2.seans saç ekimi

2. Seans Saç Ekimi

Saç ekimi yaptıranlar haklı olarak saçsız bölgenin tümüyle kapanmasını ister. Bir seansta bu her zaman mümkün değildir. Dolayısı ile 2.seans saç ekimi düşünenlerin sayısı oldukça fazladır. Hatta ihtiyaca göre 3 ya da 4. seans için başvuranlar bile olabilir. Peki saç ektirmeyi düşünenler haklı olarak şu soruyu sorabilirler. Neden 1 seansta saçsızlık sorunum bitmesin? İki seansta olacak bir işlem neden 1 kerede yapılmıyor? Çok haklı sorular bunlar. Fakat biz tıbbi olarak doğru bildiklerimizi yapmalıyız. Şimdi bu soruları kısaca cevaplayalım.

Saç Ekiminde Seans Nedir?

Saç ekimi operasyonunda planlanan greft sayısının alınıp nakledilmesi aşamasına seans adı verilir. 1 seans denilince 1,2 yada 3 gün bile sürebilir. Bir saç ekimi 3 gün bile sürse bu bize göre 1 seanstır. Gün ile seans karıştırılmamalıdır.

  • 1 günde 2000 greftten fazla ekimi doğru bulmuyoruz. Bir saç nakli süresi 6-7 saati geçmemelidir. Ortalama 6-7 saatte 2000 greft nakledilebilir. 2000 den fazla greft gerektiren günlerde günlere bölmek daha doğrudur.
  • Donör bölge kapasitesi hesaplandığında 1 seansta donör bölgeden çok fazla sayıda almak doğru değildir. Aksi halde donör bölgede istenmeyen kötü görüntüler oluşması muhtemeldir. Donör bölgede doku küsmesi ve kalıcı hasarlar kalması söz konusudur.
  • Saç ekimi öncesinde matematik hesabı yapılmalıdır. Donör alandan alınacak greft sayısı ve saçsız bölge alanı hesaplanmalıdır. Örnek verecek olursak 10.000 greft saç nakli planlanabilir. Donör kapasitesi de buna yeterli olabilir. Ama böyle yüksek sayıda bir grefti bir seansta almak ve nakletmek asla doğru değildir. İdeali değişik zamanlarda 2.seans veya 3.seanslar planlamaktır.

2.Seans Saç Ekimi Yapılan Durumlar Nelerdir?

Saç ekiminde 2.seans gerektiren durumları şu şekilde sınıflayabiliriz.

  • Norwwod 5-6 gibi yüksek sayıda greft gerekiyorsa bu kişileri iki ya da üç seans operasyona bölmek daha doğrudur.
  • Tepe bölgesi saç ekimini ayrı bir seansta yapmak daha doğru olacaktır.
  • Saç dökülmesi devam eden kişilere ileriki yıllarda tekrar ekim gerekebileceği önceden söylenmelidir. Özellikle erken yaşta saç ekimi yaptıranların büyük bir bölümüne 2.seans saç ekimi gerekecektir.
  • Kadınlarda genelde 1 seansta 1500-2000 greft alınabilir. Bu sayı her zaman yeterli olmayabilir. Kadınlara ileriki yıllarda 2. seans saç ekimi gerekebilir.
  • Kötü yapılmış bir saç ekimini düzeltmek amacıyla tekrar saç nakli işlemi yapılabilir.

Kliniğimize başvuranların önemli bir bölümü başka bir yerde önceden saç ektirmiş kişilerdir. Saç ekiminden memnun kalmamış ve 2.seans için başvuru yapmış hastalarımızın sayısı az değildir. Eskiden FUT yöntemi ile ekim yaptırmış kişilerin büyük çoğunluğu ikinci seans ekimine başvuru yapmaktadır.

İkinci Seans saç ekimi ne zaman yapılabilir?

Bir kişiye tekrar saç ekimi yapılması planlanıyorsa ilk ekimden 10-12 ay sonra yapılması doğru olacaktır. Donör bölgenin toparlanması için bu sürenin geçmesi gerekmektedir. İkinci seansta planlanan greft sayısı, genelde ilk seanstakinden daha az olacaktır. Burada ekimi yapacak doktor, donör bölge kapasitesine göre planlama yapmalıdır. İkinci seansta sakal kıllarından ya da göğüs kıllarından ekim, oldukça mantıklı bir fikirdir.

Saç ekimi kaç seans sürer? En fazla ne kadar saç ekimi yapılabilir?

Bu tamamen donör kapasiteye bağlıdır. Eğer ihtiyaç varsa donör bölge de greft almaya uygun ise 3-4 seansa kadar enseden saç ekimi yapmak mümkündür. Kliniğimizde totalde 8000-10000 greft saç nakli yapılmış bir çok hastamız vardır. Bu sayılara farklı yıllarda 3-4 seansta ulaşılmıştır. Sakal ve göğüs kılları da kullanılarak norwood 6-7 gibi geniş alanlarda 5-6 seansa kadar çıkmak mümkündür. İkinci kez saç ektirenlerin yorumlarını ve deneyimlerini forum sitelerinden öğrenmek mümkündür.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top