En İyi Saç Ekim Merkezi

Saç Ekim Merkezi Ne Demektir ?

Sağlık Bakanlığı’nın yasal statüsü içerisinde saç ekimi merkezi gibi bir tanım olmasa da saç ekimi sektörüne iyice yerleşmiş bir kavram olarak bilinmektedir. Saç ekiminin ilk popüler olduğu 2000li yılların başında , güzellik merkezlerinin içerisinde , saç ekim merkezi ünitesi olarak adı duyulmaya başlanmıştır. Daha sonra güzellik merkezlerinin kaldırılması ile bu yasal statü ortadan kalkmıştır.

Saç ekimi merkezleri yasal olan ya da olmayan statülere bağlı olarak son yıllarda sayısı hızla artmıştır. Aslında adı saç ekim merkezi olsa da bu kuruluşları belli başlı gruplar altında toplayabiliriz.

 • Doktor muayenehanesi  Saç ekimi yapan doktorların bir ya da bir kaç doktor olarak bir araya gelip kurmuş olduklar sağlık kuruluşlarıdır.
 • Poliklinikler : Güzellik merkezinden dönüşmüş olan polikliniklerde Sağlık Bakanlığı yasal olarak saç ekimi yapılabilme yetkisi tanınmıştır.
 • Hastahaneler ve Cerrahi Tıp Merkezleri : Hastaneler ve tıp merkezleri içerisinde saç ekim merkezi kurulabiliyor ve buralarda saç nakli gerçekleştirilebiliyor. Burada önemli olan hastanelerde saç ekimini kimlerin yapıyor olmasıdır.
 • Merdiven Altı Yerler : Herhangi bir sağlık kuruluşu yetkisini taşımayan ve bir çoğunun içerisinde doktor dahi bulunmayan , İnternet ortamında reklam pazarlama stratejisi ile müşteri avına çıkmış ve adına saç ekim merkezi eki takmış merdiven altı kuruluşlardır. Bu tür yerler içerisinde formaliteden doktor diploması bulunabilir. Bu sağlık bakanlığı denetiminden kurtulmak içindir. Bu tür yerler lüks hastaneler içinde bile bulunabilirler. Acentelar aracılığıyla günde 50-60 saç ekimi yapabilirler. Hastaneler içerisinde dahi olsalar statü olarak merdiven altı yerlere tabidirler. Çünkü operasyonlarında doktor hiç bulunmaz. Düşünebiliyor musunuz bir doktor günlük 50 60 operasyona ben saç ekimine katıldım diye imza atabiliyor. Bu aslında vahim bir durumdur. Sağlık otoriteleri de o doktora ” arkadaş sen günde 50 saç ekimine nasıl katılabildin” diye sormuyor. Saç ekiminde dünyanın en etkili kuruluşu olan ISHRS tarafından Türkiye’de black market (saç ekimi için kara listeye alınan yerler) ilan edilen yerler bu tip merdiven altı kuruluşlardır. Bu tür yerle özellikle FUT yönteminden FUE yöntemine geçiş sonrası patlama yapmışlardır.

En iyi Saç Ekim Merkezi

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kimselerin en çok öğrenmek istedikleri konuların başında da en iyi saç ekim merkezi hangisi, Türkiye nin en iyi saç ekim merkezi nerede, en iyi saç ekim doktoru kimdir gibi sorularıdır.

Saç ekimi merkezleri ni araştırırken bazı hususlara dikkat etmekte fayda vardır.

 • Bu merkezin geçmişi tecrübesini araştırın. Na kadar zamandır bu sektörde bulunmaktadır.
 • Öncesi ve sonrası gerçekçi sonuçlarını görmek isteyin Hata mümkünse canlı örnekler görmek isteyin
 • Saç nakli operasyonunu kim gerçekleştirecek, operasyonda doktor bulunacak mı. Doktor operasyonun hangi aşamalarında bulunacak. Yardımcı personeller sağlık personeli mi ve bunların deneyimleri ne aşamadadır. Bu soruların cevabını mutlaka isteyin.
 • Saç ekimi merkezleri, operasyonu nerede gerçekleştirecek, bunun cevabını arayın. Operasyon yapılacak yerin resmi anlamda sağlık kuruluşu yetkisinin var olup olmadığına dikkat edin, merdiven altı denilen tuzak yerlerden uzak durun.
 • En iyi saç ekim merkezi denilince, size olmayacak vaatlerde bulunmayan doğru bilgi veren , ve önceki sonuçları ile sizi tatmin eden bir sağlık kuruluşu olmalıdır.
 • Operasyon sonunda da yaptığı işin arkasında olacağına ve sizinle irtibatı koparmayacağına emin olduğunuz bir yer seçmeye dikkat edin.

Ruhsatlı Saç Ekim Merkezi Ne demektir ?

Şu anki yasal mevzuata göre, saç ekimi 3 hekim grubu tarafından  yapılabiliyor. Bu hekim grupları şunlardır.

 1. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
 2. Dermatoloji Uzmanı
 3. Medikal Estetik Sertifikasına Sahip Olan Doktor : 2003 yılında hazırlanan Güzellik Merkezleri yönetmeliğine göre, kurslara katılıp Sağlık Bakanlığı onaylı ” Medikal Estetik Sertifikasını” alan doktor.

Medikal Estetik Sertifikası 2006 yılından bu yana verilmemektedir. Bu saç ekimi yapmak isteyen Estetik Cerrahi ve Dermatoloji Uzmanları dışındaki hekimler için büyük sorun oluşturmaktadır.

Bu 3 doktor grubu tarafından kurulmuş olan polikliniklerde ve hastane ve cerrahi tıp merkezlerinde saç ekimi yapma ruhsatı sağlık müdürlükleri tarafından verilebiliyor. Bize göre doğru olmasa da Sağlık Bakanlığı muayenehane ortamlarında kim olursa olsun saç ekimi yapma yetkisi vermiyor. Dolayısıyla bu şekilde birçok hekim maalesef kaçak şekilde saç ekimi yapılmaya itilmektedir. Kanaatimizce tıp doktoru diplomasını alan her doktor, belirli bir eğitimden geçmek kaydıyla saç ekimi yapmaya yetkili olmalıdır. Dünyada da saç ekimi hiç bir branşın tekelinde değildir. Dünyanın en büyük saç ekimi kuruluşu olan  olan THE INTERNATIONAL SOCIETY OF HAIR RESTORATION SURGERY (https://ishrs.org/) kuruluşuna bir çok branştan doktor gerekli koşulları yerine getirdikten sonra üye olabilmektedir. Sağlık Bakanlığının bu soruna çözüm getireceğini umuyoruz.

Saç Ekimi Uzmanı diye Branşı Varmı dır?

Bu da maalesef ülkemize has uydurma bir uzmanlık alanıdır. Şunu unutmayın dünyanın hiç bir yerindeki Tıp Fakültelerinde, saç ekimi uzmanlığı diye bir uzmanlık alanı yoktur. Bu ülkemizdeki boşluğu değerlendirip bir matbaa da kartvizit bastırıp üzerine “saç ekimi uzmanı” yazdıran tiplerden oluşma bir gruptur. Bu kişilerin bir kısmı hemşire , sağlık memuru gibi yardımcı sağlık personeli olabilirken, bir kısmı da  boyacı, tamirci, ambulans şoförü, emekli memur polis asker, şarkıcı, kaportacı gibi sağlık alanıyla hiçbir alakası olmayan kişilerden oluşmaktadır. Tamamıyla merdiven altı diyebileceğimiz bu yerler cazibeli web siteleriyle görüntü vermeye çalışırlar. Reklamlarla müşteri avına çıkmış yerler diyebiliriz. Sonuçta bu saç ekim uzmanlığı yasal olmayan bir uygulamadır. Ayrıca yine  bazı yerlerde ” saç ekimi koordinatörü”  adı verilen kişiler bulunuyor. Böyle bir branş ve meslek te yoktur. Size bilgi verebilir bu normaldir bunda bir sakınca yok. Fakat siz siz olun en doğrusu bir doktordan bilgi almaya özen gösterin.

Saç Ekim Merkezleri  Vaatleri

Şunu unutmayalım ki, nereye giderseniz gidin hangi saç ekim merkezi olursa olsun , saç ekiminde ekilecek greftler kendi donor bölgenizden yani sizden alınacaktır. Dolayısı ile donor kapasiteniz neyse bunun üzerinden fazla greft almaya kalkmak doğru bir davranış olmayacaktır. Mesela 3000 greftlik bir donör kapasiteniz var ise ve size 7-8 bin greft vaadi yapılmaktaysa buradan uzak durun. Doğru bir netice alamayacağınız gibi , donör bölgenizde de istenmeyen durumlar yaşanacaktır.

