tıraşsız saç ekimi

Traşsız Saç Ekimi

Bu makale, traşsız saç ekimi hakkında merak edilen tüm soruları bilimsel ve doğru olarak açıklamak için Dr. Hakan Doğanay tarafından hazırlanmıştır.

Traşsız Saç Ekimi Nedir?

Saçları kesmeden uygulanan saç ekimidir. Saçların tamamını ya da bir kısmını tıraş etmeden yapılan uygulamaya traşsız saç ekimi denilmektedir. Saç kazıtmadan yada saçları kesmeden saç ekimi fikri, saç nakli düşünen kimselere oldukça cazip gelmektedir. Ayıca saç ektirmek isteyen bir çok kişi, ilk günlerde dahi saç ekimi yapıldığının başkaları tarafından anlaşılmasını istememektedirler.

Klasik FUE yönteminde kafanın tamamı saçlar 1 milimetre olacak şekilde yani sıfır numaraya traş edilir. Tıraşsız yöntem de ise komple tıraş etme işlemi ortadan kalkmaktadır. Uluslararası literatürde non shaven yada unshaven hair transplant olarak adlandırılmaktadır. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Traşsız yapılan saç ekimlerinde, Türkiye dünyadan daha ileridedir. Amerika ve Avrupa’da (U-FUE – saptanamayan FUE) olarak ta adlandırılır.

FUE operasyonlarının gelişmesiyle saç ektirmeyi düşünen insanların da, beklentileri daha da yükselmiş, operasyon konforuyla ilgili gelişmeler de hızla ilerlemiştir. Traşsız saç ekimi de bu gelişmelerden birisidir. Şunu söylemek gerekir ki bu yöntemle saç ekimi yeni değildir. Aslında biz bu uygulamayı 2009 yılından bu yana uygun olan birçok kişide uygulamaktayız. Bunu 2000’li yıllarda yayınlanmış olan web sitelerimizde görebilirsiniz. Dr. Hakan Doğanay saç kesmeden yapılan saç ekimi uygulamasını ilk yapan doktorlardan birisidir. Son bir kaç yılda yeni bir uygulamaymış gibi İnternet ortamında yoğun bir tanıtımı yapılmaktadır. Aslında bu yöntem, şu anda uygulamaktan vazgeçtiğimiz FUT metodunda sıklıkla uygulanmaktaydı. Son zamanlarda saçları kazıtmadan saç ekimi yapan yerlerde artış görülmektedir.

Traşsız Yöntemle Saç Ekimi Kimlere Yapılır ?

Artık kişiler saç nakli araştırmalarında sizde tıraşsız saç ekimi var mı, olur mu, traş olmadan ekim yapılır mı, saç kesmeden saç ekimi mümkün müdür? gibi soruları daha sıklıkta sormaktadırlar. İnsanların günlük iş hayatında dönüşü açısından çok verimli bir uygulama olmuştur. Maalesef bu traş işleminden dolayı birçok kişi saç nakli operasyonundan uzak durmaktaydılar. Sosyal yaşama ve iş hayatına en kısa sürede dönme fikri uzun saçlarla saç ekimi operasyonlarına rağbeti oldukça arttırmıştır. Tıraşsız fue tekniği artık saç nakli uygulamalarımızda oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki saç ektirecek her kişi traşsız yöntem için uygun değildir.

Traşsız saç ekimi için 8 uygun aday

 1. Norwood 2-3 gibi greft ihtiyacı düşük olan erkekler : 2000 grefte kadar saç kesmeden rahatlıkla saç ekimi yapılabilir.
 2. Kalem yöntemi (dhi saç ekimi ) ile saç ekimi yaptırmayı düşünenler
 3. Bayanlarda yapılan saç ekimleri
 4. Traşsız FUE’nin en ideal uygulamalarından birisi de kaş ekimi işlemidir.
 5. Tepe ( vertex-crown ) bölgesi ekimleri
 6. Ense bölgesi saç uzunluğu en az 8-10 cm uzunlukta olan erkekler.
 7. Saçlarında seyrelme olanlarda saç sıklaştırma yoluyla saç ekimi yapılacaklarda
 8. İkinci ya da üçüncü seans operasyon yaptıranlarda da tıraşsız yöntemi alternatif olarak düşünülebilir.

Yukarıdaki 8 grup, traşsız saç ekimi için ideal adaylardır. Yüksek sayıda greft ihtiyacı olan erkeler, kanal yöntemiyle saç nakli düşünenler için bu yöntem çok uygun olmayabilir. Peki traşsız saç ekimi uygulaması nasıl yapılır uygulama şekillerini inceleyelim. Bu ekim birkaç farklı yöntemle uygulanabilir.

Traşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?  Yöntemleri Nelerdir ?

Tıraşsız saç ekimi yöntemlerini kısaca 3 ayrı grupta inceleyebiliriz. Şimdi bu yöntemlere göz atalım.

a) Donör Bölge Kısmi Olarak Tıraşlanır, Ekim Yapılacak Bölge Tıraşlanmaz:

En sık uyguladığımız yöntemlerden birisidir. Bölgesel olarak donör bölge kısmi traşlanır.  Bu uygulama için, donör bölge saçlarının uzun olması şarttır. Ense bölgesi saç uzunluğu en az 8 -10 cm uzunlukta olmalıdır. Ense bölgesinde ortalama 2×10-15 cm olacak şekilde bir ya da iki bölge normal saç ekimindeki gibi tıraşlanır. FUT saç ekimi yönteminde de tıraşlama işlemi aynısıdır. Bu kesilmiş alandan normal FUE işleminde yaptığımız gibi saç kökleri tek tek çıkartılır. Traşlı bölgenin üst kısmında kalan saçlar, yatay açılarından dolayı tıraşlanmış bölgeyi kapatıp kamufle edecektir. Böylece kişinin donör bölgesine yapılan tıraş işlemi ve greft alımından dolayı oluşacak yaralar ilk gün dahi anlaşılmayacaktır. Kanal yönteminde bu uygulama oldukça zordur fakat dhi yönteminde çok daha kolay şekilde saç ekimi gerçekleştirilebilir.

Özellikle bayanlara yapılan saç ekiminde bu uygulamayı 2009 yılından beri rutin olarak uygulamaktayız.  Bu yöntemle bir seansta en fazla 2000 grefte kadar saç grefti alınabilir. Aşağıdaki resimlerde kısmi tıraşlanmış uygulamalardan örnekler görmektesiniz. Daha yüksek sayıda greft gerektiren durumlarda ise ortalama 1 yıl aralıklar ile 2-3 defa bu yöntemle ekim yapılabilir. Aşağıdaki resimde donor bölgenin kısmi olarak traşlanmış şekilde yapılan ekim şeklini görüyorsunuz.

saç kesmeden saç ekimi
traşsız saç ekimi

b) Tam Tıraşsız Uygulama:  

Donör bölge hiç bir şekilde tıraş edilmez. Özel FUE punchları ile greftler  saçların arasına girilerek tek tek kökler çıkartılır. Oldukça zor ve uzun süren bir uygulamadır. Bir seansta maksimum 500-700 greft alınabilir. Pratikte çok fazla uygulanmaz. Bu yöntemde saç kökleri özel tasarımlı FUE punchlarıyla alınmaktadır. Bu uygulama sadece manuel yöntemle yapılabilir. Mikro motor yöntemiyle bu uygulama yapılamaz. Çok az greft ihtiyacı olan durumlarda uygulanabilir. Daha çok longhair FUE saç ekimi adıyla bilinmektedir. Bu uygulamada alım yaparken greftlerin hasar görmesi olasılığı bulunmaktadır. Operasyon sorasındaki 15 – 45 günlük dönemde zaten saçlarda şok dökülme (shock loss) olacağından, ekilen greftler uzun olsa bile yine dökülecektir.

c ) Donor Bölge Tıraşlı, Ekim Bölgesi Tıraşsız

traşsız ekim

Yüksek sayıda greft  gerektiren durumlarda tercih edilecek bir yöntemdir. Donör bölge tamamen traşlanır, geniş bir alandan yüksek sayıda greft alınması mümkündür. Ekim yapılacak alan tıraşlanmaz ya da 2-3 cm olacak şekilde kısaltılabilir. Donör bölgeden normal traşlı işlemdeki gibi bir seansta 4000-5000 greft elde etmek mümkündür. Seyrek saçları sıklaştırmak için ideal bir yöntemdir.

Bu şekilde, kanal yöntemiyle yapılan ekimlerde, tıraş edilmeyen uzun saçlar ,ekim sırasında hasar görebilir. Oysa kalem yöntemiyle uygulanan saç ekimi, saçları traş etmeden yapılan bu uygulama için çok elverişlidir. Bu tür  saç kesilmeden saç ekimi  daha çok  Türk vatandaşları tarafından değil, yurt dışından gelen yabancılar tercih etmektedir. Genelde Türk hastalar ense bölgesi tamamen tıraşlanacaksa, ön ve tepe bölgesinin de traşlanmasını istemektedirler.  Yukarıdaki resimde donör bölge ful traşlanmış, ekim bölgesi traşsız bir uygulama görmektesiniz. Vertex  bölgesi saç ekimleri ve saç sıklaştırma işlemleri için oldukça uygundur.

Traşsız  yöntemde, saçların traş uygulaması dışındaki prosedürler normal FUE yöntemiyle aynıdır. Saç çizgisinin oluşturulması, greft alımı, ekim bölgesinin anestezi  ve ekim işlemi prosedürleri aynıdır.

Tıraşsız Saç Ekimi Videoları

Aşağıda Youtube kanalına eklediğimiz iki video görmektesiniz. Bu videolardan birisi bayanlara yaptığımız tıraşsız dhi yöntemini göstermektedir ve bu videoyu 2010 yılında yayınlamışız. Bu da gösteriyor ki, saç kesilmeden yapılan ekim, son birkaç yıldan beri uygulanan  yeni bir yöntem değildir. Yaklaşık 10 yıldan bu yana bu yöntemi uygulamaktayız. Diğer videoda ise saçları kesmeden nasıl ekim yapıldığını ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Youtube kanalımıza üye olduğunuzda size yeni videolarla ilgili bildirimler sunabiliriz.

Saçlar Neden Traş Edilir?

Normal FUE saç ekimi uygulamasında, saçlar 1-2 milimetre uzunlukta olacak şekilde, sıfır ( 0 ) numaraya tıraş edilmek zorundadır. Buda yaklaşık olarak 2-3 mm uzunluğa eşdeğerdir. FUE operasyonunda greftler  mikro motor ya da manuel   uygulama olmak üzere iki şekilde donör bölgeden çıkartılır. Her iki şekilde de greftleri sağlam ve rahat bir şekilde çıkartabilmek için, saçlar kısa olarak kesilmek durumundadır.  Bu şekilde donör bölgeden kişinin donör kapasitesine göre 5000-6000 grefte kadar saç kökü alınabilir. Tabi ki traşsız saç ekimi işleminde 1 seansta bu sayıya ulaşmak mümkün değildir.

Tıraşsız Yöntem ve DHİ Saç Ekmi ( Kalem Yöntemi )

Saçları kazıtmadan ekimi  uygulaması , klasik FUE saç ekimine alternatif olarak , avantajlarından dolayı popüler bir uygulama şeklini almıştır. Özellikle kanal yönteminde kanallar açılırken saçların uzun olması kanal açma işlemini oldukça zora sokar.  Bundan dolayı ekim yapılacak alandaki saçları traş etmek, kanal yönteminde mecburdur. Kalem yönteminde seyrek saçların arasına rahatlıkla ekim yapılabilir. Traşsız ekim açısından kalem yöntemi (traşsız dhi yöntemi)  çok büyük bir avantajdır. Traşsız saç ekimi yaptıranların yorumlarını Türkiye’de ve dünyadaki bir çok saç ekimi forum sitelerinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Şunu rahatlıkla diyebiliriz ki saç kesmeden yapılan saç ekimi için en iyi seçenek kalem yöntemidir. (Dhi saç ekimi )

Göze hoş gelen saçları kazıtmadan yapılan saç ekimi uygulamasının avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. Şimdi bunlara kısaca göz atalım.

Traşsız Saç Ekimi Avantajları Nelerdir ?

 •  İster kısmi tıraşlı olsun, ister ful tıraşsız olsun, operasyondan sonra, iyileşme hızı aynı olsa bile görünüm olarak çok hızlı bir süreç ilerler. (Klasik traşlı FUE saç ekimine göre). Dolayısı ile iş hayatına geri dönüş çok hızlıdır. Hatta operasyon sonu ertesi gün bile günlük iş hayatına geri dönebilir.
 • Ekim  ve alım bölgesindeki kabuklanmalar çok kolaylıkla gizlenebilir.
 • Traşsız yöntem ile, kişinin saç ektirmiş görüntüsü ikinci gün bile belli olmayabilir. Hatta ekim yaptırtacağınızı bilmiyorsa evde eşiniz çocuklarınız bile anlamayabilir.
 • Seyrek saçlara sıklaştırma için, aralara saç ekimi işlemi için oldukça güvenlidir. Özellikle implanter pen adını verdiğimiz kalem yönteminde rahatlıkla uygulanabilir. Seyrek saçları sıklaştırırken saçları traş etmeden rahatlıkla ekim yapılabilir. Bu oldukça avantajlı bir durumdur.
 • Bayanlarda yapılan saç ekiminde, saçları komple tıraş etmek eşyanın tabiatına aykırıdır. Bu açıdan bakıldığında bayanlar için çok ideal bir yöntem olarak düşünülebilir.
 • Özellikle bayanlarda saçların eski uzunluğuna kavuşması için gereken zaman kaybı ortadan kalkmış olacaktır.
 • Seyrelmiş saçlara yapılan sıklaştırma işleminde, saçlar sıfır numaraya traş edilirse, boş alanların görülmesi daha zordur. Ama saçlar uzun olduğunda boş ya da seyek alanlar daha net olarak görülür. Bu tıraşsız yöntemin önemli avantajlarındandır. Bir çok saç ekim merkezi ise bunun tam tersini savunurlar. Saçlar uzun olduğunda seyrek alanlar daha zor görülür tezini savunurlar. Halbuki 10 yıldan fazla traşsız saç ekimi yapan bir klinik olarak, bunun tersini savunuyoruz. Uzun saçlarda özellikle saçlar ıslatıldığında seyrek bölgelerin daha kolay  görüldüğünü savunmaktayız.

Traşsız Saç Ekimi Dezavantajları Nelerdir ?

 • Saçları kesmeden yapılan saç ekimlerinde maalesef yüksek sayıda greft almak mümkün değildir. Bir seansta alınabilecek greft miktarını maksimum 2000 greft olarak uygun görmekteyiz. Yüksek sayıda greft gerektiren işlemlerde ortalama 10 – 12 ay sonra tekrar ikinci ya da üçüncü bir operasyon gerekebilir. Bunu bir dezavantaj olarak görebiliriz.
 • Saç ekimi sonrası herhangi bir komplikasyon açısından, traşlı yada traşsız FUE yöntemi açısından bir fark yoktur.
 • Operasyon sonrası saçların yıkanması işlemi, tıraşlı yönteme göre daha zordur. Yıkama öncesi kabukları yumuşatmak için kremlenen ekim bölgesindeki saçlar birbirine yapışabilir. Yıkama işlemi daha dikkatli yapılmak zorundadır. Traşsız saç ekimi yaptıracaksanız saç ekim sonrası ilk yıkama işlemini ekim yaptırdığınız merkezde ya da doktorda yaptırmanızı tavsiye ederiz.
 • Kanal yöntemiyle yapılan traşsız ekimde, ekim bölgesindeki saçlara zarar verme olasılığı bulunmaktadır..

Tıraşsız Saç Ekimi Sonrası Dönem ve Sonuçlar

Normal saç ekimi sonrası dönem ile tıraşsız yöntem sonrası dönem arasında pratikte bir fark yoktur. Tıraşsız yöntemde ekim sonrası yıkama yapılırken daha dikkatli davranılmalıdır. Özellikle bayanlarda saça sürülen krem saç tellerine yapışabilir bu da yıkama işlemini zorlaştırabilir. Komplikasyon riski, tıbbi kurallara uyulduğu takdirde normal FUE saç ekimiyle aynıdır.

Traşsız saç ekimi sonrası şok dökülme 15-25. günler arası gelişmektedir. Şok dökülme durumu da normal saç ekimindeki ile aynıdır. Sonucun ilerleme aşaması klasik saç ekimiyle aynıdır. Saçların çıkış aşaması 4-6. aylar arasındadır. Traşsız saç ekimi sonuçları oldukça yüz güldürücüdür. Ortalama 1 yıl sonunda saçlar istenilen neticeye gelmiş olacaktır. Traşsız yöntemle ilgileniyorsanız 0532 313 41 98 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Whats-app yoluyla bize resimlerinizi gönderirseniz size en kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Ayrıca sonuçlar hakkında bilgi almak için bizimle mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Traşsız Saç Ekimi Fiyatları Farklı mıdır?

