saç ekimi öncesi ve sonrası

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası

Yazımızı okumadan önce aşağıdaki videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Sonuçlar

Saç ekimi öncesi ve sonrası görseller saç nakli isteyen kişiler için önemli ipuçları vermektedir. Saç nakliyle ilgilenen kişilerin en çok araştırdıkları konular saç ekimi öncesi sonrası sonuçlar ve saç ekimi fiyatlarıdır. Bu konuda internet ortamında doğru bilgilendirici sonuçlar olabileceği gibi maalesef kişileri yanıltabilecek bir çok görüntülere de ulaşmak mümkündür. Saç ekim merkezleri haklı olarak en iyi saç ekimi sonuçlarını kişilere ulaştırmak isterler. Fakat ülkemizdeki mevzuata göre saç ekimi sonuçlarını kurumsal  internet sitelerinde açık olarak yayınlamak yasal yaptırımlarla sonuçlanmaktadır. Bu durumda bireylerin özgür olarak sonuçlarını paylaştıkları saç ekimi forum siteleri, saç ektirmek isteyenlere aydınlatıcı olmaktadır.

En iyi saç ekimi öncesi ve sonrası sonuçlarına nasıl ulaşılabilir.

Saç Ekimi Sonuçları Ne Zaman Alınır?

Saç ekimi yaptıranların aslında en zorlu dönemleri saç ekimi sonrası süreçtir. Saç ekimi sonuçlarının tam olarak alınabilmesi için tam olarak 18 ay geçmelidir. Saç ekimi sonrası dönemi kısaca özetleyecek olursak ,

 • Yaklaşık 15-20 gün içerisinde şok dökülme başlar
 • Dökülen bu saçlar 4-5 aylar içerisinde çıkmaya başlar. İlk çıkan saçlar zayıf cansızdır.
 • 6. ayda yaklaşık % 50-60 lik bir sonuç ortaya çıkar. Bu genel ortalamadır. Kişiden kişiye göre bu oran değişebilir.
 • 7-8 aylarda saçlar kalınlaşmaya hacim olarak da artmaya başlar.
 • Bir yılın sonunda yaklaşık % 90-95 lik bir sonuç ortaya çıkar.
 • %100 lük bir sonuç için 18. ayı beklemek gerekmektedir.

Dolayısıyla saç ekimi öncesi ve sonrası görüntüleri tam olarak değerlendirebilmek için aslında periyodik aralıklarla ay ay fotoğrafların değerlendirilmesi daha doğru olur.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Görsellerde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

 • Bir saç ekimi sonuçlarını değerlendirirken objektif bazı kriterlere dikkat edilmelidir. Bunları inceleyecek olursak ;
 • Kaliteli yüksek çözünürlükte bir fotoğraf ile çekilmelidir.
 • Saç ekimi öncesi ve sonrası fotolar , aynı ışık altında çekilmiş olmalıdır. Hatta mümkünse günün aynı saatinde gün ışığında olmalıdır.
 • Fotoğraflar aynı açıyla çekilmiş olmalıdır.
 • Günümüzde teknolojik olarak photoshop gibi proğramlarla fotoğraflar üzerinde oynama yapılarak, yanıltıcı görüntüler maalesef yayımlanabilmektedir.
 • Saç ekimi öncesi ve sonrası görüntüleri değerlendirirken, kişinin yaşı, dökülme tipi, ekilen greft sayısı donör bölge saçlarının canlılığı gibi kriterler de göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Saç ekimi sonuçlarını içeren saç ekimi videoları, fotoğraflara göre dağa doğru bilgi verebilir..

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Görüntüleri Aşama Aşama Değerlendirelim

Saç ekimi görüntülerini değerlendirirken, sadece ekim bölgesini değil, greft alınan donör bölgeleri de değerlendirmekte  fayda vardır. Şimdi aşama aşama görüntülerle  süreci görelim.

saç ekim öncesi

Saç Ekimi Öncesi : Saçlar traş edilmeden önce ve tıraş sonraı görüntüler önemlidir. Ayrıca saçlar kuru ve ıslak olarak çekilirse saçsız bölgeleri görme açısından oldukça faydalı olacaktır. Islak saçlarla çekilen fotolarda saçsız bölgeler daha net olarak görülecektir. Kişinin yüz yapısı ve yaşıyla uyumlu dengeli bir saç çizgisi çizilerek, greft yerleştirilecek alan görüntülenmelidir. Bu bize 1 santimetre kareye kaç greft yerleştirilebileceği hakkında bilgi verir. Saç ekimi sonuçları değerlendirilmesinde bu önemlidir.

