni ekim sırasında kafaya verilen sıvı ve anesteziden dolayı oluşur. Dhi saç ekimi yönteminde kafaya sıvı verilmediğinden dolayı şişlik çok daha az görülür yada hiç görülmez. Şişlik oluşmuşsa 4-5 gün devam edebilir.

Saçlarınızı rutin olarak ilk gün yapıldığı gibi yıkamaya devam ediniz. Hatta yaz günleri günde 3-4 defa bile yıkayabilirsiniz. Evinizden dışarıya çıkarken size verilen şapkayı takabilirsiniz. Bu hem görsel açıdan kamuflaj sağlar, hemde ekim bölgenizin güneş ışığına maruz kalmasına engel olur. Safari tipi tatil şapkaları idealdir. Şapkayı sonuna kadar kafanıza geçirmeyiniz. Bu günlerde bandana takmanıza engel yoktur.

Saç Ekimi 7-10. Günler ve İyileşme Süreci

Günlük yapılan yıkamalarla kabuklar giderek azalmaya başlar. Hatta 7.gün sonrasında kabuklar tamamen dökülmüş olabilir. Dökülmezse erkendir endişelenmeyin. İyileşme süreci devam etmektedir. Bu zamanlarda ekilen ve alım yapılan bölgelerde kaşıntı olabilir. Kaşıntı normal bir durumdur. Tıraşsız saç ekimi ve kadınlara yapılan saç ekimlerinde, saçlar uzun olacağı için kabuklar rahatlıkla kamufle olabilir. İlk günlerde bile kabuklar görülmeyebilir.

Operasyonun birinci gününden itibaren , hızlı bir iyileşme dönemi başlar.  Ekim bölgesinde ilk günden itibaren kabuklanma oluşur ve yıkamalar sonrasında bu kabuklar 10.gün bitiminde tamamen kaybolmuş olur. Donör bölgenin iyileşmesi de hızlı olur. Donor bölgeden donor kapasitenin üzerinde bir greft alınmamış olmalıdır. Ayrıca homojen  bir  greft alımı yapıldığı takdirde  ve ince uçlu punchlarla çalışılmış ise  10.gün  bitiminde donor bölgede de çok hızlı bir iyileşme beklenir. Çok yakından bakılmadığı takdirde donör bölgeye cerrahi bir müdahale yapıldığı anlaşılmaz. Hatta saç ekimi yaptırdığınızı bilmeyen ve sizi 10 gündür görmemiş bir yakınınızla karşılaştığınızda, sadece saçlarınızı 3 numaraya tıraş ettirdiğinizi zannedebilir. Kabuklar tamamen dökülmüş olmalıdır. Saç ektiren kişiler, genelde 10. günkü görüntülerinden oldukça memnun kalırlar.

Şişlik oluşmuşsa bu günlerde tamamen kaybolması gerekir. Kaşıntı varsa 15-20 güne kadar devam edebilir.

Birçok hastamız, köklerin yerinden çıkacağını düşünerek saçları yıkamaktan korkarlar. Hatta banyoda sadece su döküp çıktıklarını belirtirler. Böyle bir durum varsa ekim yaptırdığınız yerle irtibat kurunuz, ulaşım olarak mümkünse gidip kabukların tamamen dökülmesini sağlayınız.

Saç Ekiminden Sonra 15. Gün 20.Gün

Ekimden sonra 15.-20. günler arası şok dökülme (shock loss) denilen hastaların hiç memnun olmayacağı günler başlar. Normal bir süreç olmasına rağmen saç ekimi sonrası dökülmeyi pek kabullenmek istemezler. Şok dökülme konusunu daha ayrıntılı olarak ilgili yazımızdan okuyabilirsiniz.

Ekim ve alım yapılan bölgede nadiren de olsa olan ağrılar tamamen kaybolmuştur.

15-20 günlerde kaşıntı oldukça azalmıştır ya da tamamen kaybolmuştur.