Gel hemen ekeriz, iki seansta hallederiz gibi tüccar mantığı ile hareket eden yerlere karşı dikkatlı olun

Şunu unutmayın ki en iyi saç ekim merkezi en pahalı yerdir, ya da en iyisi en ucuzudur diye yanlış bir düşünceye kapılmayın. Saç ekimi merkezleri fiyatları arasında uçurum denilebilecek farklar olabilir. Fiyat performans kriterleri ölçüsünde araştıracağınız alternatif bir çok seçenek bulacaksınız.

Ünlülerin saç ekim merkezi , bu kelime çok çekici gelse de her ünlü kişinin yaptırdığı sonuç başarılı değildir. Maalesef bir çok ünlü kişinin hayal kırıklığı ile neticelenen saç ekimi bulunmaktadır.

Saç Ekiminde Garanti Belgesi Varmı dır?

Bu da ülkemize has uydurma  ve hukuki olarak hiçbir geçerliliği olmayan kandırmaca yazılardan başka bir şey değildir. Şunu unutmayın saç ekimi cerrahi bir müdahaledir. Hiçbir tıbbi müdahale sonrası garanti belgesi diye bir belge verilmesi söz konusu değildir. Diyelim ki safra kesesi ameliyatı olacaksınız,  hiç bir hastanede size garanti belgesi diye bir belge sunulmaz. Size olabilecek durumlar hakkında bilgilendirme formu sunulur, doktor size yapılacak ameliyat hakkında bilgi verir, sizde yapılacak işlemi onaylarsanız ameliyat yapılır.

Peki ülkemizde “garantili saç ekimi” ” saç ekiminde garanti belgesi” adı altında bir çok pazarlama teknikleri uygulanıyor. Maalesef yasal olmayan bir şekilde ve vatandaşımızın iyi niyeti ve saflığı suistimal edilerek bu tür çekici kelimelerle avlanmaya çalışılıyorsunuz. Aslında bir tür şarlatanlık yapılıyor.

Google de saç ekimi garanti belgesi diye arattık ve ilk çıkan resimlerden birini indirdik. Merkezin logosu adı adresi ve hasta ismini gizledik. Şimdi size bu garanti belgesini !! gösteriyoruz. Ne yazıyor belgede, “hastamıza ….. saç ekim merkezi güvencesiyle …… tarihinde 4500 greft saç ekimi operasyonu yapılmıştır. Operasyonumuz başarılı geçmiştir. Hastamıza sağlıklı gür saçlı günler dileriz” Buyurun size garanti belgesi güler misiniz  ağlar mısınız.?

Ülkemizde Saç Ekimini Kimler Nasıl Yapıyor ?

Saç nakli küçük de olsa cerrahi bir işlemdir tıbbi bir müdahaledir. Nasıl ki , bir bel fıtığı yada apandisit ameliyatını doktor yapıyor ise , saç ektirmekte aynısıdır ve doktor tarafından yapılmalıdır.  Fakat bunun pratikte uygulanması pek mümkün olmamaktadır. Nedeni ise yurtdışından saç ekimi için ülkemize yüksek bir talep vardır. Tahmini olarak Türkiye’de bir günde 1500-2000 arası saç nakli yapılmaktadır. Bu kadar yüksek sayıda saç ekimini gerçekleştirecek doktor sayısı ülkemizde yoktur. Bundan dolayı bir kaç prosedür gelişmiştir. Bu prosedürleri kısaca inceleyim.

1) Saç Ekimini Sadece Doktor Yapar

Bir doktor günde en fazla 1 operasyon yapabilir. Doktor greft alımını ve saç ekimini baştan sona kendisi yapar. Yanındaki yardımcı personel, hiçbir tıbbi müdahaleye katılmaz. Sadece greftlerin dizimi, saç tıraşı ,gerdirme gibi cerrahi ve tıbbi olmayan işlemlerde doktora yardımcı olur. Eğer greft sayısı da yüksekse bir hastaya yapılan operasyon gün sayısı 3-4 günü bulabilir. Yüksek emek gerektiren bu işlemin fiyatında yüksek olması normaldir.

2) Doktor Yardımcı Personelleriyle Birlikte Ekimi Yapar

Saç ekiminde, greftlerin alımı, kanalların açılması (klasik FUE) ve saç köklerinin ekimi gibi tıbbi işlemler uzun süren ve zahmetli işlemlerdir. Hekim yanında yetiştirdiği yardımcı sağlık personelleriyle bunların bir kısmını paylaşabilir. Mesela, klasik FUE yönteminde, greft alımını ve kanalların açılmasını doktor yapar, ekimi yardımcı sağlık personelleri yapar. Dhi saç ekiminde, greft alımını yardımcı personel yapar, kanal açma ve ekim işlemini (eş zamanlı işlemdir) doktor yapar. Bunun gibi değişik varyasyonlar olabilir. Saç ekimi işlemlerinin önemli bir kısmı bu şekilde gerçekleşir.

3) Doktor Operasyona Aktif Olarak Katılmaz Ekibinin Başındadır Sorumlu Doktordur

Doktor herhangi bir tıbbi müdahaleye girmez. Fakat operasyon anında personelini kontrol eder. Konsültasyonu ön saç çizgisini doktor gerçekleştirir. Günlük operasyon sınırı yoktur. Genelde ücretlendirmede greft sayısı dikkate alınmaz.

4) Doktorsuz Yerler

Bu tip yerler genelde merdiven altı çalışan yerlerdir. Operasyonda doktor hiç bir şekilde bulunmaz. Hatta bazılarında yardımcı sağlık personeli (hemşire, sağlık memuru, anestezi teknisyeni) bile bulunmaz. Bu tip yerlerden bir kısmında istendiği takdirde hastaya gösterilecek photoshopla hazırlanmış sahte doktor ve yardımcı sağlık personeli diplomaları bile bulunabilir. Bazıları ise sadece formalite icabı emekli ya da saç ekimiyle hiçbir ilgisi olmayan, hatta saç ekim merkezinin yerini dahi bilmeyen doktorların diplomalarını kiralamışlardır. Bu sadece devlet otoritesine karşı kendilerine yasal statü takmak için yapılan bir ali cengiz oyunudur.

Bu tür merkezlerin çoğunda, ”saç ekimi uzmanı” ya da “saç ekimi koordinatörü” kartvizitli kişilerle muhatap olursunuz. Merkezin sahibi ya da kendilerine uzman ya da koordinatör ünvanı veren kişilerin asıl mesleklerini araştırdığınızda, emekli polis memuru, ambulans şoförü, sanayici, estetisyen gibi sağlık sektörüyle alakası olmayan kişiler olduğunu görebilirsiniz. Bir kısmı hemşire gibi yardımcı sağlık personeli olabilir. Sizin operasyonunuza girecek kişiler kim olacak siz bilemezsiniz. Belki 3-5 yıllık çalışan birisi olacaktır belki de 1-2 gün önce işe alınmış birisi de olabilir. Artık bu şansınıza kalmış bir durumdur.

Günlük saç ekimi sayısı 50 ve üstüne çıkabilir. Genellikle acenteler, komisyoncular, simsarlar aracılığıyla yurtdışından hasta çekerler. Temel kriter ucuz saç ekim fiyatıdır. Bu kadar yüksek sayıda ekimi gerçekleştirmek için genellikle modern görünümlü bir hastanenin bir katı yada belirli bir bölümü kiralanır. Ya da hiç bir sağlık kuruluşu statüsü olmayan lüks villalarda kaçak saç ekimi yapılır. Gösterişli hastanenin girişi ya da villaların görünüşü hastaların gözünü boyar ve burası oldukça kaliteli bir yer imajı oluşturur. Hasta sayıları yüksek olduğu için sürümden kazanç düşüncesiyle hareket eden yerlerdir. Belirli bir greft sayısı planlanmaz ya da sınırsız greft sloganıyla hareket ederler.

En iyi saç ekim doktoru kimdir?

Size bilimsel olarak doğru bilgiler verebilen bir doktor aramalısınız. Operasyonu gerçekleştireceğiniz doktorun saygınlığı, marka değeri ve sizde bıraktığı güven duygusu önemlidir.

En iyi Saç Ekim Merkezi Kriterleri Nelerdir ?

Merkezde doktor var mı? Doktor saç ekimine bizzat katılıyor mu? Yoksa size “doktor denetiminde saç ekimi” gibi muğlak kelimelerle mi yaklaşılıyor. Size gelin hemen ekim yapalım, kampanyamız var sizin için indirim yaparız mı diyorlar, yoksa önce “saç ekimi için uygun olup olmadığınızı değerlendirelim” mi diyorlar. Bu gibi soruların cevabını netleştirdikten sonra karar verdiğiniz yer sizin için en iyi saç ekim merkezidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top