vücut kıllarından saç ekimi

Göğüs Kıllarından Saç Ekimi

Vücut kıllarından saç ekimi, donör bölge yetersizliği durumunda FUE yönteminde başvurduğumuz yön yöntemlerinden birisidir. Body Hair Transplant adı verilen bu yöntem, yeterli vücut kıllarının saçsız bölgeye transferi anlamına gelmektedir. ( BHT saç ekimi deyimi de kullanılır.) Saçsızlık sorunu özellikle erkekler için psikolojik olarak oldukça travma oluşturmaktadır. Ense saçları yetersiz olan androjenik saç dökülmesi tiplerinde göğüs kıllarının önemi oldukça artmıştır. FUE saç ekiminde , donor kapasitenin fazlasıyla aşılması ense bölgesinin bütünlüğünün bozulmasına yol açar. Bu durumda tanım yerindeyse kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi bir durumla karşılaşabiliriz. Bundan dolayı ense saçlarına fazla yüklenmek doğru olmayacaktır. Vücut kıllarından saç ekimi yaptıranlar, donor kapasite sorunundan dolayı bu işleme başvurmaktadırlar. O zaman çözüm olarak, göğüs, sakal ve diğer vücut kılları ön plana çıkmaktadır. Göğüs kıllarından saç ekimi uygulaması saç ve sakaldan sonra üçüncü alternatif yöntem olarak yapılmaktadır.

göğüs kıllarından saç ekimi

FUE yönteminin son yıllardaki gelişimi, göğüs kıllarından saç ekimini ön plana çıkarmıştır. Göğüs kafesinin sert olması göğüs kıllarının FUE yöntemiyle alınmasında diğer vücut kıllarına göre avantaj oluşturmaktadır. Peki vücut kıllarından saç ekimi nasıl yapılır. Bu işlemi başarıyla uygulayabilen nadir saç ekimi kliniklerinden birisi olduğumuzu söyleyebiliriz. Genelde saç ekimi uygulamalarının ortalama %3-5 oranı göğüs kıllarıyla yapılmaktadır.

göğüs ve karın kılları

Göğüs Kıllarından Saç Ekimi  (Avantajları ve Dezavantajları)

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki her vücut kılı saç ekimi için uygun değildir. Hiç bir zaman ilk tercih olarak da düşünülmez.

 • Göğüs kılından saç ekimi için, en önemli kriter göğüs kıllarının kalın ve sert olması gerekmektedir. Aksi durumda göğüs kıllarının alınması sırasında fire oranı artacaktır. Ayrıca cansız zayıf kıllarında nakledildiği alanda yaşam şansı düşük olmaktadır.
 • Göğüs kılları genelde tekil greftlerden oluşmaktadır. Saç ekiminde sıklaştırma işleminde daha avantajlıdır diyebiliriz.
 • Vücut kıllarının anagen fazı, kafa kıllarına göre daha kısadır (sakal kılları hariç). Bundan dolayı kafa kıllarına göre daha ince ve kısadır. Göğüs kılları ortalama 5-6 cm den daha fazla uzamaz.
 • Ayrıca göğüs kıllarının büyüme döneminde kıvırcık olması, ön bölge değil daha çok orta ve arka bölgelere nakli için daha uygun görülmektedir.
 • Vücut kıllarından saç ekimi uygulamasının bir avantajı da bu işlemi yaptıranların, istenmeyen fazla vücut kıllarından bu şekilde kurtulmalarıdır. Saçsızlık sorunu çeken ve saç ekimi düşünen erkekler için fazla göğüs kıllarından kurtulmak için lazer epilasyon yaptırmayı düşünüyorlarsa yedek rezerv açısından bunu iyi düşünmelerini tavsiye ederiz. Özellikle Norwood 5-6 7 tipi saç dökülmesi olan kişilerde göğüs kılları yedek rezerv açısından altın değerinde olmaktadır.
 • Ayrıca FUT izi ya da yara skar izi üzerine göğüs ya da sakal kıllarından ekim yapılarak bu izler rahatlıkla kapatılabilir.
 • Başarısız bir saç ekiminin düzeltilmesinde saç greftleri yetmediği anda alternatif bir seçenektir. Daha ince olan vücut kılları, hatalı saç ekimi görüntüsünün yumuşatılmasında iyi bir seçenektir.
 • Göğüs, karın, bacak, sırt gibi vücut kılları kafa derisi kıllarına göre daha yatık açıda çıkış yaparlar. Dolayısıyla bu kıllarının alımını yapacak doktor bu konuda oldukça tecrübeli olmalıdır.
göğüs kılından saç ekimi
göğüsten saç ekimi

Hangi Vücut Kıllarını Saç Ekiminde Kullanabiliriz. ?

Vücut kılları denilince tüm vücut kıllarını aklımıza gelmesi elbette normaldir. Peki bunlardan hangisi uygundur.

 • a) Sakal Kılları (Sakaldan Saç Ekimi) Vücut kıllarından saç ekimi uygulamasında ilk tercih olarak uygulamaktayız. Bunu ayrıntılı olarak sakaldan saç ekimi isimli yazımızda ele aldık. Yaklaşık 5 kişiden birinde sakal kıllarını kullanmaktayız.
 • b ) Göğüs Kıllarından Saç  Ekimi : (Yazımızın Konusudur). Ayrıca buna karın kıllarını ve bacaktan saç ekimini de ekleyebiliriz.
 • c) Diğer Vücut Kılları: Kasık ve koltuk altı kılları, (genital bölge ), sırt omuz ve bacak kılları: Pratik olarak bu vücut kıllarından saç ekimi işlemini uygulamıyoruz. Yumuşak doku kıllarını almak zor ve fire oranı yüksek olan bir işlemdir. Kaş ekimi için genital gölge kılları donör olarak kullanılabilmektedir. Göğüs ve diğer vücut kıllarından saç ekimi uygulamasında Dr. Umar Amerika da bacaktan saç ekimi konusunda çok başarılı sonuçlar almıştır.

Göğüs Kıllarından Saç Ekimi Nasıl Yapılır  ?

Pratikte, ense saçlarının alınması ile göğüs kıllarının alınması arasında çok fazla fark yoktur. Lokal anestezi işlemi uygulanır. Dünyada çok nadiren de olsa genel anestezi altında vücut kıllarının alımı işlemi uygulanmıştır. Biz klinik olarak bunu uygulamadık. Sadece lokal anestezi altında vücut kıllarının alımını uygulamaktayız. Ama burada da bir dezavantaj söz konusudur.

Saçlı derinin belirli anatomik sinir noktaları bulunduğu için çok daha düşük dozlarda uygulanan lokal anestezi ile anestezi işlemi tamamlanabilir. Ama göğüs bölgesinde bu anatomik noktalar yüzeysel bölgelerde bulunmamaktadır. Bundan dolayı alım yapılacak her bölgeyi uyuşturmak gereklidir. Bundan dolayı da cm2 olarak seçilecek belirli bir bölgeyi uyuşturmak için yüksek dozlarda anesteziye ihtiyaç olacağı aşikardır. Dolayısı ile günlük alınabilecek göğüs greft sayısı çok fazla olmayacaktır.

Göğüs bacak gibi vücut bölgelerinde turgor dediğimiz gerginlik kafa bölgesine göre daha azdır. Bunun için göğüs bacak karın gibi vücut bölgelerinden alım yapılırken cilt altı serum fizyolojik ile şişirilir. Aksi takdirde, greftlerin çıkarılması çok zor olur ve köklerin hasar görme ihtimali artar. Ayrıca vücut kılları en fazla 3-4 mm derinliktedir. Saçlı deriden greft alımı yapmaya alışmış bir kimse vücut kıllarından alım yaparken zorlanabilir ve vücut köklerinde fire oranı yüksek olabilir. Deneyimli bir doktorun yaptığı alımlarda ise fire oranı çok daha düşüktür.

Uygulamalarımızda bir günde 500-1500 greft ortalaması göğüs kıllarından alım yapmaktayız. Bir günde 1500 göğüs grefti sayısını aşmayı doğru bulmuyoruz. Eğer daha fazla göğüs kılı alınması planlanıyorsa bunu birden fazla güne bölmek operasyon konforu açısından ve hasta sağlığı açısından daha doğru olacaktır. Ayrıca tüm göğüs bölgesini bir seferde uyuşturmak yerine, kısım kısım karelere bölerek uyuşturmak daha mantıklı olacaktır.

Göğüs ya da diğer vücut kıllarından alım hedefleniyorsa operasyondan belirli bir süre öncesinde M i no k s i d i l kullanımı önerilir. Topikal sürülen bu solüsyonla hedef bölgedeki kılların anagen süreyi arttırmak hedeflenir.

Anestezi işleminden sonra vücut kıllarının alımı ile saç greftlerinin alımı arasında bir fark yoktur. Mikro motor ya da manuel yöntemle ( FUE saç ekimi ) alım yapılabilir. Burada alım yaparken, göğüs kıllarının açılarına dikkat etmek önemlidir. Aksi takdirde fire oranı yüksek olabilir. Göğüs kıllarının boyu saç kıllarına göre daha kısadır. Alım yaparken derine girmemeye dikkat edilmelidir. Ayrıca alım işlemini yaparken, işlemi kolaylaştırmak için deri altına serum fizyolojik uygulanabilir. Vücut kıllarının ekiminde Dhi saç ekimi tekniği ile çok iyi sonuçlar almaktayız. Ayrıca vücut kıllarından saç ekimi yapılırken tıraşsız FUE yöntemi başarılı bir şekilde uygulanabilir.

Sık Sorulan Sorular

Göğüs kılları sınırsız uzar mı?

Göğüs kılları, saç ve sakal kılları gibi sınırsız uzamaz. Genelde göğüs kılları 5-6 cm’ye kadar uzayabilir

Hiç Saçı olmayana saç ekilir mi?

Saçsız bölgenin genişliği ile alınabilecek toplam greft sayısı arasında mantıklı bir orantı olmalıdır. Eğer saç kökleri yetersiz ise, göğüs sakal gibi diğer vücut kılları kullanılabilir. Buna doktorunuzun muayenesi sonrasında birlikte karar vermelisiniz.

Pubik Bölgeden Saç Ekimi Yapılır mı?

Teorik olarak etek bölgesinden saç ekimi mümkündür. Fakat uygulamalarımızda çok olumlu sonuçlar aldığımızı söyleyemeyiz. Bazen genital bölgeden, kadınlara yapılan kaş ekimi gibi küçük sayıda greft gerektiren işlemlerde yapılabilir.

Göğüsten saç ekimi fiyatları farklı mıdır?

Elbette farklıdır. Göğüsten alım zor ve zaman alıcı bir işlemdir. Bir günde alınabilecek greft miktarı düşük olduğundan dolayısı le operasyon maliyeti de greft başına hesaplandığında saçtan alıma göre daha yüksek olacaktır.

Göğüs kılları ömür boyu kalıcı mıdır?

Temel ölçü şudur. Donör bölgedeki kıl güçlü ise dökülmüyor ise nakledilen bölgede de dökülmez. Zayıf cansız göğüs kıllarının nakledilen kafa derisinde ömür boyu sağ kalım oranı düşüktür.

En fazla ne kadar göğüs kılı alınabilir?

Bunun cevabı kişinin göğüs kılları kalitesi ve yoğunluğu ile orantılıdır. 3000-4000 arası göğüs kılı günlere bölünmek kaydıyla alınabilir

Göğüs bölgesinde alım sonrası iz kalır mı?

Bütün cerrahi girişimler de deride mutlaka az ya da çok iz kalır. Hiç bir iz olmaz demek doğru olmaz. Burada önemli olan dengeli homojen bir alım yapmaktır.

Vücut kıllarından saç ekimi öncesinde neler yapmak gerekir?

Göğüs bölgesine minoxidil uygulanması, operasyondan 1 ay kadar öncesinden başlayarak göğüs bölgesinin jiletle traş edilmesi , güçlü göğüs kıllarının doktor tarafından seçilmesinde yardımcı olabilir.

Ekilen göğüs kıllarının tamamı çıkar mı?

Hayır. Hepsi çıkar demek doğru olmaz. Göğüs kıllarının saçlı deriye adaptasyonu maalesef yüzde yüz olmamaktadır. Ayrıca buradaki en önemli kriter göğüs kıllarının kalitesidir.

Göğüs bölgesinin iyileşmesi ne kadar sürer?

Klasik yara iyileşmesinden herhangi bir farkı yoktur. Ortalama 1 hafta içerisinde tamamen iyileşmiş olur.

Yararlanılan Kaynaklar

1- Body Hair Transplant by Follicular Unit Extraction: My Experience With 122 Patients Sanusi Umar, MD. Aesthetic Surgery Journal, Volume 36, Issue 10, November/December 2016, Pages 1101–1110, https://doi.org/10.1093/asj/sjw089 https://academic.oup.com/asj/article/36/10/1101/2664510

Cevabını aradığınız soruları aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Kısa sürede cevaplayacağız

8 thoughts on “Göğüs Kıllarından Saç Ekimi”

 1. Ben saç ekimi yaptırmak istiyorum eğer ensemdeki saç yetmezse vücudumdaki kılları alırsanız o kıllar geri cikarmi?bunun hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız çok memnun kalırdım.

  1. Merhabalar, ense bölgesi saçları yetmediği takdirde vücut kılları da yedek bir rezerv olarak kullanılabilir. Alınan vücut kılları yeniden çıkmaz. Homojen bir seyrekleştirme işlemi yapılır.

 2. Merhaba ben bir kaç yere saç ekimi sordum ense kıllarım seyrek daha doğrusu saçımın genelinde seyrelme var ama çene altı sakal göğüs kıllarım sık bana göğüs kıllarını tercih etmiyoruz dediler çünkü bir saç kökü ile aynı potansiyeli yaratmadığından oraya yönelmiyorlar şimdi sizde ekebiliyoruz diyorsunuz o yüzden tereddüt ediyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ense bölgesi saçları her zaman için birinci tercihtir. Sakal kılları ikinci tercih, diğer vücut kılları ise üçüncü tercihtir. Donör bölge saçları yetmediği takdirde, sakal ve göğüs kılları sıklaştırma amacıyla kullanılabilir. Fakat her göğüs kılı uygun değildir. Göğüs kılları kaln ve sert olmalıdır. Eğer vücut kılları alım için uygunsa elbette kullanılabilir. 10 yılı aşkın bir süredir sakal ve göğüs kılları, yedek rezerv olarak kulanılmaktadır.

 3. 2 güne yayip 7.000 greft gögüs killarindan ekim yapilabilinir mi? Maalesef kafamda ve ensemde hic donör yok. Gögüs, omuz ve bacak killarim iyi kalite de ve 7.000-8.000 grefte ihtiyacim var. Almanya´dan yaziyorum. Cok tesekkürler.

  1. Göğüs kıllarından günde 1500 greftten alınması doğru değildir. Çünkü yapılacak lokal anestezi dozu aşılırsa sorun oluşabilir. Bize mail ya da whatsapp yolu ile
   1-) Saçsız bölgenizin önden yandan tepeden ve donör bölgenizin resimlerini gönderiniz
   2-) Göğüs karın ve sakal bölgenizin resimlerinizi gönderiniz.
   Resimlerinizi gördükten sonra size ne yapılabileceğini söyleyebiliriz. İyi günler dileriz.

  1. Alyeküm selam. Bu cevabı etkileyen bir çok faktör var. Doğru ve uygun hasta seçimi, doğru bir alım yapmak, doğru teknikle ekim yapmak, ekim sonrası doğru bir bakım yapmak vs.Kesin yüzde vermek doğru değil. Yani % 0- ile 90 arasında değişir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top