Tıraşsız saç ekimleri özellikli uygulamalardır ve bunu yapan hekiminde oldukça deneyimli olması gerekir. Her saç ekim merkezi traşsız uygulamayı yapamamaktadır. Bu uygulama için geçirilen zaman ve emek normal operasyona göre daha fazladır. Biz uygulamalarımızda traşsız ekim işleminde normal saç ekimi fiyatlarına göre küçük bir fiyat farkı uygulamaktayız. Saç ekim merkezleri bu işlemde farklı fiyat uygulamaları yapabilmektedir. Bazı merkezler greft başına uygulama yaparken bazıları total bir ücret belirleyip greft hesabı yapmıyorlar. Biz uygulamalarımızda greft başına ücretlendirmeyi tercih etmekteyiz. Traşsız saç ekimi fiyatları, Avrupa ve Amerika’da greft başına 6-10 Euro / Dolar arasında değişmektedir. Bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde size traşsız ekim fiyatları hakkında daha detaylı bilgi verebiliriz.

Sık Sorulan Sorular

Traşsız FUE Saç Ekimi Kimlere Yapılabilir?

Tıraşsız yapılan saç ekimi,aşağıdakilerde rahatlıkla yapılabilir.
* Bayanlara saçları kesmeden rahatlıkla yapılabilir.
*Ense bölgesi saçları uzun olan ve 1800-2000 greftten az ihtiyacı olan erkekler

Tıraşsız Ekim Pahalımıdır?

Teknik açıdan uygulama zorluğu ve oldukça deneyim gerektiren bir uygulama olduğu için nispeten biraz daha pahalı olması normaldir.

Traşsız Ekim kendi saçlarıma Zarar Verir mi?

Kanal yönteminde saçlara zarar verme ihtimal vardır. Dhi tekniğiyle deneyimli bir doktor tarafından yapılıyorsa, saçlarınıza zarar verme ihtimali yok denecek kadar azdır. Kalem yönteminde, sıklaştırma yapılırken mevcut köklere zarar verme olasılığı oldukça düşüktür.

Saç Kesmeden Yapılan Ekimde Başarı oranı nedir?

Traşsız uygulama yapacak doktor ve ekibinin bu konuda deneyimli olması gerekmektedir. Deneyimsiz bir ekip ile başarılı sonuçlar almak mümkün değildir. Özellikle kalem yönteminde doktorun deneyimi ve el becerisi yüksek değilse, tıraşsız yöntem istenilen neticeyi vermeyebilir.

Bölgesel Saç Ekimi için saçları tıraş etmeye gerek var mı?

1000-1500 greft gibi küçük sayıda greft gerektiren ya da yanık ameliyat izi gibiküçük alanlarda yapılacak ekimlere bölgesel saç ekimi adı verilir. Rahatlıkla tıraşsız ekim yapılabilir

Tıraşsız Ekiminin dezavantajları nelerdir?

Kısa saçlı kişilerde tıraşsız saç ekimi mümkün değildir. Ense saçları en az 6-7 cm uzunlukta olması gerekmektedir. Ekin süresi normal ekime göre daha uzun sürer. Özellikle ful tıraşsız uygulamalarda ekim süresi normal operasyonlara göre daha uzun sürebilir.

Yararlanılan Kaynaklar
 1. Long Hair FUE and the Donor Area Preview. Hair Transplant Forum International September 2016, 26 (5) 200-202; DOI: https://doi.org/10.33589/26.5.0200 Otavio Boaventura, MD. https://www.ishrs-htforum.org/content/26/5/200

Merak ettiğiniz soruları yorum kısmına yazın cevaplayalım

3 thoughts on “Traşsız Saç Ekimi”

  1. Yasal olarak web sitesinden fiyat bilgisi veremiyoruz. 0532 313 41 98 nolu telefondan yada email you ile iletişime geçtiğinizde size bu konuda yardımcı olabiliriz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top