Saç Ekiminden Hemen Sonra ( 0. Gün ) : Operasyondan hemen sonra greftler daha taze hafif kanlı bir görüntü vardır. Deneyimlerimize göre, kalem tekniği ile yapılan ekimlerde daha temiz bir görüntü oluşmaktadır.

saç ekimi sonrası 1. gün

1-2.Gün ve İlk Yıkama Öncesi Ve Sonrası: Operasyon sonrası en kritik dönem ilk 48-72 saatlik süredir. Özellikle bu dönemde kafaya darbe olası durumlarına karşı dikkat edilmelidir. Biz uygulamalarımızda ilk yıkamayı birinci gün yapmaktayız. Bazı klinikler 3. günden sonra ilk yıkamayı yapmaktadırlar. Yıkama günde iki defa yapılmalıdır. Donör bölge hızla iyileşmeye başlar. Görüntü olarak ikinci günden itibaren hafif bir ödem ( şişlik ) olabilir. Bu geçici bir durumdur. Kalem yöntemi ile ekimde saçlı deriye serum fizyolojik verilmediğinden ciddi bir ödem oluşmaz.

Saç Ekiminden 10. Gün Sonra : Yaklaşık 8-10 gün arası deride kabuklar gitmiş olacaktır. İlk görüntüler kişinin yüzünü oldukça güldürür. Saçlar 3 numaraya tıraş edilmiş gibi görülür. Donor bölge ise tamamen iyileşmiş olur. Ciddi bir görüntü bozukluğu olmaz. 12.günden sonra kabuklar devam ediyorsa işlem yaptırdığınız yerle irtibat kurunuz.

Şok Dökülme Dönemi ( Shock loss ) :

Ekilen saçlar yaklaşık 15-20 gün sonra dökülmeye başlar. Bu normal bir süreçtir. Bu kişiden kişiye değişir. 45-50. güne kadar şok dökülme devam edebilir. Şok dökülme oranı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazılarında % 90 -%100’e varan dökülme olurken bazılarında ise %5-10 da kalabilir. Bu konuyu saç ekimi sonrası şok dökülme isimli yazımızda daha detaylı olarak inceledik..

Saç Ekimi Sonrası 1. Ay : (30.Gün) Şok dökülme başlamıştır ve devam etmektedir. Saç ekimi öncesi ve sonrası dönem için aslında en can sıkıcı dönemlerdendir. Saç ekimi sonrası ekilen bölgede kızarıklık olabilir. Bu özellikle açık tenli kişilerde daha fazla görülen bir durumdur ve 2-3. aya kadar bu kızarıklık devam edebilir.

Saç Ekimi Sonrası 3. Ay : Şok dökülme süreci bitmiş kızarıklık da kaybolmuştur. Bu sürede deride yer yer sivilcelenme ler olabilir. Korkulacak bir durum değildir. Ama çok aşırı sivilcelenme olursa, saç ekimi doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır. Saçlar artık yavaş yavaş çıkışa hazırlanmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası 4. Ay : Ekilen saçlar yavaş yavaş çıkmaya başlar. 4.ay sonunda, yaklaşık %25-30 luk saç çıkışı olur. İlk çıkan saçlar, zayıf ve incedir. İlk çıkan saçlar genelde kıvırcık olabilir aşama aşama zamanla normal haline gelirler.

Saç Ekiminden Sora 6. Ay : (180.Gün) Genel olarak saçların çıkış oranı % 50-60 arasıdır. Bazı kimselerde 6 ayda bile sürecin büyük çoğunluğu tamamlanmış olabilir.

7. Ay Sonu Görünüm : 210. günde, hem sayısal olarak artış olur hem de saçlarda hacim olarak artış olur ve kalınlaşmaya başlar. Genel çıkış oranı ortalama olarak % 70-80 arasıdır.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası ( 1 YIL )

Ortalama saçların Çıkış oranı % 95 oranındadır. Süreç büyük oranda tamamlanmış demektir.

18 Ay Sonra : Artık süreç tamamlanmış demektir.

Donor bölgeden aşırı miktarda greft alımı yapılmış ise ve homojen bir alım yapılmamış ise donör bölgede hiç de iyi gözükmeyen kötü görünüm oluşabilir. Onun için ki greft alımı yaparken donor kapasite asla aşılmamalıdır ve iyi bir planlama yapılmalıdır.

Bu anlatılan saç ekimi ve sonrası aşamalar, herkeste aynı olmayabilir. Yazdıklarımızı genel ortalama olarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin şok dökülmesi çok az olan bir kişide 4. ay sonunda %80-90 lık bir ortalama sonucu görebiliriz. Nadiren de olsa 12 ay sonuna kadar beklenilen yoğunluğu olmayan bir kişide 18 aya kadar bu süreç uzayabilir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir