saç ekimi sonrası

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Aslında saç ekimi sonrası süreç, saç ekimine karar veren ve bunu yaptıranların en zorlu heyecanlı dönemidir. Saç ekimi yaptırdınız. Ne kadar heyecanlı olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Yıllardır hayalinizi gerçekleştirdiğiniz saçlara kavuşmaya bir kaç adım kaldı. Ancak bundan sonra sizi daha zorlu bir dönem bekliyor. Nedir bu zorlu dönem diye soruyorsunuz değil mi? Beklemek. Evet bundan sonra sabırlı bir süreç sizi bekliyor. Tamamen yabancı olduğunuz bir saç ekim süreci sizi bekliyor. Nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Yapılması gerekenler nelerdir? Yapılmaması gerekenler nelerdir?  Belki de sizin için tam bir muamma olan bu konuyu yazımızda ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağız.

Saç Ekimi Sonrası Ay Ay Hafta Hafta Gelişim

Şimdi sizlere saç ekimi sonrası ilk günden, saç ekim sürecinin tam olarak tamamlanacağı 1,5 yıllık bir süreci özetleyeceğiz. Aklınıza gelebilecek tüm soruların yanıtını bulabileceğinizi tahmin ediyoruz. Yazı içerisinde bulamadığınız ekim sonrası durumlar varsa lütfen bize bildiriniz. En kısa sürede bunları da yanıtlamaya çalışacağız. Süreç uzun olacağı için lütfen strese kapılmayınız. Her şey yazımızda olduğu gibi gitmeyebilir. Bu süre içerisinde de ekim yaptırdığınız yerle irtibatı koparmayınız. Şimdi saç ekiminden sonraki dönemi ay ay, hafta hafta, hatta gün gün özetlemeye başlıyoruz.

Ekimden Sonraki İlk Günler (1- 5. Günler)

Ekimden çıktınız. Operasyondan sonra evinize ya da otelinize gidebilirsiniz. Greftler yerleştirilmiştir. Donor bölgeye baskı uygulamak amacıyla ense bölgesi bir bandajla kapatılır. (Nedeni sızıntı şeklinde kanama olmaması içindir). Greftler tazedir ekilen greftlerde ilk önce hafif kanlı görünüm olabilir. Greftler hızla kurumaya başlar. Ekim sonrası ciddi bir ağrı duyulmaz. Nadiren olabilecek ağrılar için basit ağrı kesici tabletler yeterli olacaktır. Operasyondan sonra evinize ya da otelinize gidebilirsiniz. Uyurken mümkünse yüksek bir yatıkla (2 yastık) kullanınız. Nadiren de olsa sızıntı şeklinde, alım bölgesinden kanama olabilir. Önemli bir durum değildir. Bunun için size bir yatak yastık koruyucu verilecektir. Bunu yastığınızın üzerine örtün. Yastığın batmaması içindir.

Ekim Sonrası 2-7.Günler

Ertesi gün kafada sarılı olan bandaj çıkartılabilir. Biz tercihen kalemle ekim yaptığımız için, ekim sonrası ertesi gün(ekimden sonraki 1.gün) ilk yıkamayı yapıyoruz. Klasik FUE tekniği ile ekim yapan yerler, genelde 3. gün yada 4.gün yıkamayı tercih ederler. Kalem yöntemin avantajlarından dolayı 3-4 gün beklemeyi doğru bulmuyoruz. İlk yıkamayı mümkünse, ekim yaptırdığınız yerde yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Saç ekimi sonrası yıkama konusunu başka bir yazımızda daha ayrıntılı olarak açıkladığımız için burada ayrıntılarına girmeyeceğiz.

Saç ekiminden sonraki en kritik dönem ilk 48 saattir. Epitelizasyon adı verilen bu dönemde, ekilen köklerin tutunabilmesi için özellikle bu süreçte dikkatli olmanız gerekir. Kafaya darbe gelebilecek durumlara karşı çok dikkatli olmanız gerekir.Yüz aşağı yatmayın. Uyku sırasında farkında olmadan kafanızı yastığa sürtebilirsiniz. Sürtünmeyle kanama olmuşsa o bölgedeki saçlar maalesef çıkmış demektir.

Ekimin 2-3. gününden itibaren, ödem dediğimiz kafada şişlik oluşabilir. Saç ekimi sonrası şişlik konusunu ilgili yazımızda detaylı olarak okuyabilirsiniz. Aslında bu şişlik normal bir durumdur, fakat saç ekimi yapan yerler, bu durumu hastalarına belirtmedikleri takdirde, hasta tarafından beklenmeyen bir komplikasyon olarak görülebilir ve endişeye kapılır. Şişliğin nedeni ekim sırasında kafaya verilen sıvı ve anesteziden dolayı oluşur. Dhi saç ekimi yönteminde kafaya sıvı verilmediğinden dolayı şişlik çok daha az görülür yada hiç görülmez. Şişlik oluşmuşsa 4-5 gün devam edebilir.

Saçlarınızı rutin olarak ilk gün yapıldığı gibi yıkamaya devam ediniz. Hatta yaz günleri günde 3-4 defa bile yıkayabilirsiniz. Evinizden dışarıya çıkarken size verilen şapkayı takabilirsiniz. Bu hem görsel açıdan kamuflaj sağlar, hem de ekim bölgenizin güneş ışığına maruz kalmasına engel olur. Safari tipi tatil şapkaları idealdir. Şapkayı sonuna kadar kafanıza geçirmeyiniz. Bu günlerde bandana takmanıza engel yoktur.

Saç Ekimi 7-10. Günler ve İyileşme Süreci

Günlük yapılan yıkamalarla kabuklar giderek azalmaya başlar. Hatta 7.gün sonrasında kabuklar tamamen dökülmüş olabilir. Dökülmezse erkendir endişelenmeyin. İyileşme süreci devam etmektedir. Bu zamanlarda ekilen ve alım yapılan bölgelerde kaşıntı olabilir. Kaşıntı normal bir durumdur. Tıraşsız saç ekimi ve kadınlara yapılan saç ekimlerinde, saçlar uzun olacağı için kabuklar rahatlıkla kamufle olabilir. İlk günlerde bile kabuklar görülmeyebilir.

Operasyonun birinci gününden itibaren , hızlı bir iyileşme dönemi başlar.  Ekim bölgesinde ilk günden itibaren kabuklanma oluşur ve yıkamalar sonrasında bu kabuklar 10.gün bitiminde tamamen kaybolmuş olur. Donör bölgenin iyileşmesi de hızlı olur. Donor bölgeden donor kapasitenin üzerinde bir greft alınmamış olmalıdır. Ayrıca homojen  bir  greft alımı yapıldığı takdirde  ve ince uçlu punchlarla çalışılmış ise  10.gün  bitiminde donor bölgede de çok hızlı bir iyileşme beklenir. Çok yakından bakılmadığı takdirde donör bölgeye cerrahi bir müdahale yapıldığı anlaşılmaz. Hatta saç ekimi yaptırdığınızı bilmeyen ve sizi 10 gündür görmemiş bir yakınınızla karşılaştığınızda, sadece saçlarınızı 3 numaraya tıraş ettirdiğinizi zannedebilir. Kabuklar tamamen dökülmüş olmalıdır. Saç ektiren kişiler, genelde 10. günkü görüntülerinden oldukça memnun kalırlar.

1 hafta sonra şişliklerde büyük azalma olur. Kaşıntı varsa 15-20 güne kadar devam edebilir.

Birçok hastamız, köklerin yerinden çıkacağını düşünerek saçları yıkamaktan korkarlar. Hatta banyoda sadece su döküp çıktıklarını belirtirler. Böyle bir durum varsa ekim yaptırdığınız yerle irtibat kurunuz, ulaşım olarak mümkünse gidip kabukların tamamen dökülmesini sağlayınız. 11.günden itibaren kabuklar gitmiş olmalıdır.

Saç Ekiminden Sonra 15. Gün 20.Gün

Ekimden sonra 15.-20. günler arası şok dökülme (shock loss) denilen hastaların hiç memnun olmayacağı günler başlar. Normal bir süreç olmasına rağmen saç ekimi sonrası dökülmeyi pek kabullenmek istemezler. Şok dökülme konusunu daha ayrıntılı olarak ilgili yazımızdan okuyabilirsiniz.

Ekim ve alım yapılan bölgede nadiren de olsa olan ağrılar tamamen kaybolmuştur.

15-20 günlerde kaşıntı oldukça azalmıştır ya da tamamen kaybolmuştur.

Saç Ekimi Sonrası 1.Ay (30.Gün)

Şok dökülmenin hızlandığı zamandır. Bu günlerde, dökülmeden dolayı moraller iyice bozulmaya başlar. Saçlar hızla dökülür.

1.aydan itibaren, kafa derisinde kızarıklık olabilir. Ekim sonrasında  başlayan kızarıklık 1-2 aya kadar devam edebilir.

Aşağıdaki resimde bir hastanın saç ekimi sonrası 1.gün, kabukların dökülmesi sonrası 10. gün ve şok dökülme sonrası 2 aylık resimlerini görmektesiniz.

saç ekiminden sonra

Saç Ekiminde 2.Ay – 3.ay

Şok dökülme genelde 2 ay sonunda tamamlanmış olur. Düzensiz dökülmeden dolayı göze hoş görünmeyen bir durum ortaya çıkabilir. Dökülmeyen saçlar da olabilir. Bunlar cılız cansız bir şekildedir.

Kızarıklık devam edebilir. 40.günde bile kızarıklık devam edebilir.

Ekim bölgesinde yer yer sivilceler olabilir. Sivilceler daha çok normalinden daha derine yerleştirilen greftlerde görülebilir. Aşırı sayıda olmadığı takdirde müdahaleye gerek yoktur. 60-70. güne kadar devam edebilir.

Ayrıca saç ekimi sonrası kepeklenmeler  yine 1-3 ayda ortaya çıkabilir.  Aşırı miktarda kepeklenme olursa haftada bir defa kullanılmak üzere ketekenazol içeren Ketoral , Nizoral  gibi şampuanları kullanmakta fayda vardır.

Saç diplerinde çok küçük ve düzensiz bir şekilde saç çıkışları görülebilir.

Saç Ekimi 4.Ay-5.Ay (120.Gün – 150.Gün)

İlk saç çıkışları 4.aydan itibaren çıkmaya başlar. Saç çıkışları cansız cılız saç tüyleri şeklindedir. İlk çıkışlarda saçlar kıvırcık şekilde de çıkabilir. Saç yönleri düzensiz olabilir. Saçlara ellerinizle masaj yaparak önce doğru yatırmanız düzensiz yön çıkışlarına fayda edebilir. Saç ektiren kişiler genelde bu aylarda endişelidir. Acaba saçlarım çıkacak mı çıkmayacak mı gibi endişe duyabilirler. 4 ay sonunda, genelde sayısal olarak saçların ancak %30’u çıkmıştır.

5.Ay sonuna doğru çıkışlar artmaya başlar. Fakat hala istenilen seviyede değildir.

7-8.Aylar

Saç ekimi sonrası 7-8. aylarda saç çıkışları  sayısal olarak artar aynı zamanda  saçlar kalınlaşmaya başlar.  7-8. aylarda yaklaşık olarak yüzde 70-80’lik bir saç çıkışı beklenir. 210 gün sonunda kişilerin mutlu olma yüzdesi belirgin derecede artmış olmalıdır.

Saç Ekiminde 10.Ay

Ekilen saçların çoğu 10 ay sonrasında çıkar. Ayrıca saçlarda kalınlaşma devam eder.

Saç Ekiminden 1 Yıl Sonra

Yaklaşık yüzde 95’lik  sonuç tamamlanmıştır Ekilen saçlar doğal halini almış yeteri sayısal kalınlığa ulaşmıştır. Aşağıdaki resimlerde saç ekimi öncesi, 10 günlük, 1 aylık ve 13 aylık durumlarını görmektesiniz

Saç Ekimi Sonrası Süreç Resimli Örnekler

Aşağıdaki slayt sunumunda bir hastanın 2 yıllık sürecini gösteren 16 adet resim görmektesiniz. Bunlar sırasıyla ekim öncesi, 2. gün, 4.gün,10.gün, 20.gün, 1.ay, 2.ay, 3.ay, 4.ay. 5.ay, 6.ay, 7.ay, 8.ay, 9.ay, 1 yıl sonrası ve 2 yıl sonrası sürece aittir.

saç ekim öncei
saç ekimi 10. gün
saç ekimi 2.ay
saç ekimi 5.ay
saç ekimi 8.ay
saç ekimi 2 yıl
saç ekimi 2.gün
saç ekimi 20.gün
saç ekimi 3.ay
saç ekimi 6.ay
saç ekimi 9.ay
saç ekim 4.gün
saç ekimi 1.ay
saç ekim 4.ay
saç ekimi 7.ay
saç ekimi 1 yıl
18.Ay (1.5 Yıl Sonra)

Yüzde 100lük kesin saç ekimi sonucunun alınabilmesi için gereken maksimum süredir.

Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer?

Saç ekimi işleminden sonra donor bölgede yapılan anestezi işleminden dolayı  bazen uyuşukluk ve hissizlik olabilir. Bazı kimseler bunu karıncalanma şeklinde tarif ederler. His kaybı, herkeste olan bir durum değildir. Bazı kişilerde uyuşukluk 25- 30 güne kadar devam edebilir. alınan greft sayısıyla orantılı olarak uyuşukluk uzun daha uzun sürebilir.

Saç ekiminden sonra spor ne zaman yapılabilir ? 

Saç ekimi yaptıranların en sık sordukları sorulardan birisidir.  Operasyon sonrası özellikle ilk 1 hafta -10  günlük dönem kritik dönemdir. Özellikle bu süre içerisinde ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Body fitness gibi ağırlık çalışması yapanların bunlardan 20 gün – 1 ay arası bir süre  ara vermelerinde fayda olacaktır. Özellikle kafanın terlemesini  ve kafaya darbe gelebilecek işlemlerden uzak durmakta fayda vardır.

Saç ekimi sonrasında ne zaman işe başlarım, rapor alabilir miyim ?

Ekimden sonra 10 günlük bir iyileşme süresi vardır. 10 gün sonunda kabuklar dökülüp yaralar iyileşmiş olur. Normalde şapka takarak ertesi gün bile dışarı çıkabilirsiniz. Eğer masa başı gibi ağır efor gerektirmeyen bir işiniz varsa işe dönüşünüze engel yoktur. Kalem yöntemiyle saç ekiminde iyileşme süresi daha kısa olduğu için, 10 günlük süreyi daha öne çekebilirsiniz. Ekim yaptırdığınız doktordan istirahat raporu talep edebilirsiniz.

Saç ekimi sonrasında namaz oruç gibi ibadetleri yapabilir miyim ?

Tıbbi açıdan namaz kılmak, oruç tutmak gibi ibadetlere saç ekimi sonrasında hiç bir engel yoktur. Namaz sırasında, alnı secdeye koyarken dikkatli olunması gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Kızarıklık Nasıl Geçer ?

Saç ekimi minimal invaziv cerrahi bir müdahaledir. Ekimden sonra ekim bölgesinde kızarıklık olabilir. Kızarıklık normaldir. Genelde herhangi bir müdahale gerektirmez. Kızarıklık kişiye göre değişmekle beraber, 15 gün ile 1 ay arasında başlayabilir. Koyu tenli kişilerde hiç görülmeyebilir. Açık tenli kişilerde daha fazla görülür ve nispeten daha uzun sürebilir. Açık tenlilerde 3-4 aya kadar devam edebilir. Kızarıklığı azaltmak için,

 • Sıcak su yerine ılık suyla kafanızı yıkayabilirsiniz.
 • Ekim bölgesini güneş ışığından koruyunuz. (Dışarı çıkarken şapka takabilirsiniz).

Daha uzun süren ve aşırı olan kızarıklıklarda, doktorunuza ya da saç ekim merkezinize danışınız. Bazen alım bölgesinde de kızarıklık olabilir. Kortizon içeren kremler fayda edebilir. Doktora danışmadan kendi kendinize ilaç krem vs kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Sakaldan saç ekimi yapılmışsa, sakal alınan bölgedeki kızarıklık olabilir ama çok daha çabuk iyileşir. ( Genelde 3-4 gün içerisinde kaybolur).

Aşağıdaki resimde saç ekiminden sonra kızarıklık ve sivilce olan bir hastanın 2 aylık görüntüsünü görmektesiniz.

saç ekimi kızarıklık ve sivilce

Normal olmayan hatalı ekime bağlı olarak da kızarıklık gelişebilir. Ekilen saç diplerinde enfeksiyon ( folikülit), ve doku nekrozlarında da kızarıklık olabilir. Nekrozların nedeni, aşırı adrenalin kullanımına bağlı lokal kan akışı eksikliğinden dolayı dokunun beslenme bozukluğudur. Kalıcı kızarıklık ve renk değişiklikleri görülebilir. Nekroz ölü doku demektir. O bölgede saç çıkmaz. Kanal yöntemiyle yapılan ekimlerde, ekim bölgesinde kanamayı azaltmak için damar büzücü olarak adrenalin verilir. Adrenalin kan akımını azaltacağı için o bölgede beslenme bozulabilir ve sonucu nekroza doğru gider. Kalem yöntemiyle saç ekiminde kanama çok daha az olacağı için, ekstra adrenalin kullanmıyoruz. Dolayısıyla şu ana kadar hiç nekroz olayı yaşamadık. Eğer nekroz oluşmuşsa mutlaka cerrahi olarak nekrozlu alan çıkartılmalıdır. Hatalı yapılan uygulamalara bağlı gelişen nekrotik bölgelerde saç çıkmadığından dolayı hastalar mutsuz olmaktadır. Aşağıda başka yerlerde yapılmış 2 saç ekimi sonrası nekroz görüntülerini görmektesiniz

saç ekimi nekrozu
Saç ekiminden sonra ensede ağrı olur mu ? Olursa Ne zaman Geçer?

FUE saç ekimi operasyonu sonunda donör bölgede nadiren ağrı olabilir. Operasyondan sonra 2-3 gün başlayıp 1 hafta kadar sürebilir. Basit ağrı kesicilerle bile bu ağrı kontrol altına alınabilir.

Saç ekiminden sonra alkol, kahve ve çay kullanılabilir mi?

FUT yöntemiyle saç ekimlerinden sonra kanamayı arttıracağından dolayı alkol kullanımı en az 10 gün yasaklanırdı. FUE saç ekiminden sonra ise 3-4 gün alkol kullanmamanızı tavsiye ederiz. Alkol kullanımı konsantrasyonu azaltacağından ekim sonrası kafaya darbe ve travma riskini artırır. Kahve ve çay içmeye tıbbi anlamda bir engel yoktur. Kahve kafein içerdiğinden dolayı uykusuzluk yapabilir.

Saç ekiminden sonra deniz, havuz, hamam, sunaya ne zaman girilebilir ?   

En az 1 ay kadar deniz, havuz hamam ve sauna gibi aktivitelerden uzak durmakta fayda vardır. Ayrıca saç ekimi sonrası güneş ışınlarına aşırı maruz kalmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Ekim bölgesinin aşırı sıcağa maruz kalması iyi değildir.

Saç ekimi sonrası cinsel ilişki ne zaman yapılabilir ? 

Cinsel ilişki için ilk 1 haftadan sonra herhangi bir engel söz konusu değildir. Bunun nedeni cinsel aktivite sırasında ekim bölgesinde travma oluşma ihtimalinden dolayıdır. Ayrıca saç ekiminin, cinselliğe olumlu ya da olumsuz bir etkisi yoktur.

Saç ekiminden sonra uyku ve yatış pozisyonu nasıl olmalıdır? 

Özellikle ilk günlerde  ekilen greftler taze olduğu için travma riski bulunmaktadır. İlk 48 saat dikkatli yatılmalıdır.  Tercihen 2 yastıkla yatmakta fayda vardır. Ayrıca seyahat boyunluğu ( yastık ), yatış pozisyonunuz için size  yardımcı olacaktır. Yüz aşağı yatmamaya özen gösteriniz. İlk günlerde sürtünmeye bağlı kök kaybı yaşama ihtimaliniz olabilir.

Saç ekimi sonra boya toppik jöle kullanabilir miyim ?

Saç ekimi yaptıran bir kişinin operasyondan 2 ay sonrasına kadar toppik, boya kullanmamasını öneririz. Saçlarınız çıktıktan sonra ise jöle kullanmanıza engel bir durum yoktur. Ayıca yine saçlarınız çıktıktan sonra istediğiniz şekilde tarak kullanarak tarayabilirsiniz fön çekebilirsiniz.

Saç ekimi sonrası  PRP tedavisi yaptırabilir miyim ?

Elbette PRP nin ekilmiş saçlara herhangi bir zararı yoktur tam tersine pozitif etki yapabilir.

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar önce dökülür daha sonra çıkmaya başlar. İlk saçlar 4. ayda çıkmaya başlar. İlk çıkanlar zayıf ince tüy şeklindedir. 6. ayda yaklaşık %50-60lık seviyeye ulaşır. 7-8. aylarda artık yüzünüz gülmeye başlar saçlar kalınlaşır ve hacim kazanmaya başlar.1 yılın sonunda saçların %95lik kısmı çıkmış olur.

Saç Ekiminde Ekilen Saçlar Dökülüyor mu?

Ekilen saçlar ömür boyu dökülmez diye yanlış bir algı vardır. Temel kural şudur. Biz FUE yönteminde mümkün olduğu kadar dökülmeyen güçlü saçları naklediyoruz. Eğer saç kökü aldığımız bölgedeki saçlar dökülmüyorsa ekilen bölgedeki saçlar da dökülmez. İleri yaşlarda kök alınan bölgedeki saçlar zayıflayıp dökülüyorsa ekilen bölgedeki saçlarda zayıflayıp dökülebilir.

Saç Ekimi Sonrasında Kabuklar Nasıl Dökülür?

Saç ekimi sonrası ekilen bölgede de kabuklanmalar doğaldır. Ekimden sonraki gün saçlar yıkanmaya başlar Yıkamayla beraber kabuklar azalmaya başlar. 8-10 günler biraz daha darbeli yıkamayla kabukların tamamı dökülür. İlk yıkamayı ekim yaptırdığınız yerde yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Ekim Sonrası Saç Tıraşı Ne Zaman Olabilirim?

Kalem yöntemiyle saç ekimi sonrası, ekim alanı ve saç kökü alınan bölgeler hızla iyileşmeye başlar. Aslında kabukların dökümünden sonra tıraş makinesiyle, ense bölgesi tıraşı olmanızda sakınca yoktur. İlk saç tıraşını 1ay sonunda yapabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkamayı Ne Zaman Yapabilirim?

Klasik FUE yöntemiyle saç ekimi yapan merkezler ilk yıkamayı genelde 3.gün tavsiye ederler. Dhi yönteminde ise ekim sonrası ilk gün yapılabilir. İlk yıkamalar nazikçe, sanki bebek başını okşarmış şekilde yapılır. Bu konuyu daha ayrıntılı olarak başka bir yazımızda anlatacağız.

Saç Ekim Sonrasında Nasıl Beslenmeliyim?

Ekim öncesinde nasıl besleniyorsanız aynı şekilde devam edin. Ekim sonrası özel bir beslenme türü yoktur. Önemli olan sağlıklı beslenmektir. Bu bir kişinin bütün hayatı boyunca geçerlidir. Kısaca ekim sonrası beslenme şekliyle saçların çıkışı acısından bilimsel bir ilişki yoktur.

Ekimden Sonra Hangi Şampuanı Kullanmalıyım?

Ekimden sonraki ilk 1 ay içerisinde bebe şampuanı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Marka belirtmiyoruz. Bebe şampuanı klasik şampuandan farklı olarak değişik kimyasallar içermez ve sacın Ph değerine yakındır. Daha sonra normal şampuanınıza dönebilirsiniz. Özellikle önerdiğimiz bir şampuan yoktur.

Ekim Sonrası Şapka ve kask Ne Zaman Takabilirim?

Biz ekimden sonra kullanabilmeniz için şapka veriyoruz. Hemen ertesi gün takabilirsiniz. Şapka tatil şapkasına benzer, biraz geniştir ve takılıp çıkartılması kolaydır. Genelde safari veya kovboy şapkası olarak adlandırılır. Beysbol şapkası gibi dar olan şapka türlerini takmak için kabukların dökülmesini tavsiye ediyoruz. (10 gün). En a 2-3 ay kask kullanmayınız.

Saç Ekimi Sonrası Spor Ne Zaman Yapabilirim?

Ağır egzersizler olmamak kaydıyla yürüyüş yapabilirsiniz. Engel yoktur. Önemli olan ilk 1 ay aşırı terlemeyin ve güneş ışığına maruz kalmamanız gerekir. Fitness gibi terleme gerektiren spor türlerinden 1 ay uzak kalmanızı öneririz. Ağırlık kaldırmak, futbol, halı saha maçı gibi sportif faaliyetlerden 1 ay uzak durmanızda fayda vardır.

Ekim Sonrası Kaşıntılarım Oluyor Ne Yapabilirim?

Ekim sonrası kaşıntıların olması doğaldır. Yaraların iyileşme belirtisidir. Özellikle tırnaklarınızla kesinlikle kaşımayın. Aşırı kaşıntıdan rahatsızsanız anti alerjik (antihistaminik) bir tablet alabilirsiniz. Ayrıca saçınızı sık sık ıslatarak nemlendirin. Bu oldukça rahatlatacaktır. Aşırı kaşıntıdan şikayetçiyseniz, ekim yaptırdığınız doktorunuza başvurmanızı öneririz.

183 thoughts on “Saç Ekimi Sonrası Süreç”

 1. Doktor bey merhaba. Ben ekim yaptirali 4 ay oldu ama kafamdaki uyuşukluk hala geçmedi. Kendi ekim yaptirdigim klinik dışında başka bir yere daha sormak istedim. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

 2. Merhabalar, FUE yönteminde 4 ay süren uyuşukluk normal değil. FUT yönteminde ise 1 yıla kadar devam eden uyuşukluk görülebilir. Siz hangi yöntemle ekim yaptırmıştınız?

  1. Hocam merhaba Ben ekim yapilali tam bir ay oldu:Şok dökülmelerim oldu;ekim yapilan alana ufak bi darbe aldım ve darbe aldığım alanda birden 50 -60 saç kökü geldi bu normal şok dökülmemidir..

   1. Muhtemelen bu saç köklerini kaybettiniz. O bölgeye ilerde küçük bir revizyon gerekecektir. Ayrıca ne kadar kanama oldu acaba ?

 3. Saç ekiminin 2. ayındayım. Şok dökülmem çok az oldu. Araştırdım, forum sitelerine baktım okuduğum yorumlara göre şok dökülme herkesde olmuş. Sürecim normal mi ?

  1. Şok dökülme herkeste az ya da çok olur. Bu konuda endişe etmeyin. Neden şok az oldu ya da şokun az olması kötüdür gibi bir düşünceye kapılmayın.

 4. Hocam merhabalar iyi çalışmalar yaklaşık 90 gün önce sadece ön bölgeye 2000 greft aralara saç ekimi yaptırdım şuan saç ekimi yaptırmadan önceki sacjm daha sıktı mevcut saclariminda şok dokulme travma.olabilecegi tekrardan mevcut saclarininizjnda çıkacağı söylendi böyle. Bir durum olabiliyormu hocam

  1. Merhabalar Ozan Bey, saç ekimi sırasında minyaturize ve incelmiş olan kendi saçlarınızda da dökülme olabilir. Hatta bu durum alım yapılan donör bölgede bile olabilir. Bu normaldir, Dökülen kendi saçlarınızda tekrar 4-6 ay içerisinde çıkar. Sağlıklı saçlı günler dileriz.

 5. Merhaba,
  Eşimin saç ekiminde nekroz bölge meydana geldi. Ve bu nekroz bölge için hiperbarik oksijen tedavisi önerildi. Ekimin 4. Gününde bu tedavinin nekroz bölgeye bir faydası olacak mıdır? Daha önceden var olan saçlar tekrar çıkabilir mi o bölgede?

  1. Merhaba hanımefendi, iletişim sayfamızdaki formu doldurup bize eşinizin fotoğrafını gönderebilir misiniz. Ya direkt olarak sacekimi@gmail.com mail adresine gönderebilirsiniz. Size yardımcı olmaya çalışacağız. Nekroz saç ekiminin en istenmeyen komplikasyonudur. Nekrozlu alanda saçların çıkması düşük bir olasılıktır. Ya da ciddi bir kayıp yaşanması söz konusudur.

 6. Merhaba benimde saç ekimi yaptıralı 60 gun oldu fakaat aşırı kepeklenme oluyor kabuk kabuk ne yapmalıyım saca zarar verir mi

  1. Aşırı kepeklanme varsaKetekenazole içeren bir şampuan kullanmanızın faydalı olacağını düşünüyoruz Saç ekimi sonrası kepeklenme genelde görülen bir durumdur. Endişe etmemenizi tavsiye ederiz.

 7. Merhaba hocam saç ekimi yapılmalı 7 ay dolmak üzere ama hala seyreklik var 4700 greft ekildi bu normal mi benle beraber ektiren Bi kaç arkadasım 6 ay içinde saçları cıktı ama bende cok yavaş ilerliyor şu zamana kadar herşey yolunda gidiyor ama bu kadar yavaş ilerlemesi tedirgin ediyor

  1. Öncelikle ekiminiz hayırlı olsun. 7 ay sonunda genel ortalama olarak ekilen saçların % 70-80 lik bir kısmı çıkmış olmaldır. Saçsız alanınızın genişliğini bilmeden ekiminiz hakkında yorum yapmak doğru olmaz. Ekim yaplıan alan kaç santimetrekaredir. Dolayısıyla 4700 greft ile santimetre kare başına kaç greft ekilmiştir. Mesela Norwood 6-7 gibi geniş alanlarda istenilen sıklığa ulaşmak için 8-10 bin arası greft gerekebilir

 8. Hocam merhaba , ben ekimden 1 gün sonra maalesef cinsel ilişkiye girdim. forumlarda köklere zarar gelebileceği yazıyor acaba doğru mu ?

  1. İişki sırasında ekim yapılan alanda fiziksel bir travma olmadığı sürece endişe ediece bir durumun olmadığını düşünüyoruz. Cinsel ilişki sırasında ekim bölgenizde acaba kanama oldu mu?

  1. Saç tellerinizin kalınlığı genetik yapıdan kaynaklanmaktadır. Daimi olarak saç tellerinizi kalınlaştıracak kalıcı bir çözüm yoktur. Fakat fiansteride, biotin gibi ilaçlar , kullandığınız süre içerisinde size yardımcı olabilir. İyi günler dileriz.

 9. Merhaba ben şakaklarıma ikinci saç ekimi i yaptırdım seyreklikten dolayı şuan bir ay oldu ilk ekimdeki saçlarım yok gibi sanki farkedilmiyor bu normalmi

  1. Merhabalar, saç ekimi sonrasında şok dökülme normaldir, ayrıca ekim sonrasında kendi saçlarınız da da geçici bir şok dökülme yaşanabilir. Endişelenmenizi gerektirecek bir durum şu an için erken gözüküyor.

 10. Hocam merhaba sac ektireli 34 gün oldu.3500e yakin greft ekildi.ilk yikamayi ve 10.gun yikamayi ekim merkezinde yaptirdim.1.prp yi 10.gunde 2.prpyi 30.gunde yaptirdim.ve 20 gun araliklarla toplam 5prp yapilacak.
  Sorum su;bu bir aylik süreçte donor bolgesi kapanmak uzere saclarim icin xpecia (6ay)ve coraspirin(3ay) kullanmami tavsiye ettiler.suan onceden var olan saclarim cok yavas uzuyor ve sanki biraz da onceki saclarim sok dokulme ile dokuldugunu hissediyorum.bu normal mi?kullandigim ilaclarin ve prp nin faydasini gorurmuyum.yavas uzayan saclar ve dokulen saclar kendini ne zaman toparlar.tesekkur ederim.

  1. Merhaba Cengiz Bey, donör bölge için asıl önemli olan donör bölge kapasitesini aşmamak kaydıyla homojen bir greft alımı yapmaktır. Kendi saçlarınızda da saç ekimi sonrasında şok dökülme olası bir durumdur. PRP ve coraspin kullanımının donör bölgeye bir etkisi yoktur.34 günlük süre henüz erken. Kendi saçlarınızın doğru bir greft alımı yapıldığı takdirde 3 aylık bir süre sonucunda toparlaması normal bir süredir . Yani şu an için endişelenmeniz biraz erken. Sağlıklı ve gür saçlar dileriz.

 11. Birde ekimden 1.ay sonra dermaroller kullanmami önerdiler yikamadan sonra.bu iyi olur mu?bolgede kan akisinin iyi olacagini ve daha iyi saclarin cikisini saglayacagini soylediler.tesekkur ederim.

  1. Merhabalar saç ekiminin 2 ayındayım hocam güneşte 6-7 saat bekledim işten dolayı hava durumu ortalama 28-30 dereceydi sence zarar vermişmi saçıma?

   1. Aşırı sıcak ve güneşten korunmanızı ilk bir ay tavsiye ediyoruz. İkinci aydasınız endişelenecek bir durum olduğunu sanmıyorum

 12. Merhaba hocam saç ekimi yapılalı 2 ay oldu 3920 gref alındığı söylendi kulak üstleri ve ense bölgeden alındı fakat ense ve sol kulak üstü kapandı fakat sağ kulak üstü baya bir açıklık mevcut sırıtıyor beni huzursuz ediyor doktorum saç küsmesi olmuş merak etmeyin düzelir diyor
  Saç Ekimi yaptıran arkadaşlar oradan çok almışlar diyor ne yapmamı tavsiye edersiniz

  1. 2 ay endişelenmeniz için henüz erken. Doğal bir görünüm için homojen bir greft alınması en doğrusudur. Biraz bekleyin.

 13. Merhaba hocam 3 ay önce 5100 greft saç ektirdim sürecimin normal gittiğini düşünüyorum çünkü ön ve üst bölgede saçlar çıkmaya başladı düzenli ve sağlıklı besleniyorum benim sorum 3 ay olmasına rağmen hala dökülme var bu dökülme şok dökülmemidir yoksa ekilen saçlarmı dökülüyor birde tepe bölgesi hala seyrek tepe bölgesi geçmi çıkar şimdiden teşekkür ederim

  1. Öncelikle ekiminiz hayırlı olsun. Şok dökülme 15-20. günler arası başlar ve genelde 2 ay sonrasında tamamlanır. 3.ayda dökülme var ise genelde bu sorun kendi saçlarınıza ait dökülmedir. Tepe bölgesine ekilen greft sayısını bilemediğimiz için bu sorunuza doğru cevap veremeyiz. Tepe bölgesine saç ekimi isimli yazımızı okursanız bu konuda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

   1. Teşekkür ederim hocam tepe bölgesine 1000 greft ekildiği söylenildi ayrıca ekilen saçlar değil kendi saçlarımmı dökülüyor doğrumu anladım ayrıca kafamda 8-10 sivilce ve ara ara kabuklanma oluyor masaj yapınca kabuk elime geliyor ve içinde saçlar oluyor bu normalmidir şimdiden bilgilendirme için teşekkür ederim hocam

    1. Tepe bölgesi için 1000 greft çok yüksek bir rakam değildir. Tabi ki bu sayı verteks alanınızın genişliği ile orantılıdır. Masaj yoluyla saçlar elinize geliyorsa greft kaybı ya da reddi düşünülebilir. Sivilcelenmeler bu dönemde normaldir genelde tamamen geçicidir.

     1. Hocam bilgilendirme için teşekkür ederim 105 gün oldu duş yaparken elime 10-15 tel saç geliyor yani anladığım kadarıyla ekilen saçlar dökülüyor dimi? Bunu nasıl durdurabilirim?

 14. Hocam merhaba, ekim yapalı 130 gün oldu 15 gündür şok dökülme gibi birşey oluyor donor bölge bile dökülme oluyor çok yoğun dökülüyor eski saçlarım mı dökülüyor ekilenmi anlam veremedim çok ince saçlar dökülüyor lütfen bilgi verin

  1. Saç ekimi sonrasında şok dökülme normal bir süreçtir. Faka 130. günde değil de ekimden 15-20 gün sonra görülmektedir. Ekimden sonra kendi saçlarınızda da şok dökülme olabilir. Daha çok miniaturize olmuş ince saçların dökülmesi beklenen bir durumdur. Donör bölgedeki dökülme ise fazla greft alınmasından dolayı olabilir. Donör bölgeye Minoxidil losyon ya da sprey kullanmanızı öneririz.

  1. Merhabalar saç ekiminden sonra banyo sayısından bir kısıtlama yoktur. Dilediğiniz kadar yapabilirsiniz. Hatta ekimden sonra tavsiyemiz saçları kuru bırakmayınız sık sık nemlendirmeniz faydalı olacaktır

  2. Merhaba. Alin acikligini gidermek icin 70’gun once alin bolgeme ekim yapildi. Suan cok fazla kabuklanma var. beyaz kepek gibi ama daha butun halinde kabuklanmalar. Onlari yikanirken yumusatip masap yaparak dusurmete calisiyorum. Bu esnada elime ekilen saclar geliyor. Bu durum normal midir? Biraz endiselendim hala sokulme olmasindan ve kabuklanmadan dolayi. Bilgilendirirseniz sevinirim. Tesekkurler.

 15. Hocam merhaba. Ben 45 gün önce saç ekimi yaptırdım. Şu an ekilen saçlar %85 oranında döküldü. Bu şok dökülme evresinde toppik kullanmanın nihai sonuca olumsuz bir etkisi olur mu?

 16. Hocam merhabalar ekim yaptıralı 19 gün oldu toplam 4500 greft Ekim yapıldı şu ana kadar çok fazla şok dökülme olmadı. Şu an itibari ile ekilen saçlarım seyrek görünüyor bu durum ilerleyen zamanlarda olumlu bir seyir gösterebilir mi ? Kabuk dökme sonrası şok dökülmeye hiç uğramamış saçlar 1 yıl sonra çıkabilecek maksimum saç sayısımıdır?

  1. Şok dökülme herkeste aynı şekilde olmayabilir. Bazılarında dökülme çok az olurken bazılarında ise tamamına yakını dökülebilir. Henüz daha çok erken dönemdesiniz. Genelde ekilen saçlarda çıkış oranı %85 iyi bir rakamdır.

 17. merhbauhocam fut yöntemiyle saç ekimi yaptırdım saçım dökülmüyor 1 ay oldu yaklaşık , birde sadece kafamın üst kısmındaki uyuşukluk geçmedi elimdeki nabız kafamda atıyor sanki bu ne zaman geçer bir bilginiz varmı acaba ?

  1. Ekim bölgesindeki uyuşukluk iki ay kadar sürebilir. FUT yöntemiyle yapılan ekimlerde, donör bölgedeki uyuşukluk 1 yıla kadar sürebilir

 18. Merhabalar doktor bey 4200 greft saç ekimi yaptırdım kalem yöntemi kullanıldı mevcut da saçlarım saten vardı ön cizgime dokunulmadi bile fakat ekim sonrası fotoğraflara baktığımda başka insanların hatta abimin aşırı sık duruyor benim ekim sonrası fotoğrafımda çok seyrek görünüyor. Kabuklar dökülmeden önce abimin bayağı sık iken benim ektirmeden önce saçlarımı 3 numara kestirdiğimde nasıldiysa aynı öyle görünüyor bir problem var mıdır sizce yoksa beklemeli miyim?

 19. Hocam merhabalar benim ikinci ay olacak ön hata 2400 grft saç ekimi yapıldı sık bir işlem oldu şimdi bakıyım bütün saçlar dökülmüş delikler de kapanmış resmen düm düz oldu normalmi acaba

  1. Endişe etmeyin ekim sonrası şok dökülme dönemindesiniz. Yazımızda bunu belirttik. Ekilen saçlar önce dökülür çıkması için belirli bir süre gerekmektedir.

 20. Merhabalar hocam. 20 gün önce saç ekimi yaptırdım. Su an kepeklenmeler mevcut. Ama siradan tek tek degil, buyuk buyuk kabuk gibi. Ayrica yikama yaparken dokunmadan hafif temaslarlami yikamaliyim yoksa biraz daha normale yakin sekilde dairesel hareketlerle ovalayarak mi yikamaliyim. Su an saclarima dokunmamda herhangi bir sorun olurmu. Ayrica uyurken saclarimin yastiga temas etmesi herhangi bir sorun teşkil eder mi? Cevaplarsaniz cok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

 21. Merhabalar, sac ekimin 40.gunundeyim. 3700 greft ekildi. Homojen bir ekim gerektiginden mevcut saclarin arasina ekildi. Donor bolge toparladi fakat eski mevcut saclarimin cogu ciliz yada cikmadi. Mevcut saclar zarar gormus olabilir mi? Tesekkurler.

  1. Merhabalar, ekim sonrasında kendi saçlarınızda da şok dökülme olabilir. Bu normal bir durumdur. Kendi saçlarınızın da geri gelmesi beklenecektir.

 22. Merhaba hocam 16 gün önce 3500 greft saç ekimi işlemi yapıldı kalem yöntemi ile ön bölgede aşırı kepeklenme oldu kabuk görünümlü dalgalı bir şekilde,Bu kepeklenme nasıl Geçer Ekilen saçlara herhangi bir zararı varmı bir ilacı varmı kullanabileceğim doktoruma danıştım saçların kuru hergün yıkama dedi haftada bir kez şampuana zeytinyağ katıp öyle yıkayabilirsin dedi

 23. Merhaba hocam, saç ekimi yaptıralı 85 gün oldu toplam 5450 greft ekim yapıldı fakat saçlarımın hâlâ ufak ufak döküldüğünü görüyorum(günde 50 tel saç) normal midir? Ve prp, mezoterapi , dermorolder vb. Ürünlerin faydası olur mu teşekkür ederim

  1. Kendi saçlarınızda dökülme olabilir. Ya da donör bölgeden, telogen yani yıkım evresindeki saçları alındıysa bu ekilen kökler de dökülebilir. Yani ekilen saçlar ömür boyu kalıcıdır diye bir kural yoktur. Prp, mezoterapi, dermaroller gibi uygulamalar fayda edebilir fakat bunlar da yapıldığı sürece etkilidir.

 24. Merhabalar hocam bugün saç ekimimin 7. Günü kabukların tamamı döküldü tertemiz kabuk kalmadı hiç acaba erken kabuk dökümü olduğu sorun teşkil eder mi parmak uçlarımla ufak dokunuşlarla masaj yapmıştım

 25. Hocam Merhaba Saç ekimimin 26 günündeyim Saç derim Sanki soyuluyor Gibi Ekimden önce böyle birşey yoktu Pul Pul Kabuksu Kepekler Dökülüyor Neler yapmalıyım Konazol Şampuan İyi Gelir mi? Bu Sorun Ekilen Saçlara Zarar verirmi ?

 26. Merhaba hocam 6 ay önce 5200 greft saç ektirdim saçlarım baya çıktı tepe bölgesi hala seyrek fakat masaj yaptığımda 10-15 tel dökülüyor bazende banyo esnasında 10-15 tel dökülüyor bu normalmi teşekkür ederim.

 27. Merhaba hocam saç ekiminin 4. Ayindayim saçlarımın yanları güzel çıktı fakat ön kısımda boşluklar var o kısımlarda diğer aylarda saç çıkışları devam eder mi korkuyorum bu şekilde boşlukların kalmasından

  1. 4 ay saç ekimi sonucunu değerlendirmek için çok erken. Endişe etmeyin, sabredin 7-8 . aylarda yorum yapmak daha doğru olur.

 28. Hocam merhaba saç ekiminin 35. günündeyim ekilen saçlarımın uçları kıvrık şekilde dökülüyor bazende düz. Bu normal mi ve dönor bölgemde aşırı kaşıntı ve kızarıklık var ? normal mi bir de yıkama yaparken diplerde şampuan kalıntıları kalmakta ellerimi bastırmaktan korkuyorum ne şekilde yıkamalıyım şimdiden teşekkürler ?

  1. 35. günde şok dökülme dönemindesiniz. Dökülmeler normaldir.Ayrıca kızarıklık ve kaşındı bu günlerde beklenen bir durumdur.Yıkama konusunda istediğiniz şekilde yıkayabilirsiniz. endişe etmeyin.Bastırarak yıkamanızda sakınca yok.35. günde yıkama ile köklere zarar vermek söz konusu değildir.

   1. Hocam peki bu diplerde kalan şampuan kalıntıları şok dökülme sonrası saç çıkışına sıkıntı eder mi

     1. Şampuan kremsi bir doku bırakıyor diplere yapışıyor hocam kolay kolay çıkmıyor iyice bastırmama rağmen Sebamed bebek şampuanı kullanıyorum. Size fotoğraf atma şansım var mı

     2. iletişim sayfamızdaki form gönderma alanı ya da mail adresinden yada whatsapp yolu ile göderebilirsiniz. Yardımcı oluruz elbette.

 29. Merhaba hocam saç ekiminin 56. günündeyim görsel olarak bir sorun yok. Komple tepe sıkılaştırıldı ön taraf ağırlıklı bir şekilde. Ön tepe tarafta sanki köklerde hafif sızı, ağrı ve uyuşukluk var. Normal mıdır? (Fue yöntem ile ekim yapıldı)

  1. Merhabalar, ekimden sonra uyuşukluk, genelde 1-2 ay içerisnde kaybolur. Nadiren 3 aya kadar devam edebilir. Bu size yapılan anestezi ile ilgililidir. Şu an için endişe etmenize gerek olmadığını düşünüyorum. Ekiminiz hayırlı olsun.

 30. Merhaba hocam. Ekimden sonraki 32. gündeyim. Fue yöntemiyle 5200 greft ekim yapıldı. Kabuk dökümü sonrası bastırarak masaj yapmam isteniyor her gün 5-10 dk. Ancak bu bastırarak masaj esnasında kafa derimde ağrı hissediyorum. Bazen masaj sırasında oluşan sivilceler de patlıyor. Bu durumda saç kaybı yaşamaktan ekilen greftlerde kayıp yaşamaktan korkuyorum. Normal durumlar mıdır?

 31. Merhaba hocam tam 1 yıl oldu saç ekimi yapılalı kendi mevcut saçlarımda yoğun bir dökülme ve oysa 1 yıl içinde 7 defa prp yaptırdım mevcut saçlar dökülmesi moralimi bozuyor bu normalmidir?

  1. Saç dökülmesinin ekim ile bir ilgisi yok. Yaşınız kaçtır. İkinci yada üçüncü bir saç ekimi için yeterli donör kökünüz var mı? Ayrıca PRP nin saç dökülmesini durdurduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur.

 32. Merhabalar hocam 75. Gundeyim cikislarim oldu. Ekim saclarimin bir kısmı tras olmus gibi kesik, bir kisminda hafif kabuk, bir kismida ucu beyaz dokuluyor. Bu tur dokulmeler normal mi?

 33. Hocam merhaba öncelikle. 1 ay önce 2500 greft saç ekimi yapıldı. Donör bölgede alım yapılan yer az da olsa ışık altında belli oluyor. Forumlarda benimki gibi gözüken donörlere hep toparlar vs gibi yorumlar yazmışlar. Alınan köklerin yerine yeni kökler çıkmıyor sonuçta. Donör toparlaması ne anlama geliyor? Alım yapılırken 2 saç köküyle alınıp 2 tanesi de kökü olmadan makine ucuna mı dolanıyor mesela ? Saçımı genelde kısa kestiğim için hep böyle iz kalmasından korkuyorum.
  Bir de ekim yapılan bölgede belli belirsiz bir şişlik var normal mi?

  1. Donör bölge için ekimden 1 ay geçmiş. yorum yapmak için erken. Toparlamaktan kasıt saçlar uzadığında greft alımı yapılığının belli olmamasıdır. 2500 greft yüksek bir sayı değil. Homojen bir alım yapılmış ise, büyük ihtimalle 2-3 ay içerisinde donör bölgeden alım yapıldığı belli olmayacaktır.

 34. Merhaba hocam ben yaklaşık 35 gün önce Ekim yaptım 4000 kök benim saç alınan yerler iyileşti ama Ekim yeri hala sert ve dokununca agri oluyor bu normal mi ilk başta kalem ile çizdiler sonra küçük bir şeyle delip öyle saçları yerleştirme oldu yuntem tam nedir bilmiyorum ama bu sertlik çok canımı sıkıyor lütfen cevap verin bu konuda ne düşünüyorsunuz

  1. Klasik FUE yöntemi ile size ekim yapılmış. FUE yönteminde kanamayı önlemek için sıklıkla adrenalin kullanılır. Bundan dolayı belli bir süre sertlik olabilir. Oluşan sertlik 2-3 ay içinde büyük bir ihtimalle geçecektir. Şimdilik endişe etmenize gere yok. Umarım iyi bir sonuç alırsınız.

 35. Hocam ekim yaptıralı 32 gün oldu. Ancak 17. günden itibaren ara ara 2-3 dk masaj yapmamın faydalı olacağı söylendi. Ancak masaj yaparken elime saçlar geliyor. Umarım köklere bir zarar vermiyorumdur. Ayrıca Haarex multivitamim kullanıyorum sizce gereklimidir? Teşekkür ederim

  1. Ekim yapılan bölgeye yapılan masaj ile ilgili bilimsel hiç bir şey duymadım. Bana sorarsanız gerek yok. Şok dökülme dönemindesiniz. Masaj yapsanız da yapmasanız da bu saçların dökülmesi normaldir. Yaşınız kaç bilmiyorum. Mevcut saçlarınızı korumak için Finasterid faydalı olabilir.

 36. Hocam ekim yaptirali 90 gün oldu. Ekim bolgesindeki bazi yerlerde geçici sızlamalar oluyor. Sebebi ne olabilir ve normal mi?

  1. Açılan kanallardan dolayı, sinirlerde minimal tahribatlar oluyor. Bunların iyileşme döneminde bu tür yanma tarzı ağrılar olabilir. Geçicidir. Endişe etmeyin

 37. Merhabalar. Ekimden bu yana 100 gun oldu. Elimi sacima attigimda diken gibi saclar var ve hafif bastirinca agri yapiyor. Bunlar cikan saclar mi? Yoksa şok dokulmede dokulmeyen, tutmayan saclar mi? Sok dokulmede dokuldu mu hatirlamiyorum.

  1. Şok dökülme sonrası, saçların çıkış aşamasındasınız. Daha sürecin başındasınız. Bir kaç ay daha sabredin. Beklemek zor biliyorum ama, hayatın olağan akışına bırakmanız en doğrusudur.

 38. Iyi gunler. Benim 100. Gunum cikislarim oldu ama kasintilarim cok azaldi. Sac cikarken kaşınti kesin yapar mi? Kasinti olmamasi beni tedirgin etti. Cevaplarsaniz seviniri. Tesekkur ederim.

  1. saç ekiminden sonra kaşıntı genelde 2-3 ay sürer. Sonuçta kaşıntıların azalması ya da bitmesi gayet normal. İnşallah iyi bir sonuç alırsınız.

  2. Değerli Hocam ekim yaptıralı 65 gün oldu bugün itibariyle ancak şok dökülme ile tamamı döküldü neredeyse.Şu an aynada yakından bakıyorum hiç ekim yapılmamış gibi ucunu gösteren kök bile yok sizce normal midir bu durum?

   1. Merhabalar şok dökülmeyi sonuna kadar yaşamışsınız. Bekleme dönemi zordur. Biraz sabredin . 4-5. aylar arası saç çıkışlarınız başlayacaktır. Şimdilik endişe etmey,n

 39. Saygıdeğer hocam merhabalar. 39 yaşındayım ve ekim yaptıralı bugün tam 39 gün oldu. Ancak maalesef bugün bi arkadaşım sözüm ona şaka yapmak istedi ve küçük pet su şişesiyle ekim yaptırdığım bölgeye vurdu. (pet doluydu). Kağıt havluyla hemen kontrol ettim. Çok hafif pembe bi kan bulaştı. Ama bölgede sivilcelenmeler de var. Onlarda patlamış olabilir. Moralim gerçekten çok bozuldu. Acaba yaklaşık 40 günlük olan köklere bi zarar vermişmidir bu darbe. Şimdiden teşekkürler hocam.

  1. saç ekiminden sonra 39 gün geçmiş endişe etmeyin. Ekilen ve tutan köklere artık herhangi bir zarar gelmesi söz konusu değildir. Umarım mutlu olacağınız bir sonuç alırsınız.

 40. Merhabalar hocam, 102. Gundeyim. Ekim saçları diken gibi mi cikar? Benim saclarda diken gibi olanlar var ele batiyor. Bu normal mi?

 41. Hocam ben 120. Gundeyim. Cikislarim var fakat kırık seklinde ve beyaz uç şeklinde dokulmelerim oluyor. Bu normal midir?

  1. İlk saç çıkışları dağınık ve düzensizdir. Beyaz uç tanımınızı anlayamadım. Henüz şok dökülme ile dökülen saçların çıkış aşamasındasınız. Rahat olun.

 42. Hocam iyi günler, Kalem Yöntemi ekiminde greftler implant pen e yerleştirilirken manipüle olup travma yaşıyor diye bahsediliyor bazı kaynaklarda.Böyle bir şey varmıdır sizce slit yöntemine göre yüzde yüzde daha başarılımıdır bu yöntem?

  1. Selamlar, her yöntemin kendine göre avantaj ya da dezavantajları vardır. Biz deneyimlerimize göre, kalem yöntemiyle yapılan ekimlerde kişilerin mutlu olma oranlarının daha yüksek olduğunu tespit ettik. Bence yönteme çok takmayın. Önemli olan ekimi yapan kişinin, uygulamayı doğru şekilde yapmasıdır. Her yöntemin kendine göre teknik ayrıntıları vardır. Bu teknik ayrıntılar doğru uygulandığı takdirde doğru bir sonuç alınabilir.

 43. İyi günler dilerim hocam.Mümkünse bir kaç sorum olacaktı ,daha önce fut yöntemi ile ekim yaptırdım ancak alın çizgim oldukça düz ve estetik durmuyor.Şakak kısımları daha yukarı aldırmak için daha önce o bölgede ekilmiş olan greftler geri alınabilirmi ?Alınırsa da alınan yerde izler kalırmı ve alınan greftler tekrar başka bölgeye 2. Kez ekim yapılabilir mi?Teşekkür ederim

 44. Merhabalar hocam. 4. Ayimi bitirdim saclarim 4. Aya gore guzel cikti fakat ekim saclarim cok yumusak ve sekil almiyor. Yani on tarafi kaldirdigimda mozart gibi 2ye ayriliyor. Bu durum ilerde duzelir mi? Veya 1 sene sonra 0’a vursam duzelme olur mu?

 45. Bekir Bülbül

  Merhaba hocam saç ekimi yaptırmayı düşünüyorum fakat ön hata yarım santim kadar ensenin saç bitim yelerindeki ince telli saçlardan ekim yapılmasını talep edeceğim doğal bi görüntü için , bu donör bölgedeki en alttaki yerden berberin jilet ler temizle diği sağ, sol ve alt bölgeden alım yapılırmı, uygun olurmu tutarmı . Bu sayede doğal bi görüntü yakalayacağımı umuyorum. Siz ne dersiniz

 46. Hocam iyi günler..Şok dökülmeden sonra saçların cilt altından çıkmaya başladığı süre 90. Günden sonramıdır?Bazı yerlerde 120. Günden sonra başlar diye geçiyor..Referans olarak hangi kaçıncı günden sonrasını baz almalıyız?Teşekkür ederim

  1. Merhabalar, 4 ayın sonunda yani 120. günde, genel çıkış oranı %30 dur. İlk çıkan saçlar cılız bebek tüyü gibi incedir. Yavaş yavaş kalınlaşmaya ve şekil almaya başlar. 6 ay sonunda genel ortalama % 60-70 arasıdır. Bu sayısal veriler geneldir. Herkeste aynı olması beklenemez. İyi günler dilerim.

 47. hocam merhabala. ekim yerindeki ince saçlar şok dökülme ile dökülünce ince saçlar tamamen gidiyor mu geri gelir mi

 48. Hocam iyi gunler. Ben 5. Aya girdim cikislarim var. Fakat ekim bolgesinden beyaz uclu saclar dokuluyor. Bunlar kok mu? Ve geri cikarlar mi?

 49. Hocam merhaba ben saç ektireli 5 ay oldu ama sadece çok az şok dokulmeyle dökülmeyen saçım kaldı ve bir tel saç bile çıkmadı daha doktoruma sordugumda daha çok erken diyor inanmaliyim hocam bu saçın çıkmaması normalmi bı travma da yasamadim

  1. Merhabalar saç ekiminden sonra 5 ay geçti ve henüz hiç saç çıkmadı diyorsunuz. Bu durum normal değildir. 5. ayda ortalama %40-50 arası saç çıkışı beklenmelidir.

 50. Hocam merhabalar, ekilen saclarin DHT’ye dayanikligi ense bolgesi ile ayni mi olur? Yoksa on bolge kadar mi dayanikli olur?

  1. Ekim yapılan saçlarınızın Dht duyarlılığı donör bölge ile alakalıdır. Yani donör bölge saçları güçlü ve dht’ye dayanıklı ise nakledilen bölgede de aynı kalacaktır. Donör bölge saçları zayıf ve dökülmeye meyilli ise ekim yapılan bölgede de aynı olacaktır. Yani ekim yapılan saçlar için ömür boyu dökülmez demek doğru değildir.

 51. Iyi gunler, ben 20 yasinda sac ekimi yaptim. 6.5 ay gecti ekim saclarinda dokulmeler var. Gunluk 20 30 arasi. Sizce bu durum geçici mi? Nasil engel olabilirim? Prp işe yarar mi?

  1. 20 yaş saç ekimi için çok çok erken. Saçlarınızın ileriki yıllarda dökülme olasılığı yüksek. Keşke sitemizde bununla ilgili yazıları daha önce okusaydınız.

 52. Hocam merhabalar yasim 21. Stresten dolayi sac dokulmesi oldu malesef. Babam (yas 47) nw3, abimm (yas24) nw2, amcamlar nw5-6 civari. Dayimlarda en fazla nw2 dokulmesi var. Ben sac ekimi yaptirabilir miyim? Ektirsem saclarim kalici olur mu?

  1. Yaşınız 21 çok gensiniz. Bu yaşta yapılabilecek bir saç ekiminden sonra bir kaç yıl belki mutlu olabilirsiniz, ama ileeriki yıllarda dökülme devam edeceği için yine aynı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yaşta saç ekimi tavsiye etmiyoruz.

  2. Hocam saç ektireli 20 gün oldu. Donör bölge sızılanma ve kızarıklık var geçmedi. Ekilen bölgeye de masaj yapıyorum bastırarak yapmam söylendi masaj yaparken saçımda beyaz şeyler gördüm acaba greftler mi çıktı. Bide ekilen yerde ki kızarıklık sızı hissizlik ne zamn geçer. Fue yöntemi kullanıldı.

 53. Hocam biotin eksikligi sac dokulmesi, sadece on bolgede mi olur? Yoksa kafanin tamaminda mi sac dokulur? Ve biotin eksikligi sac dokulmesi geri donuslu mudur?

  1. Genel anlamda saçlarda her tarafta seyrelme ve incelme şeklinde olur. Vücutta eksik olan maddenin yerine konmasıyla saç dökülmesi düzelecektir.

 54. Merhaba saç ekimi yaptıralı 15 gün geçti. Bu süreçte herhangi bir komplikasyon yaşamadım ve ekimi yapan uzmanlar da son derece iyi ilerlediğini belirttiler. Sormak istediğim yaptığım iş gereği bazen aşırı terleme durumu olabiliyor. Bu aşamada terlemenin ekilen saçlara olumsuz bir etkisi varmıdır? Teşekkürler

 55. Merhaba Hocam,
  Şok dökülme yeni saçlar çıkarken ağır spor yapmak olumsuz etki oluşturur mu? Kan vücudun farklı bölgelerinde pump oluşturmasından dolayı

 56. Hocam merhaba ben yaklaşık bir ay önce saç ektirdim saçımda nekroz oluştu.Birçok yerde okudum ölü hücre olduğu için saç çıkmaz yazılıyor.Bana bazı kremler verdiler nekroz kremleri ve uygulamaya başladım azalmaya başladı ve nekrozun döküldüğü yerlerde dibinde saçlar çıkmaya başladı.Birde süreç çok yavaş ilerliyor acaba ne yapmalıyım?

 57. Hocam merhabalar ekim uzerinden 6 ay gecti. Sebamed sampuan kullaniyorum fakat sacimda sampuan kalintisi yapiyor. Bu kalintilar sac doker mi? Bu kalintilari nasil cikarabilirim?

 58. Selamun aleykum 50 gun once safir fue sac ekimi yapildi donor lbolgesinde fena halde kasintim var ve yogun sivilcelenme var kasintim azalsin diye sacimi makina ile kesiyorum deriye baski uygulamadan uzayan ekim oncesi saclarimida kesiyorum sizce bu kasinti ve sivilcelenme normalmidir ve makinayla sacimi kesmemde problem varmidir simdiden tesekkur

  1. Merhabala kaşıntılı alanızı bol bol nemlendirin , yumuşatıcı kremler de sürebilirsiniz. Kaşıntı çok rahatsız ediyorsa antihisteminik bir tablet alabilirsiniz.

 59. Selamun aleykum 50 gun once safir fue sac ekimi yapildi albolgesinde fena halde kasintim var ve yogun sivilcelenme var kasintim azalsin diye sacimi makina ile kesiyorum deriye baski uygulamadan uzayan ekim oncesi saclarimida kesiyorum sizce bu kasinti ve sivilcelenme normalmidir ve makinayla sacimi kesmemde problem varmidir simdiden tesekkur

 60. Hasan Basri ÖZCAN

  merhabalar saç ekiminin birinci ayındayım. Ekilen saçlarda 12. günden itibaren yoğun dökülme oldu genelde 15. gün dökülme başlar deniliyor 12. günde başlaması sorun olur mu ? teşekkür ederim.

 61. Hocam merhaba ben 42 gün önce fue yöntemi ile saç ettirdim şu an ekilen bölgemde aşırı kaşıntı var parmak uçlarıyla darbeli kasidim biraz sorun olur mu ? Bide çıkan bir kaç sivilceyide patlattım 1 sivilcenin içinde kıl cik ti çıkan kıl sanki makasla kesilmişti bu normal midir bide sanki benim saçlarım derinin içinde gibi çıkıyor biraz sert bir cildim var bu saçlara bir zarar veririmi 42 gün olmuş kökleri olur diye korkmalimiyim ? Tsekkur ederim

 62. Saç ekiminden sonra ekim bölgesine kaşıntı için 3 ve 4. gün Fetisnil isimli krem kullandım 3 4 kez yanlış olduğunu sonradan öğrendim, çok büyük sorun yaratır mı ?

 63. hocam 138 ncı gundeyım ön bölgelerde halen bır seyreklık var bır kucuk bölgesınde enfeksıyon olusmustu orda kabuklanma oldu ama kabuk okuldugunde orada ekımden kalan sac vardı yanı bu bolgelerdn sac cıkarmı_? sac cıkısları kacncı aya kadar devam eder. bazen 15-20 tel sac dokulmsıde oluyor bu da normalmıdır_?

  1. Saç çıkışı başlangıcı genelde 4.aydır. Henüz 5 ayı doldurmamışsınız. Bu sürede %30 saç çıkışı normal kabul edilebilir18. aya kadar saç çıkışı beklenebilir. Henüz erken.

 64. merhabalar hocam 141 ncı gunumdeyım an ıtıbarıyle ekımım 22/09/2021 tarihinde gercekleşti. Sac cıkısları şakak bölgelerimde cıkıslar guzel oldu ama ön bölgede seyreklıkler var saclar uzayıncada seyrek olan kısım bırazda olsa bellı oluyor…. benım burda aklıma takılan 2 soru var.
  1- Bu seyrek bölgede şok dokulmeden kalan saclar halen var. Bazen bunlar ara ara dokulmede olabılıyor tek tel 2 tel arasında oluyor ama benım burda en cok merak ettiğim 2 sey var
  – Sok dokulmeden kalan saclar uzamıyor gıbı goruyorum bunlar uzar mı_? uzarsa ne zaman uzar şok dökülmeden kalan sacları soruyorum ikincisi
  – Şok dokulmeden kalan saclar eger bır kac tel ….. bır kac tel dokulurse 141 ncı gunude baz alırsak bunlar dokuldugunde onun yerlerınden sac cıkısı olur mu_? ben bu soruların cevabını net olarak alırsam mutlu olacam saygılar…

 65. İnernette yapılan arastırmalarda bunun kesın bır cevabı yok ŞOK dökülmeden KALAN BAZI EKIM SAÇLARI NE UZUYOR NE DE DOKULUYOR… DOKULURSEDE ORADAN SAC cıkıyormu_? bu sorunun cevabını kımse net bır sekılde vermemıs olakı Bu sok dokulmeden kalan saclar uzuyor mu? ne kadar daha beklemek gerekıyor_? olakı bu bekleme esnasında dokulursede dokulduklerı yerden sac cıkıyor mu_?

 66. Hocam çoğu insan bu soruların cevabını tam bulamıyor yada alamıyor bu soruları net bir şekilde cevaplarsanız herkes bilgilenmis olacak?

 67. Hocam merhaba. Ekimimin 84. Günündeyim. 1 haftadır bazı bölgelerde kepek gibi ama deriye yapışmış pullanmalar var. Argan yağı önerildi. Sürüp yarım saat sonra da hafif masaj yapıp yıkıyorum. Yıkayıp saçımı kuruladıktan sonra tekrar çıkıyor. Faydasını görmedim yani.Kafam da kuru gibi duruyor. Ellerimle hafif masaj yapınca kaşıntı başlıyor. Ama aklıma gelmeyince pek kaşıntı olmuyor. Özellikle saç çizgimin şakak kısmında biten kısmında (ekim olmayan bölgede) ve
  Ön kısımda var. Diplerden de saç çıkışları var. Aceba bu çıkışlardanda mı kaynaklı yoksa bir sorun mu var?

 68. Hocam merhaba, 41 yasindayim. 5 ay önce sac ektirdim, hem donör hemde ekilen bölgede cok sayida sac dökülüyor. bazilari kökleriye bazilari kirilmis sekilde. normalmidir? Saygilar.

 69. Merhabalar ben saç ektireli 34 gün oldu ve biraz ufonun önünde oturdum ve sıcaklık vuruyordu bu durum sorun teşkil edermi teşekkür ediyorum şimdiden

 70. Merhaba 6 ay oldu saç ekim yaptım saç lar çıkmadi ne yapmalıyım prp mi yapsak yada çıkar mı saç lar

  1. 6 ay sonunda saç çıkışı yoksa bundan sonrası için fazla bir beklentiye girmeyin. Ekim yaptırdığınız yerle irtibat kurun.

 71. Hocam merhaba saç ekimi yaptıralı 8 gün oldu. Ön kısımda ekilen saçlar sıktı fakat 4. Günden sonra salyangoz yolu gibi yarık gibi durumlar oluştu. Bunun sebebi nedir? Bu kısımlarda acaba ekilen kökler tutmamışmıdır acaba?

 72. Hocam selamlar 3 ay once saç ekimi yaptırdım ekilen saçlardan bazıları yarım santim boyunda ve hiç uzamıyor diken gibi ekildiği zamanki gibi duruyor. Bir blogda bu konu ile ilgili “şok dökülmede sırasında dökülmesi gereken ama dökülmeyen saçlar, bunlar uzamaya devam etmeyecek” gibi bir yorum vardı. Böyle bir konu varmı?

 73. Hocam iyi günler. Ben 110. Gündeyim ama ekim bölgesinde ön hat çizgisinin belirlendiği bölgeye sık ekim yapıldı. Bu alanda kızarıklık geçmedi bir türlü. Yaklaşık 20 gümdür de saçımda pullanma oldu. Pirdolin kullanınca pullanma azaldı ama kızarıklık devam ediyor. Sebep nedir hocam.

 74. Hocam iyi günler. Ben 110. Gündeyim ama ekim bölgesinde ön hat çizgisinin belirlendiği bölgeye sık ekim yapıldı. Bu alanda kızarıklık geçmedi bir türlü. Yaklaşık 20 gümdür de saçımda pullanma oldu. Pirdolin kullanınca pullanma azaldı ama kızarıklık devam ediyor. Sebep nedir hocam.

 75. Hocam merhaba,

  Tam 1 ay önce 3200 greft ekim yapıldı. Doktor, ekimden sonra 1. aydan itibaren haftada 2 kez Dermaroller uygulaması yapmamı söyledi.

  Hiç bir yerde rastlamadığım bu uygulamayı yapmamda herhangi bir zarar ya da fayda olduğunu düşünüyor musunuz?

  Saygılar,

 76. Hocam merhaba ekim sonrası saçlarım L veya J şeklinde şok dökülme oldu şuan ekimin 55 ci gunundeyim tanıdığım herkesin şok dökülmesi bu şekilde ( l ) dökülürken benimki neden başka türlü döküldü merak ediyorum 🙁

 77. merhaba hocam
  ben istanbulda birçok kişinin bildiği ünlü bir firmada yaklaşık 9 ay önce sedasyon yöntemiyle 6700 greft saç ekimi yaptırdım.saçlarım şok dökülmeden sonra çıkmadı,favorilerin üst kısmına saç ekildi ve o kısımlarda saç çıktı ama ön,tepe ve arka kısımda çok az saç çıktı.ilginç olan gün içerisinde enaz4 defa saç diplerimde ve köklerde karıncalanmaları ve tabiri caizse elektrik çarpar gibi hala hissediyorum.
  ekim yapan firmayla heray görüşüyorum,saç ekimi kişiye göre değişiklik gösterebileceği,henüz istediğimiz sonucu ulaşamadığımızı ama tam sürenin dolmadığı,ekimden sonraki sürenin dolması için 18-24 aya kadar bile devam edebileceğini söylüyorlar.Gerektiğinde sıkılaştırmak için tereddüt etmeden ücretsiz bir şekilde bana hizmet verebileceklerini defalarca söylediler fakat ben 9 aydan sonra değişiklik olmayacağını düşünüyorum,sizin yorumunuzu alabilir miyim?

  1. 9 ay yeterli bir süreçtir. 9 ay sonunda ortalama %80-90 lık bir çıkış olmaı beklenir. 12. ayda %95 lik bir çıkış, 18. ayda %100 lük bir sonuç beklenebilir.
   6700 greft oldukça yüksek bir rakam. Bu 1 günde mi ekildi acaba ? 1 yılın bitmesini tavsiye ederim.

   1. evet hocam 1 günde ekildi,sabah saat 9 da işlem başladı,yarım saat öğle arası verildi,akşam saat 19:00 civarı bitti

 78. Merhaba Hocam
  Saç Ekim Sonrası tepemdeki düz alanın ortasında grimsi bir tonla başlayıp, 15 gün kadar sonra siyahlaşan, lira büyüklüğünde sert bir bir bölge oluştu. Saçı ektirdiğim merkezde bu bölgenin etrafını temizleyip dezenfekte ettiler. Bir ay kadar sonra kremlerle yumuşadı ve o siyah kabuktan kurtuldum. Sözünü ettiğim o bölgede eski saçlarım vardı.. O bölgenin fotoğrafını çekip baktığımda, çok minik saçlar görüyorum. Elimle yokladığımda bu minik saçları hissediyorum. Ancak bu minik saçlar diğer bölgelerdeki eski saçlarım gibi uzamıyor. Kafanın kendini toparlama süreci devam mı ediyor, yoksa başka bir durum mu söz konusu. Bir de hocam kızarıklık azaldı ancak renk farkı halen devam ediyor. Selamlar, saygılar.

 79. Doktor Bey, ekim sonrası 23. gündeyim. Ekim bölgesine dokunarak saçımı yıkamam söylendi, ama çekiniyorum yine de. Ayrıca, ekim bölgesine bazen kaza ile hafif dokunuyorum giyinirken. Böyle durumlar bu aşamada sorun yaratır mı? Herhangi bir kanama vs olmadı

 80. Merhaba…
  Saç ekimi yaptıralı 40 gün oldu. Spor yaparken beyzbol şapkası takabilirmiyim? Bir zararı olur mu?

   1. Hocam, 4000 greft ekileli 2.5 sene oldu ve bazi bölgede cıkan saç telleri hala ince ve bir türlü kalınlaşmadığından seyrek görünüm oluşuyor. Bu duruma ne dersiniz. Teşekkürler.

    1. Yeterli sayıda greft ekilmemiştir ya da ekilenler çıkmamış olabilir. Ayrıca alınan ve ekilen saçlar da zamanla incelip dökülebilir.

 81. Merhaba hocam, saç ekim yapalı 7 ay oldu. Ön bölgeden tepeye kadar 3.000, tepe ve arka bölgeye 1500 greft Ekim yapıldı. Önler nispeten kalın ve sık duruyor, ancak tepe ve arka bölgeler hala seyrek ve ince, zayıf duruyor. 1,1,5 yıl beklemem söylendi, ayrıca sigara içmeyen birinde bile arka /tepe bölgelerde maksimum %40 çıkış olur deniyor. 7 ay tepe bölgesi için erken midir? Hala saçlar tepede çıkmaya devam eder mi, tepe bölgesinde kalınlaşma ne zaman beklenir? Teşekkürler

  1. bu ekilen greft sayısına bağlı. KAç greft ekildi ? Ekilen alan kaç cm2. Yani sonuçta 1 cm2 ye kaç greft ekildi? Bu matematik hesabına göre değerlendirmek gerek.

 82. merhaba ben saç ektirmeyi düşünüyorum ama donörlerim çok sık değil alındığı zaman izkalırmı yada donör alınan yer saç laındıktan sonra süzelirmi

 83. Uğur deniz

  Hocam saygılar 90 gün oldu Ekim olalı vitamin ilaçlarımı duzenli kullanıyorum oruç tutmanın saç ekimi için saçların saglikli büyümesi için bir sıkıntı oluşturur mu

 84. Hocam selamlar dhi yöntemiyle saç ektirdim ve 43. günümdeyim, şok dökülme gerçekleşiyor fakat %10 kadarlık bir kısmı dökülmedi ve normal saçımla beraber uzuyorlar. Tabi bazısı daha uzun bazısı daha kısa. Bu saçların dökülmemesi normal mi?

  Bir de 30. günden sonra saç derisi ve kökleri beslesin diye soğuk sıkım bitkisel yağ karışımı kullanıyorum, bir kaç damla damlattıktan sonra parmak uçlarıyla masaj yapıp 15-20 dk bekleyip duşumu alıyorum. Bir zararı olur mu?

  1. Şok dökülmede ekilen saçların tamamı dökülmeyebilir. Bu normaldir. 30 gün geçmiş Uyguladığınız bitkisel karışımın bir zararı olmaz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top