Saç Ekimi Sonrası 1.Ay (30.Gün)

Şok dökülmenin hızlandığı zamandır. Bu günlerde, dökülmeden dolayı moraller iyice bozulmaya başlar. Saçlar hızla dökülür.

1.aydan itibaren, kafa derisinde kızarıklık olabilir. Ekim sonrasında  başlayan kızarıklık 1-2 aya kadar devam edebilir.

Aşağıdaki resimde bir hastanın saç ekimi sonrası 1.gün, kabukların dökülmesi sonrası 10. gün ve şok dökülme sonrası 2 aylık resimlerini görmektesiniz.

saç ekiminden sonra

Saç Ekiminde 2.Ay – 3.ay

Şok dökülme genelde 2 ay sonunda tamamlanmış olur. Düzensiz dökülmeden dolayı göze hoş görünmeyen bir durum ortaya çıkabilir. Dökülmeyen saçlar da olabilir. Bunlar cılız cansız bir şekildedir.

Kızarıklık devam edebilir. 40.günde bile kızarıklık devam edebilir.

Ekim bölgesinde yer yer sivilceler olabilir. Sivilceler daha çok normalinden daha derine yerleştirilen greftlerde görülebilir.Aşırı sayıda olmadığı takdirde müdahaleye gerek yoktur.

Ayrıca saç ekimi sonrası kepeklenmeler  yine 1-3 ayda ortaya çıkabilir.  Aşırı miktarda kepeklenme olursa haftada bir defa kullanılmak üzere ketekenazol içeren Ketoral , Nizoral  gibi şampuanları kullanmakta fayda vardır.

Saç diplerinde çok küçük ve düzensiz bir şekilde saç çıkışları görülebilir.

Saç Ekimi 4.Ay-5.Ay (120.Gün – 150.Gün)

İlk saç çıkışları 4.aydan itibaren çıkmaya başlar. Saç çıkışları cansız cılız saç tüyleri şeklindedir. İlk çıkışlarda saçlar kıvırcık şekilde de çıkabilir. Saç yönleri düzensiz olabilir. Saçlara ellerinizle masaj yaparak önce doğru yatırmanız düzensiz yön çıkışlarına fayda edebilir.Saç ektiren kişiler genelde bu aylarda endişelidir. Acaba saçlarım çıkacak mı çıkmayacak mı gibi endişe duyabilirler. 4 ay sonunda, genelde sayısal olarak saçların ancak %30’u çıkmıştır.

5.Ay sonuna doğru çıkışlar artmaya başlar. Fakat hala istenilen seviyede değildir.

7-8.Aylar

Saç ekimi sonrası 7-8. aylarda saç çıkışları  sayısal olarak artar aynı zamanda  saçlar kalınlaşmaya başlar.  7-8. aylarda yaklaşık olarak yüzde 70-80 lik bir saç çıkışı beklenir. 210 gün sonunda kişilerin mutlu olma yüzdesi belirgin derecede artmış olmalıdır.

Saç Ekiminden 1 Yıl Sonra

Yaklaşık yüzde 95 lik  sonuç tamamlanmıştır Ekilen saçlar doğal halini almış yeteri sayısal kalınlığa ulaşmıştır. Aşağıdaki resimlerde saç ekimi öncesi, 10 günlük, 1 aylık ve 13 aylık durumlarını görmektesiniz

Saç Ekimi Sonrası Süreç Resimli

Aşağıdaki slayt sunumunda bir hastanın 2 yıllık sürecini gösteren 16 adet resim görmektesiniz. Bunlar sırasıyla ekim öncesi, 2. gün, 4.gün,10.gün, 20.gün, 1.ay, 2.ay, 3.ay, 4.ay. 5.ay, 6.ay, 7.ay, 8.ay, 9.ay, 1 yıl sonrası ve 2 yıl sonrası sürece aittir.

saç ekim öncei
saç ekimi 10. gün
saç ekimi 2.ay
saç ekimi 5.ay
saç ekimi 8.ay
saç ekimi 2 yıl

saç ekimi 2.gün
saç ekimi 20.gün
saç ekimi 3.ay
saç ekimi 6.ay
saç ekimi 9.ay
saç ekim 4.gün
saç ekimi 1.ay
saç ekim 4.ay
saç ekimi 7.ay
saç ekimi 1 yıl
18.Ay (1.5 Yıl Sonra)

Yüzde 100lük kesin sonucun alınabilmesi için gereken maksimum süredir.

Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer?

Saç ekimi işleminden sonra donor bölgede yapılan anestezi işleminden dolayı  bazen uyuşukluk ve hissizlik olabilir. Bazı kimseler bunu karıncalanma şeklinde tarif ederler. His kaybı,herkeste olan bir durum değildir. Bazı kişilerde uyuşukluk 25- 30 güne kadar devam edebilir. alınan greft sayısıyla orantılı olarak uyuşukluk uzun daha uzun sürebilir.

Saç ekiminden sonra spor ne zaman yapılabilir ? 

Saç ekimi yaptıranların en sık sordukları sorulardan birisidir.  Operasyon sonrası özellikle ilk 1 hafta -10  günlük dönem kritik dönemdir. Özellikle bu süre içerisinde ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Body fitness gibi ağırlık çalışması yapanların bunlardan 20 gün – 1 ay arası bir süre  ara vermelerinde fayda olacaktır. Özellikle kafanın terlemesini  ve kafaya darbe gelebilecek işlemlerden uzak durmakta fayda vardır.

Saç ekimi sonrasında ne zaman işe başlarım, rapor alabilir miyim ?

Ekimden sonra 10 günlük bir iyileşme süresi vardır. 10 gün sonunda kabuklar dökülüp yaralar iyileşmiş olur. Normalde şapka takarak ertesi gün bile dışarı çıkabilirsiniz. Eğer masa başı gibi ağır efor gerektirmeyen bir işiniz varsa işe dönüşünüze engel yoktur. Kalem yöntemiyle saç ekiminde iyileşme süresi daha kısa olduğu için, 10 günlük süreyi daha öne çekebilirsiniz. Ekim yaptırdığınız doktordan istirahat raporu talep edebilirsiniz.

Saç ekimi sonrasında namaz oruç gibi ibadetleri yapabilir miyim ?

Tıbbi açıdan namaz kılmak, oruç tutmak gibi ibadetlere saç ekimi sonrasında hiç bir engel yoktur. Namaz sırasında, alnı secdeye koyarken dikkatli olunması gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Kızarıklık Nasıl Geçer ?

Saç ekimi minimal invaziv cerrahi bir müdahaledir. Ekimden sonra ekim bölgesinde kızarıklık olabilir. Kızarıklık normaldir. Genelde herhangi bir müdahale gerektirmez. Kızarıklık kişiye göre değişmekle beraber, 15 gün ile 1 ay arasında başlayabilir. Koyu tenli kişilerde hiç görülmeyebilir. Açık tenli kişilerde daha fazla görülür ve nispeten daha uzun sürebilir. Açık tenlilerde 3-4 aya kadar devam edebilir. Kızarıklığı azaltmak için,

 • Sıcak su yerine ılık suyla kafanızı yıkayabilirsiniz.
 • Ekim bölgesini güneş ışığından koruyunuz. (Dışarı çıkarken şapka takabilirsiniz).

Daha uzun süren ve aşırı olan kızarıklıklarda, doktorunuza ya da saç ekim merkezinize danışınız. Bazen alım bölgesinde de kızarıklık olabilir. Kortİzon içeren kremler fayda edebilir. Doktora danışmadan kendi kendinize ilaç krem vs kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Sakaldan saç ekimi yapılmışsa, sakal alınan bölgedeki kızarıklık olabilir ama çok daha çabuk iyileşir. ( Genelde 3-4 gün içerisinde kaybolur).

Aşağıdaki resimde saç ekiminden sonra kızarıklık ve sivilce olan bir hastanın 2 aylık görüntüsünü görmektesiniz.

saç ekimi kızarıklık ve sivilce

Normal olmayan hatalı ekime bağlı olarak da kızarıklık gelişebilir. Ekilen saç diplerinde enfeksiyon ( folikülit), ve doku nekrozlarında da kızarıklık olabilir. Nekrozların nedeni, aşırı adrenalin kullanımına bağlı lokal kan akışı eksikliğinden dolayı dokunun beslenme bozukluğudur. Kalıcı kızarıklık ve renk değişiklikleri görülebilir. Nekroz ölü doku demektir. O bölgede saç çıkmaz. Kanal yöntemiyle yapılan ekimlerde, ekim bölgesinde kanamayı azaltmak için damar büzücü olarak adrenalin verilir. Adrenalin kan akımını azaltacağı için o bölgede beslenme bozulabilir ve sonucu nekroza doğru gider. Kalem yöntemiyle saç ekiminde kanama çok daha az olacağı için, ekstra adrenalin kullanmıyoruz. Dolayısıyla şu ana kadar hiç nekroz olayı yaşamadık. Eğer nekroz oluşmuşsa mutlaka cerrahi olarak nekrozlu alan çıkartılmalıdır. Hatalı yapılan uygulamalara bağlı gelişen nekrotik bölgelerde saç çıkmadığından dolayı hastalar mutsuz olmaktadır. Aşağıda başka yerlerde yapılmış 2 saç ekimi sonrası nekroz görüntülerini görmektesiniz

saç ekimi nekrozu
Saç ekiminden sonra ensede ağrı olur mu ? Olursa Ne zaman Geçer?

FUE saç ekimi operasyonu sonunda donör bölgede nadiren ağrı olabilir. Operasyondan sonra 2-3 gün başlayıp 1 hafta kadar sürebilir. Basit ağrı kesicilerle bile bu ağrı kontrol altına alınabilir.

Saç ekiminden sonra alkol, kahve ve çay kullanılabilir mi?

FUT yöntemiyle saç ekimlerinden sonra kanamayı arttıracağından dolayı alkol kullanımı en az 10 gün yasaklanırdı. FUE saç ekiminden sonra ise 3-4 gün alkol kullanmamanızı tavsiye ederiz. Alkol kullanımı konsantrasyonu azaltacağından ekim sonrası kafaya darbe ve travma riskini artırır. Kahve ve çay içmeye tıbbi anlamda bir engel yoktur. Kahve kafein içerdiğinden dolayı uykusuzluk yapabilir.

Saç ekiminden sonra deniz, havuz, hamam, sunaya ne zaman girilebilir ?   

En az 1 ay kadar deniz, havuz hamam ve sauna gibi aktivitelerden uzak durmakta fayda vardır. Ayrıca saç ekimi sonrası güneş ışınlarına aşırı maruz kalmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz.Ekim bölgesinin aşırı sıcağa maruz kalması iyi değildir.

Saç ekimi sonrası cinsel ilişki ne zaman yapılabilir ? 

Cinsel ilişki için ilk 1 haftadan sonra herhangi bir engel söz konusu değildir. Bunun nedeni cinsel aktivite sırasında ekim bölgesinde travma oluşma ihtimalinden dolayıdır. Ayrıca saç ekiminin, cinselliğe olumlu ya da olumsuz bir etkisi yoktur.

Saç ekiminden sonra uyku ve yatış pozisyonu nasıl olmalıdır? 

Özellikle ilk günlerde  ekilen greftler taze olduğu için travma riski bulunmaktadır. İlk 48 saat dikkatli yatılmalıdır.  Tercihen 2 yastıkla yatmakta fayda vardır. Ayrıca seyahat boyunluğu ( yastık ), yatış pozisyonunuz için size  yardımcı olacaktır.Yüz aşağı yatmamaya özen gösteriniz. İlk günlerde sürtünmeye bağlı kök kaybı yaşama ihtimaliniz olabilir.

Saç ekimi sonra boya toppik jöle kullanabilir miyim ?

Saç ekimi yaptıran bir kişinin operasyondan 2 ay sonrasına kadar toppik, boya kullanmamasını öneririz. Saçlarınız çıktıktan sonra ise jöle kullanmanıza engel bir durum yoktur. Ayıca yine saçlarınız çıktıktan sonra istediğiniz şekilde tarak kullanarak tarayabilirsiniz fön çekebilirsiniz.

Saç ekimi sonrası  PRP tedavisi yaptırabilir miyim ?

Elbette PRP nin ekilmiş saçlara herhangi bir zararı yoktur tam tersine pozitif etki yapabilir.

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar önce dökülür daha sonra çıkmaya başlar. İlk saçlar 4. ayda çıkmaya başlar. İlk çıkanlar zayıf ince tüy şeklindedir. 6. ayda yaklaşık %50-60lık seviyeye ulaşır. 7-8. aylarda artık yüzünüz gülmeye başlar saçlar kalınlaşır ve hacim kazanmaya başlar.1 yılın sonunda saçların %95lik kısmı çıkmış olur.

Saç Ekiminde Ekilen Saçlar Dökülüyor mu?

Ekilen saçlar ömür boyu dökülmez diye yanlış bir algı vardır. Temel kural şudur. Biz FUE yönteminde mümkün olduğu kadar dökülmeyen güçlü saçları naklediyoruz. Eğer saç kökü aldığımız bölgedeki saçlar dökülmüyorsa ekilen bölgedeki saçlar da dökülmez. İleri yaşlarda kök alınan bölgedeki saçlar zayıflayıp dökülüyorsa ekilen bölgedeki saçlarda zayıflayıp dökülebilir.

Saç Ekimi Sonrasında Kabuklar Nasıl Dökülür?

Saç ekimi sonrası ekilen bölgede de kabuklanmalar doğaldır. Ekimden sonraki gün saçlar yıkanmaya başlar Yıkamayla beraber kabuklar azalmaya başlar. 8-10 günler biraz daha darbeli yıkamayla kabukların tamamı dökülür. İlk yıkamayı ekim yaptırdığınız yerde yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Ekim Sonrası Saç Tıraşı Ne Zaman Olabilirim?

Kalem yöntemiyle saç ekimi sonrası, ekim alanı ve saç kökü alınan bölgeler hızla iyileşmeye başlar. Alsında kabukların dökümünden sonra tıraş makinesiyle, ense bölgesi tıraşı olmanızda sakınca yoktur. İlk saç tıraşını 1ay sonunda yapabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkamayı Ne Zaman Yapabilirim?

Klasik FUE yöntemiyle saç ekimi yapan merkezler ilk yıkamayı genelde 3.gün tavsiye ederler. Dhi yönteminde ise ekim sonrası ilk gün yapılabilir. İlk yıkamalar nazikçe, sanki bebek başını okşarmış şekilde yapılır. Bu konuyu daha ayrıntılı olarak başka bir yazımızda anlatacağız.

Saç Ekim Sonrasında Nasıl Beslenmeliyim?

Ekim öncesinde nasıl besleniyorsanız aynı şekilde devam edin. Ekim sonrası özel bir beslenme türü yoktur. Önemli olan sağlıklı beslenmektir. Bu bir kişinin bütün hayatı boyunca geçerlidir. Kısaca ekim sonrası beslenme şekliyle saçların çıkışı acısından bilimsel bir ilişki yoktur.

Ekimden Sonra Hangi Şampuanı Kullanmalıyım?

Ekimden sonraki ilk 1 ay içerisinde bebe şampuanı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Marka belirtmiyoruz. Bebe şampuanı klasik şampuandan farklı olarak değişik kimyasallar içermez ve sacın ph değerine yakındır. Daha sonra normal şampuanınıza dönebilirsiniz. Özellikle önerdiğimiz bir şampuan yoktur.

Ekim Sonrası Şapka ve kask Ne Zaman Takabilirim?

Biz ekimden sonra kullanabilmeniz için şapka veriyoruz. Hemen ertesi gün takabilirsiniz. Şapka tatil şapkasına benzer, biraz geniştir ve takılıp çıkartılması kolaydır. Genelde safari veya kovboy şapkası olarak adlandırılır. Beyzbol şapkası gibi dar olan şapka türlerini takmak için kabukların dökülmesini tavsiye ediyoruz. (10 gün). En a 2-3 ay kask kullanmayınız.

Saç Ekimi Sonrası Spor Ne Zaman Yapabilirim?

Ağır egzersizler olmamak kaydıyla yürüyüş yapabilirsiniz. Engel yoktur. Önemli olan ilk 1 ay aşırı terlemeyin ve güneş ışığına maruz kalmamanız gerekir. Fitness gibi terleme gerektiren spor türlerinden 1 ay uzak kalmanızı öneririz. Ağırlık kaldırmak, futbol, halı saha maçı gibi sportif faaliyetlerden 1 ay uzak durmanızda fayda vardır.

Ekim Sonrası Kaşıntılarım Oluyor Ne Yapabilirim?

Ekim sonrası kaşıntıların olması doğaldır. Yaraların iyileşme belirtisidir.Özellikle tırnaklarınızla kesinlikle kaşımayın. Aşırı kaşıntıdan rahatsızsanız anti alerjik (antihistaminik) bir tablet alabilirsiniz. Ayrıca saçınızı sık sık ıslatarak nemlendirin. Bu oldukça rahatlatacaktır. Aşırı kaşıntıdan şikayetçiyseniz, ekim yaptırdığınız doktorunuza başvurmanızı öneririz.

8 thoughts on “Saç Ekimi Sonrası Süreç”

 1. Doktor bey merhaba. Ben ekim yaptirali 4 ay oldu ama kafamdaki uyuşukluk hala geçmedi. Kendi ekim yaptirdigim klinik dışında başka bir yere daha sormak istedim. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

 2. Merhabalar, FUE yönteminde 4 ay süren uyuşukluk normal değil. FUT yönteminde ise 1 yıla kadar devam eden uyuşukluk görülebilir. Siz hangi yöntemle ekim yaptırmıştınız?

 3. Saç ekiminin 2. ayındayım. Şok dökülmem çok az oldu. Araştırdım, forum sitelerine baktım okuduğum yorumlara göre şok dökülme herkesde olmuş. Sürecim normal mi ?

  1. Şok dökülme herkeste az ya da çok olur. Bu konuda endişe etmeyin. Neden şok az oldu ya da şokun az olması kötüdür gibi bir düşünceye kapılmayın.

 4. Hocam merhabalar iyi çalışmalar yaklaşık 90 gün önce sadece ön bölgeye 2000 greft aralara saç ekimi yaptırdım şuan saç ekimi yaptırmadan önceki sacjm daha sıktı mevcut saclariminda şok dokulme travma.olabilecegi tekrardan mevcut saclarininizjnda çıkacağı söylendi böyle. Bir durum olabiliyormu hocam

  1. Merhabalar Ozan Bey, saç ekimi sırasında minyaturize ve incelmiş olan kendi saçlarınızda da dökülme olabilir. Hatta bu durum alım yapılan donör bölgede bile olabilir. Bu normaldir, Dökülen kendi saçlarınızda tekrar 4-6 ay içerisinde çıkar. Sağlıklı saçlı günler dileriz.

 5. Merhaba,
  Eşimin saç ekiminde nekroz bölge meydana geldi. Ve bu nekroz bölge için hiperbarik oksijen tedavisi önerildi. Ekimin 4. Gününde bu tedavinin nekroz bölgeye bir faydası olacak mıdır? Daha önceden var olan saçlar tekrar çıkabilir mi o bölgede?

  1. Merhaba hanımefendi, iletişim sayfamızdaki formu doldurup bize eşinizin fotoğrafını gönderebilir misiniz. Ya direkt olarak sacekimi@gmail.com mail adresine gönderebilirsiniz. Size yardımcı olmaya çalışacağız. Nekroz saç ekiminin en istenmeyen komplikasyonudur. Nekrozlu alanda saçların çıkması düşük bir olasılıktır. Ya da ciddi bir kayıp yaşanması söz konusudur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir